کد خبر: ۱۴۰۰۴۹
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در ۵۰ سال اخیر هرگاه حادثه‌ای طبیعی در ایران قربانی گرفته و خسارات برجای گذاشته، اشتیاق به کمک‌رسانی جنب و جوش اجتماعی بزرگی را موجب شده است. در این سال ها همواره زلزله بوده که نوع‌دوستی ایرانیان را برانگیخته است؛ این بار سیل.

در نیم‌قرن اخیر در ایران حوادث طبیعی عمده که خسارات زیاد به‌جا گذاشته همیشه زلزله بوده است. هر وقت هم کار به‌جایی رسیده که فراخوان داده‌اند برای کمک و امدادرسانی، پایتخت‌نشینان پیشتاز بوده‌اند؛ هم بیشتر کمک کرده‌اند هم طولانی‌تر. نمونه‌هایش کمک‌رسانی به زلزله‌های رودبار و منجیل در سال ۶۹ و زلزله بم در سال ۸۲ و زلزله اهر و ورزقان در سال ۹۱ و آخرینشان زلزله کرمانشاه در سال ۹۶. در تمامی این حوادث، تهران تا ماه‌ها حال و هوای امدادرسانی داشت و امکانات و پایگاه‌های ارائه کمک‌های نقدی و غیر نقدی نیز در معابر و اماکن شهری در دسترس بود. البته قدیمی‌ترها زلزله‌های طبس در سال ۵۷ و بوئین‌زهرا در سال ۴۱ را هم یادشان هست که باوجود کمبود امکانات ارتباطی و روش‌های اطلاع‌رسانی بازهم شور کمک‌رسانی زیاد بود و داستان‌ها و خاطره‌ها ساخت برای پایتخت‌نشینان. حالا که نام تهران را آوردیم این را هم بگوییم که استان‌های همدان، اصفهان، فارس و کردستان نیز هنگام بروز حوادث طبیعی در هر جای کشور معمولاً در ارائه کمک‌های مردمی به خسارت دیدگان رکورددار هستند.

 

بوئین‌زهرا؛ نخستین عرصه همدلی

زلزله بوئین‌زهرا و شورآفرینی جهان‌پهلوان تختی از یاد و خاطره ایرانیان نمی‌رود. در تاریخ معاصر ایران این نخستین باری بود که چهره‌های مردمی و اجتماعی و به‌قول‌معروف سلبریتی‌ها برای فراخوان کمک به میدان آمدند. آن روزگاران امکانات ارتباطی کم بود و روش‌های کمک نیز محدود. مردم به‌طور سنتی به سازمان شیر و خورشید که متولی این امور در کشور بود، کمک نمی‌کردند و ترجیح می‌دادند خودشان کمک‌ها را به دست نیازمندان برسانند یا آن‌ها را به دست افراد امین بسپارند. پس از زلزله بوئین‌زهرا طی دهه‌های اخیر همواره هلال‌احمر، کمیته امداد و پایگاه‌های بسیج و مساجد، مراکز اصلی جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای خسارت‌دیدگان بودند.

 

حال و هوای کمک به جبهه‌ها برای زلزله منجیل

زلزله رودبار و منجیل که در سال ۶۹ اتفاق افتاد ناگهان برای مردم ایران و به‌ویژه تهرانی‌ها حال و هوای کمک به جبهه‌ها زنده شد و پرشورترین صحنه‌ها برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان شمال ایران شکل گرفت. بعدها در زلزله بم نیز همین صحنه‌ها تکرار شد و شهرهای بزرگ از جمله تهران را به کانون اصلی کمک به قربانیان زلزله تبدیل کرد.

 

زلزله‌ای که سبلریتی‌ها را آورد!

در زلزله غرب کشور که نزد مردم به زلزله کرمانشاه معروف است فرصتی تازه برای کمک‌رسانی مهیا شد؛ روش‌های مجازی. از حاشیه‌های این نوع کمک‌رسانی که بگذریم در فضای مجازی نقش سلبریتی‌ها پررنگ بود و نقش نهادهای دولتی و ارگان‌های مسئول امدادرسانی کمرنگ. در مقابل در میدان عمل مثل همیشه نهادهای امدادی رسمی اصل کار را برعهده داشتند. موضوعی که برخی سلبریتی‌ها نیز به آن اذعان کردند. نقش نهادهای رسمی امدادرسانی به‌ویژه پس از فروکش کردن تب حادثه همواره پررنگ‌تر بوده است؛ برای مثال برای آواربرداری و همچنین بازسازی خانه‌ها و اماکن تخریب‌شده.

 

برای سیل رکورد کمک نقدی شکست

حواشی فعالیت سلبریتی‌ها در امدادرسانی زلزله کرمانشاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای حادثه سیل نوروزی در ایران را دستخوش تغییر کرد. این بار سلبریتی‌ها هم از حضور جدی در این عرصه ابا داشتند و به‌جایش قرار شد کمک‌ها فقط از طریق هلال‌احمر جمع‌آوری شود. در فضای‌مجازی هشتگ سیل-مهربانی راه افتاد و بسیاری از سلبریتی‌ها با آن همراهی کردند و از طرفدارانشان خواستند تا کمک هایشان را به هلال احمر ارائه دهند. ارائه کمک نقدی از طریق پیامک، نرم افزارهای موبایلی و سایت هلال احمر نیز ممکن شد و این‌چنین شد که در حادثه سیل امسال رکورد کمک‌رسانی نقدی به هلال‌احمر شکست و از ۱۰۰ میلیارد تومان گذشت! رکورد قبلی متعلق به کمک‌رسانی زلزله کرمانشاه بود. هلال‌احمر نیز اعلام کرد تابه‌حال همه هزینه‌ها را از طریق منابع داخلی این سازمان تأمین کرده و کمک‌های مردمی را هم طبق برنامه برای امدادرسانی به سیل‌زدگان صرف خواهد کرد.


شیوه ای بهتر و کارآمدتر برای کمک

درباره کمک‌رسانی به سیل‌زدگان نکته دیگر گسترش و سهولت روش‌های انتقال وجه نقد است که تااندازه‌ای از میزان کمک‌های غیر نقدی می‌کاهد و البته کمک‌رسانی از طریق فضای مجازی را تقویت می‌کند. درنهایت اتفاقی که افتاده اینکه نقش پایگاه های جمع آوری کمک در معابر عمومی و محیط‌شهری کمرنگ شده است. در مقابل مردم با هلال احمر همراهی بیشتری دارند و کمک‌های نقدی ارائه می دهند تا این نهاد امدادی بتواند اقلام ضروری و در اولویت را برای سیل‌زدگان تهیه کند؛ شیوه‌ای بهتر و کارآمد‌تر. این روزها علاوه بر هلال‌احمر مساجد و پایگاه‌های بسیج و کمیته امداد نیز به جمع‌آوری کمک‌های مردمی می‌پردازند. دوباره شور کمک‌رسانی و نوع‌دوستی در میان ایرانیان زنده شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار