کد خبر: ۱۴۱۶۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب گفت: جمهوری اسلامی ایران باید ثابت کند تحلیل اطرافیان ترامپ عملی نمی‌شود و نشان دهد ایران اهل مذاکره نیست تا آمریکا سطح کار خودش را عوض کند.

فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ که گفته «دوست دارم از ایران به من زنگ بزنند»، گفت: ترامپ واقعاً علاقه‌مند است که رئیس جمهور ایران به وی زنگ بزند و فراتر از آن علاقه‌مند به دیدار است، این مسأله هم به حالت روحی و روانی ترامپ برمی‌گردد که دوست دارد توجهات را جلب کند و مخصوصاً کارهایی را که دیگران و رؤسای جمهور قبلی آمریکا نتوانستند انجام دهد را انجام دهد. 

این کارشناس مسائل آمریکا تأکید کرد: رؤسای جمهور قبلی آمریکا هیچ کدام نتوانسته بودند با مقامات ایران ملاقات کنند و ترامپ علاقه دارد که این کار را انجام دهد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مسأله‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود این است که فرق است میان ملاقات و مذاکرات  و فرق است میان گفت‌وگو و مذاکره. مذاکره یعنی بده و بستان و آمریکایی‌ها شاید علاقه هم دارند با ایرانی‌ها دیدار و گفت‌وگوکنند و بعد هم کاری را می‌خواهند دیکته کنند یعنی همان کاری که آقای پمپئو روی کاغذ نوشت را برای ایران بخوانند.

ایزدی گفت: آن چیزی که آمریکا به آن علاقه ندارد این است که مذاکره کنند، چون مذاکره بده و بستان است و حتی اگر این را هم قبول کنند باید چیزی بدهد حتی اگر کم باشد. ولی آمریکایی‌ اصلاً علاقه‌مند به مذاکره نیستند و گرنه در گذشته این را ثابت می‌کردند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: آمریکا از زمان کودتای 28 مرداد همواره به دنبال توطئه علیه ایران بوده است، از صدام حمایت کرده و بارها هم ما را تحریم کرده‌اند الان هم ژست نظامی می‌گیرند. 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها بحث مذاکره را مطرح می‌کنند ولی در عمل به دنبال مذاکره نیستند، آنها اصلاً آمادگی مذاکره را ندارند، اگر داشتند 12 شرط نمی‌گذاشت که ایران نتواند آن را اجرا کند.

این کارشناس مسائل آمریکا گفت: یکی از نقدهایی که افرادی مانند بولتون به دولت‌های قبلی آمریکا دارند این است که شما چرا اصلاً با ایران مذاکره می‌کردید و معتقد بودند مذاکره با ایران عمر جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهد. الان هم فقط شعار مذاکره را می‌دهند چون معتقدند هر وقت داخل کشور بحث مذاکره مطرح می‌شود در کشور یکسری درگیری‌های لفظی ایجاد می‌شود.

ایزدی خاطرنشان کرد: هر زمانی دیدید که آمریکا به طرف مقابل حتی یک امتیاز کوچک می‌دهد بدانید که آمادگی مذاکره دارد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: رهبری هم فرمودند با آمریکا و این دولت مذاکره نمی‌کنیم چون برای مذاکره باید یکسری ویژگی‌ها وجود داشته باشد که دولت آمریکا این ویژگی‌ها را ندارد. 

وی گفت: اطرافیان ترامپ به او گفته‌اند فشار را زیاد کنیم، ایران پای میز مذاکره می‌آید.کاری که جمهوری اسلامی ایران باید بکند این است که نشان دهد تحلیل اطرافیان ترامپ درست از آب در نمی‌آید و نشان دهد ایران اهل مذاکره نیست تا آمریکا سطح کار خودش را عوض کند یعنی یقین پیدا کند که نمی‌شود از ایران امتیاز گرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار