کد خبر: ۱۳۹۷۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با همت مدیران مسئول!!
یک جامعه شناس از احتمال ظهور آسیب‌های اجتماعی جدید در آینده خبر داد و گفت: با توجه به توسعه فقر آسیب‌های اجتماعی رو به رشد است.

وحید شالچی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بحران‌های اقتصادی اخیر موجب شده تا افق دید و امید به زندگی در افراد کاهش یابد، گفت: با وجود اینکه کشور در بحران اقتصادی است که سطح کیفی زندگی رو به رشد است اما انتظارات از زندگی ایده آل با فاصله بیشتری در حرکت است و این مساله موجب شده تا ناامیدی در مواجهه با انتظارات بیشتر در جامعه شیوع یابد.

وی با بیان اینکه طبقه متوسط رو به بالا بیشتر گرفتار این مساله هستند تصریح کرد: دولت موظف است نیازهای اساسی زندگی را برای تمام اقشار تأمین کند اما متأسفانه در سال‌های اخیر در حوزه‌های اساسی از جمله آموزش و پرورش عدالت اجتماعی حاکم نبوده است از سویی مسکن که دغدغه اصلی هر خانواده است در سه دهه گذشته با تورمی بیش از سایر بخش‌ها در حرکت بوده است.

این جامعه شناس همچنین اعلام کرد: تحمل فقر برای برخی اقشار به ویژه اقشار ضعیف آسان‌تر از تحمل محرومیت نسبی از برخی امکانات در زندگی افراد متوسط و رو به بالاست. آنچه امروزه موجب رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه است نامشخص بودن افق زندگی برای افراد است. نبود افق مثبت زندگی موجب شده تا افراد جامعه به ویژه جوانان به سمت انواع آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد روی بیاورند.

شالچی در پاسخ به اینکه با توجه به مشکلات اقتصادی پس باید موج جدیدی از اعتیاد را در جامعه شاهد باشیم، گفت: برای پاسخ دادن به این پرسش نیاز است واقع گرا باشیم. پارامترهای اقتصادی کشور نشان می‌دهد سال سختی برای مردم پیش رو است. از سویی سیاست‌های اجتماعی اثرگذار خاصی از سوی دولت مشاهده نمی‌شود، پس می‌توان با صراحت گفت آسیب‌های اجتماعی گسترش خواهد یافت.

وی ادامه داد: بدون تردید در سال‌های آینده تعداد بیشتری از جوانان به سمت اعتیاد گرایش خواهد داشت اما باید امیدوار بود با برنامه ریزی صحیح این مساله عملیاتی نشود. اگرچه معتقدم آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایران در حال تغییر است و بهمن‌های جدیدی از آسیب‌های اجتماعی در راه است که نمی‌توان به صراحت به آنها اشاره کرد.

این جامعه شناس گفت: با توجه به توسعه همجنس گرایی در دنیا و تبلیغاتی که در فضای مجازی درباره آن دیده می‌شود پیش بینی می‌شود در چند سال آینده جامعه ایران با این نوع آسیب مواجه شود. از این رو معتقدم باید با حل مسائل اقتصادی و اجتماعی، ایجاد فضای فراغتی و نشاط اجتماعی جوانان را از آسیب‌ها دور نگه داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار