کد خبر: ۱۳۸۳۳۴
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تحریم‌ها صنایع بزرگ فعال در زمینه فولاد، خودرو و نفت را به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از توانمندی‌های این شرکت‌ها سوق داده است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از صندوق نوآوری وشکوفایی، «علی وحدت» در نشست شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه اقتصاد دیجیتال با تاکید بر بررسی و رفع مشکلات شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان، افزود: درچند ماه گذشته تحریم فرصتی را فراهم کرده است تا صنایع فعال در زمینه فولاد، خودرو و نفت برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی به صندوق مراجعه کنند که این اتفاق می‌تواند در رشد و توسعه فعالیت‌های این شرکت‌ها بسیار موثر باشد. 
وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی یک نهاد مالی است و فلسفه وجودی‌ آن کمک به رشد ساختار اقتصاد دانش‌بنیان و حفاظت از این حوزه است، تمام تلاش ما این است که شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و بزرگ مشکل مالی روزمره نداشته باشند و تمام دغدغه‎شان تولید محصول و توسعه فعالیت باشد.
وحدت با اشاره به ارایه خدمات مختلف از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: بعضی از این خدمات در شرایط حاضر، ضروری هستند و برخی دیگر، ضرورت ندارند، به طور مثال در زمینه ارائه دفاتر کاری به شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک خدمت لازم باید بگویم مدلی که اکنون در این حوزه وجود داشت مطلوب نیست و کاملا مشهود بود که شرکت‌ها هم از این مدل رضایت نداشتند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: در مدل گذشته شرکت‎ها نمی‌توانستند از ملک‌داری منتفع شوند و مشکلات حاشیه‌ای دیگری هم داشت که سعی کردیم بعضی از فرآیندها را حذف و روال را تسهیل کنیم.
وی با اشاه به همکاری با نهادهای واسطه‌ای مالی مانند صندوق‌های پژوهش و فناوری در اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: زیرساخت‌های قانونی و ابزارهای صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه تسهیلات کامل است؛ اکنون با تامین مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی نیاز تسهیلات شرکت دانش‌بنیان کوچک رفع می‌شود و هدف صندوق کاهش تصدی‌گری در این بخش است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به خدمات جدیدی که این صندوق در دست اقدام دارد، اشاره کرد و گفت: درصددیم یک ابزار بیمه‌ای طراحی کنیم با این هدف که 50 تا 150 درصد آورده افراد در حوزه سرمایه‌گذاری را بیمه کند و مطمئن هستیم ضرر این کار برای صندوق از وام دادن 11 درصدی کمتر است.
وی افزود: در این زمینه یا خود صندوق نوآوری و شکوفایی وارد می‌شود و این خدمت را ارائه می‌دهد و یا با یک شرکت بیمه به عنوان مجری، قرارداد بسته می‌شود.
وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی در ارتباط با همکاری با بانک‌ها بسیار جدی است، گفت: اکثر مدیران عامل بانک‌ها ظرف 10روز گذشته به صندوق آمدند و به آنها اعلام کردیم که آماده‌ایم با همکاری شبکه بانکی کشور به شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات متنوعی ارائه دهیم. وحدت در پایان با تاکید بر اینکه اولویت ارائه خدمات صندوق در حوزه سرمایه‌گذاری، تسهیلات و توانمندسازی، نگاه به آینده و موضوعات پیش‌رو است، خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که در حوزه نیازهای آینده کشور فعالیت کنند و اعلام آمادگی کنند، مورد حمایت ویژه صندوق نوآوری و شکوفایی قرار می‌گیرند.
در ابتدای این نشست، مدیران عامل برخی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال این بخش نقطه نظرات و دغدغه‌های خود را بیان کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار