کد خبر: ۱۴۰۰۸۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از پنجمین مجموعه شعر سیدحمیدرضا برقعی با عنوان «یحیی» عصر امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین با حضور شاعران برگزار شد.

براساس این گزارش، محمدعلی مجاهدی، حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، سیدجواد شرافت، حنیف طاهری و جمعی از شاعران و ذاکران در این مراسم حضور داشتند.

محمدعلی مجاهدی در این مراسم اظهار داشت: خدا را شکر که امروز باز هم در محفلی افتخار حضور دارم که در آن اثر جدیدی از سیدحمیدرضا برقعی رونمایی می‌شود و با تورقی که در کتاب داشتم، می‌توانم بگویم نسبت به سایر آثار وزین و متین‌تر و مسیر تکاملی شعر ایشان را در این اثر شاهد هستیم.

به گفته وی، خط فکری برقعی یک خط مشی مشخص است و در ادامه آن تفکر ولایی در آثار برقعی مشهود است. 

مجاهدی بخش دیگری از سخنان خود را به شعر آیینی تخصیص داد و گفت: قلمرو شعر آیینی بسیار پر رمز و راز و با قلمرو مطلق شعر فارسی متفاوت است. ما در شعر آیینی با مقوله‌های بسیاری سروکار داریم؛ همچون توحید، اخلاق، معرفت، عرفان و... به طور کلی جنبه‌های بیداری و رهایی اجتماعی و در نهایت شعر ولایی. ما در آثار برقعی این قطعه از پازل شعر آیینی را بیشتر می‌بینیم که دلربایی می‌کند. البته او آثار خوب اجتماعی هم دارد، اما در شعر ولایی انصافاً آثارش با مجموعه‌های قبلی متمایز بوده و رشد و تکامل در آن مشخص است.

وی افزود:‌ امیدوارم در ادامه این مسیر قدسی نفحات عیسوی ائمه معصومین بیش از گذشته مددکار ایشان باشد. زیرا شعر آیینی خصوصاً شعر ولایی ما ارزشمند است.

حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی در این مراسم اظهار داشت: یکی از بهترین شاعران جوان روزگار ما در عرصه شعر آیینی و غیر آیینی سیدحمیدرضا برقعی است و در عرصه‌های رشد شعر طی سال‌های مختلف از قبیل کنگره‌ها، محافل و فعالیت در انجمن‌ها همچنین جلسات پنجره طی سال‌های مختلف فعال بوده که این‌ها بخشی از کارنامه درخشان او است.

محمد میرزایی از شاعران جوان کشورمان در ادامه به شعرخوانی پرداخت.

پرویز بیگی حبیب‌آبادی، مدیر انتشارات فصل پنجم در این مراسم اظهار داشت: پنج مجموعه از اشعار حمیدرضا برقعی منتشر شده که هر پنج مجموعه از سوی فصل پنجم روانه بازار کتاب شدند. ما در تلاش هستیم که پنج مجموعه در یک قاب با عنوان «پنجره مجال» انتشار یابد. اما نمی‌دانم این اثر به نمایشگاه کتاب می‌رسد یا نه. هرچند انتشار این آثار از سوی انتشارات ما توفیقی محسوب می‌شود.

وی در پایان سخنان خود به چاپ ۸۱۰ مجموعه طی ۱۰ سال از سوی فصل پنجم اشاره کرد که تماماً در حوزه شعر بوده است و گفت: انتشار این میزان اثر در حوزه شعر کار سنگینی است و البته از سوی دیگر هم طی این ۱۰ سال که کار را شروع کردم کمتر شعر می‌گویم.

هادی جانفدا نیز در این مراسم گفت: چند وقت پیش با یکی از مسئولین فرهنگی کشور صحبت می‌کردم؛ بر این مبنا که طی چند سال اخیر ما در حوزه اهل بیت (ع) شاید ۱۰ مجموعه مستقل نداشته باشیم اما تولد «یحیی» در این بی‌کتابی اتفاق مبارکی است.

اسماعیل آذر نیز در جملاتی کوتاه گفت: آقای برقعی بسیار فعال است و همواره به سمت جلو حرکت می‌کند.

قاسم صرافان از شاعران کشور به شعرخوانی پرداخت و در ادامه نجم‌الدین شریعتی از مجریان رسانه ملی در این مراسم گفت: من حمیدرضا برقعی را همیشه ستوده‌ام؛ به خاطر معرفتی که پشت اشعارش نهفته است. اشعار او قصه مفصلی است که مستند به آیات و روایات است تولید «یحیی» را به او تبریک می‌گویم و امیدوارم جزو آثار بی‌بدیل معاصر باشد.

وی ادامه داد: من همیشه ابتدای هر برنامه «سمت خدا» سعی می‌کنم از سروده‌های شاعران را بخوانم؛ چرا که فکر می‌کنم شعر در رسانه مهجور است و شعر رسالتی دارد که ما از آن غافلیم

حنیف طاهری از مدیحه‌سرایان کشورمان نیز یکی از اشعار حمیدرضا برقعی را که درباره حضرت علی‌اکبر (ع) است، اجرا کرد.

حمیدرضا برقعی شاعر مجموعه «یحیی» نیز در پایان مراسم اظهار داشت: اشعاری که در این مجموعه چاپ شده منهای سه یا چهار شعر تماماً اشعاری هستند که بارها در فضای مجازی آنها را شنیده‌اید. اما لطف این کتاب این است که همه اشعار را در یک مجموعه می‌بینید. حتماً نواقصی دارد که اگر ایرادی باشد در چاپ‌های آتی تصحیح خواهد شد.

وی در پایان این مراسم سه شعر از تازه‌ترین سروده‌های مجموعه خود را برای حاضران خواند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار