کد خبر: ۱۴۰۲۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
استاندار خوزستان گفت:در جریان سیلاب اخیر همه دستگاه های اجرایی ، نظامی و مردمی پای کار بودند و هیچ دستگاهی نسبت به این حادثه بی تفاوت نبود.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی پنجشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان که با حضور آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در استانداری برگزار شد افزود: در کنار حضور حماسی و بی نظیر مردم در مناطق سیل زده ، نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با آلام و مشکلات مردم آسیب دیده همنوا شدند.
نماینده عالی دولت در استان خوزستان با اشاره به اینکه ابعاد و گستردگی سیلاب اخیر در استان فراتر از تصور است به مردم اطمینان خاطر داد مسئولان و مجموعه دولت و مردم فداکار در سراسر کشور در کنار آنان خواهد بود تا زندگی عادی خود را از سربگیرند.
وی پرداخت غرامت ، نوسازی منازل آسیب دیده و احیای اراضی کشاورزی در مناطق درگیر سیلاب را از اولویت های بعدی دولت عنوان و ابراز امیدواری کرد کار بازسازی مناطق آسیب دیده پس از فروکش کردن سیلاب شروع شود.
استاندار خوزستان با تبیین سیلاب و آورد رودخانه های مهم استان در سال آبی جاری گفت:حدود 28میلیارد متر مکعب آوردها رودخانه در سال آبی بوده است و زیرساخت های استان برای این آورد آمادگی نداشت.
وی با بیان اینکه آورد رودخانه های استان در سال آبی گذشته در مجموع حدود 13میلیارد متر مکعب بود اظهار داشت:هم اکنون حجم مخازن سدهای استان به رقم 22میلیارد مترمکعب رسیده است. 
شریعتی به وضعیت آبی استان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: وزارت نیرو کشت پاییزه در سال 1397 را به علت کمبود شدید آب ممنوع کرد ولی ما با وجود آنکه تنها 1.5میلیارد متر مکعب آب برای مصارف شب داشتیم اجازه دادیم کشت پاییزه انجام شود.
استاندار خوزستان در ادامه گستردگی سیل را در خوزستان را بی سابقه خواند و افزود: در بهار 1395 تنها یک سیلاب در حوضه رودخانه دز داشتیم که بخش شعیبیه شوشتر آسیب دید ولی در سال آبی جاری همه حوضه های آبی به علت بارش های گسترده در استان و مناطق بالادست سیلابی شدند و ما ناخواسته درگیر یک سیلاب تمام عیار شدیم.
وی آبگیری تالاب های بزرگ و کوچک استان را از برکات سیلاب نیز بیان کرد و افزود: سال ها بود تالاب های استان به علت کمبود بارش و خشکسالی ها نفسگیر از رمق افتاده بودند ولی به برکت این بارش ها ، تالاب های تشنه و خشکیده استان جانی دیگر گرفتند.
به گزارش ایرنا طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون تاکنون سبب آبگرفتگی بیش از 250روستا و بیش از یکصد هزار هکتار از زمین های کشاورزی شده و حدود 400 هزار نفر در معرض خطرات ناشی از این سیلاب مهیب و ویرانگر قرار گرفتند.
مناطقی از 12شهرستان خوزستان گرفتار سیلاب شدند ولی بیشترین حجم خسارات متوجه شهرستان دشت آزادگان شده که بیش از 42هزار هکتار از مزارع آماده برداشت گندم ، جو ، کلزا و صیفی جات آن به زیر آب رفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار