کد خبر: ۱۴۰۰۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کمپین درخواست تعویق کنکور ارشد برای کمک به سیل‌زده‌ها در «فارس من» با بیش از 6000 امضا به موفقیت رسید. این گزارش روایتی است از پیگیری‌های انجام شده برای آن.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ دانشجوی ارشد است؛ مهندسی کامپیوتر. می‌گوید با تدریس و مشاوره کنکور خرج درس و دانشگاه را جور می‌کند. سید علی حسینی جوان سی‌ساله‌ای که با راه‌اندازی یک کمپین در «فارس من» برای کمک به سیل‌زده‌ها، موجبات تعویق کنکور ارشد را فراهم آورد. می‌گوید وقتی احوالات دانشجویان سیل‌زده‌اش را شنیده، به فکر راه‌انداختن کمپین افتاده: «یکی از دانشجویانم همه دار و ندارش یک گوشی بود. آن را هم فروخت تا هزینه‌های کتاب و کلاس‌ کنکور را جور کند. چند روز پیش شنیدم خانه‌شان را در نورآباد لرستان آب برده. حسابی غمگین شدم. باور کنید هنوز بی‌خبریم. نمی‌دانم زنده است یا مُرده!؟»

حسینی البته می‌گوید چند دانشجوی دیگر هم داشته که درگیر سیل شدند؛ از گلستان گرفته تا اهواز تا حتی طبس. بچه‌هایی که مشاورِ جوانِ ما سخت معتقد است از بهترین داوطلبان کنکور بودند و می‌توانستند رتبه‌های ممتاز را کسب کنند. اضافه کنید به همه این‌ها آن دسته از بچه‌هایی را که به جای جمع‌بندی و مرور مطالب در فرصت باقی‌مانده تا کنکور، برای کمک به سیل‌زده‌ها اعزام شدند: «مگر می‌شود بی‌تفاوت ماند؟ آن هم وقتی بهترین دانشجویان و جوانان این سرزمین درگیر حادثه هستند.»

کمپین آن‌ها چهاردهم فروردین امسال در «فارس من» ثبت شد. کمپینی که خیلی زود رکورد زد و توانست بیش از 6000 حامی پیدا کند. حسینی البته معتقد است تعداد حامیان پویش خیلی بیشتر از این حرف‌ها است: «بچه‌ها رأی دادن در سامانه را بلد نبودند؛ آنقدر که مجبور شدم خودم یک پیام تلگرامی تهیه کنم و در آن نحوه صحیح رأی دادن را آموزش دهم! البته باز هم خیلی‌ها به جای امضا، کامنت می‌گذاشتند.» به کنایه می‌گوید وقت کردید آموزش استفاده از سامانه را برای این‌طور وقت‌ها در سایت بارگزاری کنید!

سید حتی نحوه امضا کردن سوژه در «فارس من» را هم در گروهش آموزش داده بود!

سید البته از حرف و حدیث‌هایی که پشت سرِ کمپین آنها درآمده، خبر داشت. این‌که می‌گویند سیل و همدردی با سیل‌زده‌ها بهانه‌ای بیش نیست. هرچند معتقد بود این حرف‌ها بیشتر ساخته و پرداخته مشاوران و مافیای کنکور بوده؛ برای ‌آنکه درصورت تعویق برگزاری زمان کنکور ارشد، سودهای کلانی که از کلاس‌های تابستانی می‌بَرند، دود خواهد شد!

بچه‌های گروه دانشگاه فارس بهرحال همان ابتدای کار دست به کار شدند. پویش آقای حسینی و دوستانش، سوژه مهمی بود. غیر از آن‌که می‌توانست حسابی از آلام و مشکلات سیل‌زده‌ها کم کند، کُلی هم امضا داشت. اول از همه سراغ رئیس سازمان سنجش رفتند. خدایی طبیعی بود زیر بار تغییر زمان کنکور به این سادگی‌ها نمی‌رود. به خبرنگار ما گفته بود: «کمپین شما چند امضا دارد؟ هر زمان حامیان آن به 600 هزار نفر رسید، چشم! زمان کنکور را هم عوض می‌کنیم!»

حرف‌های خدایی البته باعث نشد تا خبرنگاران گروه دانشگاه و آقای حسینی و دوستانش نومید شوند. امضاهای بیشتری جمع شد. آقای مشاور می‌گوید همزمان با فارس، با چند رسانه و خبرنگار دیگر رایزنی کرده و از آن‌ها طلب مساعدت کرده. اگرچه سخت معتقد است هیچ‌کدامشان به اندازه «فارس من» پیگیر مطلب نبودند. همکاران من در تحریریه هم واقعاً کم نگذاشتند. همان‌طور که وعده کردیم مطلب را از نمایندگان مجلس پیگیر شدیم. اعضای کمیسیون آموزش پای کار آمدند. از جبار کوچکی نژاد گرفته تا فاطمه سعیدی و محمود صادقی.

جزوه ها و کتاب های کنکوری یکی از داوطلبان کنکور 98 ارشد!

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش همان زمان به خبرنگار فارس گفته بود نمایندگان برای عقب انداختن تاریخ برگزاری آزمون ارشد مصمم هستند: «بیشتر اعضای کمیسیون بر این نکته تأکید داشتند که باید کنکور ارشد به تعویق بیفتد؛ البته وزارت علوم بر این نظر بود که همانند زلزله‌زدگان برای سیل‌زدگان نیز سهمیه‌ای در نظر گرفته شود.»

وی در ادامه اظهار داشت: «اعضای کمیسیون معتقدند بودند اگر چه اختصاص سهمیه لازم است ولی کافی نیست و باید به ویژه کنکور ارشد به تاخیر بیفتد زیرا فارغ از بحث دانشجویانی که در مناطق سیل‌زده حضور داشتند، در بسیاری از دانشگاه‌ها گروه‌های جهادی تشکیل شده و برای امدادرسانی و کمک به مناطق سیل‌زده رفته‌اند که آنها نیز شامل این مساله خواهند شد.»

نگفته نماند؛ آقای حسینی و دوستانش تلاش کردند با ارسال پیامک یا ثبت کامنت در صفحات اجتماعی نمایندگان، آن‌ها را متوجه اهمیت موضوع کنند. با این وجود سردبیرِ جوانِ قصه ما معتقد است اگر تلاش شبانه‌روزی خبرنگاران رسانه‌های مختلف علی‌الخصوص «فارس من» نبود، موضوع به این زودی‌ها نتیجه نمی‌گرفت. تلاش‌های نمایندگان و فشار افکار عمومی سرآخر نتیجه داد. سازمان سنجش بعد از جلسه شورای سنجش و پذیرش، روز شنبه اعلام کرد با تعویق 7 هفته‌ایِ برگزاری آزمون موافقت کرده. البته با این شرط که دیگر خبری از سهمیه ویژه سیل‌زده‌ها در آزمون نیست.

همچنین، سازمان سنجش طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کنکور کارشناسی ارشد ۲۳ و ۲۴ خردادماه برگزار می‌شود، همچنین زمان برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد رشته‌های گروه پزشکی سال ۱۳۹۸ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از روزهای ۳۰ و۳۱خرداد ۱۳۹۸ به روزهای ۲۷ و ۲۸ تیر ۱۳۹۸ تغییر می‌یابد.

«می‌دانیم دچار زحمت شدید، ولی باور کنید ثواب دارد. به نمایندگی از خودم و همه داوطلبان کنکور ارشد از وزارت علوم تقدیر و تشکر می‌کنم. ما هم اطلاع داریم و قبول داریم تغییر زمان برگزاری کنکور برای آن‌ها دردسرساز است. گذشته از آن‌ها باز هم می‌خواهم از رسانه‌ها و خاصه از «فارس من» تقدیر و تشکر کنم که حقیقتاً عالی عمل کردند.» سید می‌گفت؛ وقتی ذوق‌زده از امید و نشاطی که این خبر در دل داوطلبان سیل‌زده کنکور ایجاد کرده، حرف می‌زد.

سید حالا سردبیر ما است؛ سردبیر خبرگزاری فارس. با ثبت یک سوژه در «فارس من» و جمع‌آوری امضا برای آن. مشاورِ جوانِ ما می‌گفت باز هم حتماً اگر مطالبه یا مشکلی داشته باشد، اول از همه به ما می‌گوید. چون می‌داند پیگیری‌های فارس شعار نیست. چون می‌داند عضوی از خانواده بزرگ‌ترین خبرگزاری ایران شده. چون می‌داند سردبیر ما است!

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار