کد خبر: ۱۳۸۳۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تمام راه‌ها برای خروج از بن‌بست برگزیت در حالی به دربسته خورده است که اینک مشروعیت پارلمان و نخست‌وزیر انگلیس برای رهبری اصلی‌ترین سیاست ملی این کشور زیر سؤال رفته است.

به گزارش روزسه شنبه ایرنا، با شکست مجدد طرح دولت «ترزا می» درباره نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پارلمان، دیگر اعتبار چندانی برای دولت نمانده است. پارلمان هم پس از مخالفت مجدد با توافقنامه برگزیت، یکپارچگی خود را ازدست‌داده و شکاف عمیقی بر سر آینده برگزیت به وجود آمده است. 
در یک ماه گذشته قانون‌گذاران انگلیس درباره بیش از 15 لایحه مرتبط با خروج از اتحادیه اروپا رأی‌گیری کردند اما برآیند هیچ‌کدام به نتیجه‌گیری قابل‌توجهی ختم نمی‌شود. 
در یک نگاه کلی نمایندگان مجلس با اصل خروج بی توافق از اتحادیه اروپا مخالفند اما هیچ اتفاق‌نظری درباره نحوه خروج و چگونگی همکاری با اتحادیه اروپا در دوره پسا برگزیت وجود ندارد. 
جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت معتقد است که طرح دولت مرده و حمایتی در پارلمان ندارد. او می‌گوید طرح برگزیت نرم حزب کارگر جایگزین بهتری برای آنچه او طرح سرهم‌بندی شده دولت «می» می‌خواند به شمار می‌رود. بااین‌حال نمایندگان مجلس انگلیس دو هفته پیش با اختلاف بالایی به طرح برگزیت نرم حزب کارگر هم رأی منفی داده و به همین خاطر کوربین در یک تغییر موضع آشکار، حمایت خود را در حمایت از برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت اعلام کرد.
ترزا می با برگزاری همه‌پرسی برگزیت مخالف است. او این اقدام را خیانت به رأی مردم و ناقض موازین دمکراسی می‌داند. اما اینک که اعتباری برای او و دولتش پس از دوشکست سنگین باقی نمانده، مخالفت او دیگر محلی از اعراب ندارد. 
درواقع در شرایط عادی، یک نخست‌وزیر باتحمل دوشکست در پارلمان از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و انتخابات سراسری زودهنگام برگزار می‌شود، بااین‌حال سیاستمداران انگلیسی اذعان دارند که استعفای او از مقام نخست‌وزیری در شرایطی که تنها 16 روزبه مهلت قانونی برگزیت مانده دردی را دوا نمی‌کند.
به تعبیر کارشناسان،با استعفای نخست‌وزیر و تا زمان روی کار آمدن دولت جدید که دست‌کم دو ماه زمان می‌برد، تنها معجزه می‌تواند کشور را از بن‌بست کنونی خارج کند.
«جان رنتول» سردبیر سیاسی نشریه ایندیپندنت می‌گوید: این وضعیت عادی نیست. دولت بار دیگر بر سر یک سیاست ملی شکست‌خورده است. برگزیت از دست نخست‌وزیر خارج‌شده و اینک پارلمان بایستی درباره گام بعدی تصمیم‌گیری کند.
وی می‌افزاید:گزینه برگزیت بی توافق در پارلمان طرفداران زیادی ندارد و به همین خاطر بایستی سریعتر درباره گام بعدی تصمیم‌گیری شود. 
این تحلیل‌گر سیاسی معتقد است مخالفت خالی با برگزیت بی توافق سودی ندارد و تنها از طریق ارائه یک طرح جایگزین می‌توان مانع چنین رویدادی شد.
وی عنوان کرد: حتی اگر پارلمان به تعویق مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رأی دهد، این درخواست بایستی به تائید اتحادیه اروپا برسد. در آن صورت ممکن است اتحادیه اروپا با مدت‌زمان پیشنهادی پارلمان مخالفت یا برای آن شروطی را مطرح کند.
ازنظر او، پارلمان فعلاً می‌خواهد برگزیت به تعویق بیفتد و اتحادیه اروپا هم با این مساله موافقت می‌کند. رنتول اما معتقد است این تعویق، فرصتی را فراهم می‌کند که اگر انگلیس از برگزیت پشیمان شده، دست‌به‌کار شود. او در همین رابطه برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت را بهترین بهانه برای تعویق برگزیت خواند و با اشاره به نتایج نظرسنجی‌های اخیر پیش‌بینی کرد که در این‌همه پرسی مردم به ادامه عضویت در اتحادیه اروپا رأی خواهند داد و انگلیس به عضویت در اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.
به هر صورت اکثر کارشناسان و تحلیل گران سیاسی اینک روی این مساله اتفاق‌نظر دارند که دولت «ترزا می» دیگر اعتبار خود را ازدست‌داده و پارلمان هم برنامه‌ی مشخصی برای هدایت برگزیت در اختیار ندارد. 
از سویی، اگر ماندن در اتحادیه اروپا تا شش ماه پیش گزینه مطلوبی به نظر می‌رسید، اما با ورشکست شدن تعداد زیادی از شرکت‌های زنجیره‌ای، خروج شرکت‌های خارجی و کاهش جایگاه انگلیس در فهرست اقتصادهای برتر جهان براثر ابهامات برگزیت، به نظر می‌رسد که ادامه عضویت در اتحادیه اروپا دیگر چنگی به دل نمی‌زند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار