کد خبر: ۱۳۸۲۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، جذابیت ایدئولوژیک انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: این ایدئولوژی است که در شرایط سختی معیشت و مشکلات عدیده اقتصادی و نیز با وجود مجموعه مدیریت ناکارآمد بروکراتیک، جامعه را استوار نگه داشته است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس شهریار زرشناس، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عصر امروز(سه‌شنبه ۲۱ اسفند) در میزگرد تخصصی "تبیین گام دوم؛ از نظر تا عمل" که در خبرگزاری فارس برگزار شد، بیانیه گام دوم را یک مانیفست تمام عیار توصیف کرد و گفت: عبارات عامه‌فهمی که در بیانیه وجود دارد، ممکن است عمق تئوریک بیانیه را بپوشاند.
 
وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم، محورها و مضامین نظری قابل تامل دارد، تصریح کرد: کدام رهبر سیاسی را سراغ دارید که بتواند چنین بیانیه نظری را صادر کند؟

زرشناس ادامه داد: بیانیه گام دوم، هم زمینه‌های ظهور انقلاب را توضیح می‌دهد، هم فلسفه وجودی انقلاب را بازخوانی می‌کند و هم ظرفیت‌ها، مشکلات، چشم‌انداز، توصیه‌ها و دستورالعمل مطرح می‌کند.
 
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، موضوع چهل‌سالگی را یکی از وجوه تئوریک بیانیه گام دوم دانست و گفت: مقایسه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها بسیار مفید است و از لحاظ حکمت معنوی تاریخ می‌تواند آموزنده باشد.

زرشناس با اشاره به انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه گفت:  هدفه اولیه انقلاب، مشروطه‌سازی سلطنت بود که در نهایت منجر به براندازی شد. چهل سال بعد، می‌بینیم که خاندان بوربون‌ها به سلطنت برگشتند و انقلاب در کادر رهبری خود، خلوص آرمانگرایانه را از دست داده و بدنه اجتماعی آن نیز دوام نیاورده است.

وی انقلاب بولشویکی روسیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: چهل سال بعد می‌بینیم که آرمانگرایی انقلاب روسیه از بین رفته و فردی روی کار آمده که مشخصه اصلی‌اش تجدیدنظرطلبی است.

انقلاب چین، سومین انقلابی بود که مورد مقایسه زرشناس با انقلاب اسلامی قرار گرفت و در این زمینه گفت: انقلاب چین در ۱۹۴۹ به رهبری مائو رخ داد و چهل سال بعد می‌بینیم که جز عکس مائو بر روی پل‌های چین، چیزی باقی نمانده است و  نه‌تنها اقتصاد نئولیبرالی حاکم شده، بلکه اندیشه‌های تجدیدنظرطلبانه بر حزب کمونیسم جاری شده.

زرشناس ادامه داد: در مقابل، شاهد این هستیم که خلوص ایدئولوژیک در کادر اصلی رهبری انقلاب اسلامی ایران پابرجاست و یک بدنه فعال اجتماعی وجود دارد که پایبند به آرمان‌ها است؛ نمونه‌اش شهید حججی است.

وی با بیان اینکه این ویژگی در تمام انقلاب‌های عصر جدید بی‌نطیر است، نکته مهم دیگر را جذاب بودن ایدئولوژی انقلاب دانست و تصریح کرد: این جذابیت ایدئولوژیک انقلاب بود که بزرگترین دشمنان را در منطقه شکست داد.

زرشناس ادامه داد: این موضوع برای ما چیز عجیبی نیست؛ اما کسانی که بعدها تاریخ را خواهند نوشت، از آن به عظمت یاد خواهند کرد.

وی افزود: جاذبه ایدئولوژیک انقلاب، طرح خاورمیانه بزرگ را شکست داد و این ایدئولوژی   بسیج مردمی را در سوریه و عراق رقم زد و پیروزی‌های بزرگ آفرید. این در حالی است که سایر انقلاب‌ها در مرزهای خود خفه شدند، چه برسد به اینکه در بیرون از مرزها، کارآمدی داشته باشند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه این ایدئولوژی، کل معادلات حاکم بر جهان را به‌هم ریخت، اظهار داشت: این ایدئولوژی است که در شرایط سختی معیشت و مشکلات عدیده اقتصادی و نیز با وجود مجموعه  مدیریت ناکارآمد بروکراتیک، جامعه را استوار نگه داشته است. این اتفاقات در تاریخ معاصر تکرار نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار