کد خبر: ۱۴۱۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

بهاره محمدی- به گزارش خبرگزاری فارس، الکساندر سماکین سرمربی تیم ملی تپانچه ایران است که برای دومین بار هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفته است. وی در سالهای دور نیز در ایران حضور داشت. سماکین برای دومین بار در زمان ریاست علی دادگر، 23 اردیبهشت سال 97 با ایران قرارداد بست تا ملی‌پوشان را برای کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو آماده کند. الکساندر سماکین 63 ساله اهل اوکراین است که در تیم ملی کشورش و مالزی فعالیت داشته و چند ورزشکاری را راهی المپیک کرده و به مدال دست یافته است.

فارس: دقیقا یک سال از حضور شما در ایران می‌گذرد. در این یک سال عملکرد خود را چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرایط بد نیست، سالن تیراندازی بزرگی داریم، تیرانداز ایران نیز قابلیت‌های بسیار خوبی دارند اما فدراسیون مشکلاتی دارد که مهمترین آن نبود پول و منابع مالی است. مشکل دیگر بحث فشنگ و مهمات است که به اندازه کافی نیست تا بتوانیم تمرینات‌مان را به خوبی در مسافت 50 و 25 متر انجام دهیم.

فارس: با این شرایط از آمدن به ایران راضی هستید؟

بله مشکلی نیست و من راضی هستم.

فارس: چطور شد که تصمیم گرفتید به ایران بیایید. آیا از سوابق تیراندازی ایران اطلاعاتی داشتید؟

من در سال‌های دور سرمربی تیم ملی تپانچه ایران بودم به همین دلیل آشنایی دوری با ورزش ایران دارم. حتی با برخی از ورزشکاران از جمله ابراهیم برخورداری فعالیت می‌کردم.

فارس: شما دومین حضورتان را در ایران تجربه می‌کنید. در این خصوص توضیح دهید.

اگر بخواهیم نسبت به بار اولی که به ایران آمدم مقایسه‌ای داشته باشیم، زمانی که برای نخستین بار به ایران آمدم این کشور مشکلات بسیار زیادی داشت. سالن تیراندازی نداشتیم و ما مجبور بودیم برای تمرینات از مکانی به مکانی دیگر برویم اما در حال حاضر شرایط بسیار خوبی اینجا داریم. مشکلات بسیار بزرگی وجود ندارد از طرفی ارتباط با فدراسیون نسبت به قبل بهتر شده است. حتی در خیلی از موارد تصمیمات را مربیان اتخاذ می‌کنند، در حالت کلی باید بگویم شرایط این دوره نسبت به بار اولی که ایران آمدم، بهتر است.

فارس: تیراندازی ایران در این چند وقت اخیر در تپانچه بسیار خوب کار کرد. حتی ما در مسافت 25 متر برای اولین بار توسط هانیه رستمیان مدال گرفتیم. در مسابقات جهانی چین هم گلنوش سبقت‌الهی در تپانچه 10 متر راهی فینال شد. فکر می‌کنید سهمیه‌های تپانچه نسبت به المپیک ریو در توکیو افزایش پیدا کند؟

تمرکز فدراسیون و تیراندازی این است که در حال حاضر بتوانیم سهمیه المپیک بگیریم چون امسال سال سهمیه است و همه تلاش می‌کنند به المپیک راه پیدا کنند. سال آینده تمرکز و فکر ما روی مدال خواهد بود. آن چیزی که مهم است این که بتوانیم سهمیه‌های بیشتری را برای المپیک توکیو کسب کنیم. فکرمان این است دو یا سه سهمیه بگیریم. قولی داده نمی‌شود و این صحبت‌هایی که می‌گویم برنامه و فکر ماست. وقتی سهمیه‌های ما بیشتر شود قطعا شانس کسب مدال ما بیشتر خواهد شد اما اگر یک سهمیه بگیریم در این صورت شانس زیادی برای مدال نداریم. باید بگویم درباره مینا قربانی صحبتی نشد. او در مسابقات جهانی هندوستان موفق شد راهی فینال شود.

فارس: در حال حاضر شرایط ملی‌پوشان تپانچه ایران را چطور می‌بینید. آیا زمانی که قرارداد شما تنظیم شد قولی برای کسب سهمیه داده بودید؟

هیچ مربی حرفه‌ای در ورزش نمی‌تواند در رشته‌های مختلف چیزی را پیش‌بینی کند. من هیچ قولی ندادم ولی تلاش می‌کنم به اهدافی که فدراسیون تنظیم کرده، برسم.

فارس: شما ورزشکارانی داشتید که در المپیک مدال گرفتند. آیا این چشم‌انداز را دارید که روزی ایران در المپیک روی سکو برود؟

این شانس و توانایی برای ورزشکاران ایرانی وجود دارد. من با تیم ملی اوکراین و مالزی هم کار کرده‌ام. بنابراین فکر می‌کنم تیراندازان ایران بسیار خوب هستند و کاراکترهای خوبی دارند اما دستیابی به مدال المپیک به شرایطی بستگی دارد؛ مثلا اینکه چقدر کار شود. اگر شرایط در آینده خوب بود ورزشکاران ایرانی توانایی کسب مدال را در المپیک دارند.

فارس: درباره مشکلات فشنگ و مهمات صحبت کنید. چقدر این موضوع شما را آزار می‌دهد؟

فدراسیون تیراندازی ایران برای تهیه مهمات و فشنگ به پول زیادی نیاز دارد. در ایران کارخانه مهمات سازی وجود دارد که تولیداتی هم دارند اما کیفیت مناسبی ندارند. پیشنهاد من این است اگر بتوانند یک خط ویژه‌ای برای تهیه مهمات با کیفیت بالا داشته باشند که ما حداقل از این فشنگ‌ها در تمرینات بتوانیم استفاده کنیم، قطعا صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها و منابع مالی خواهیم داشت. اگر این اتفاق بیفتد برای ایجاد یک خط ویژه منابع مالی خیلی زیادی لازم نیست بلکه به تفکر خاصی نیاز است تا تولیدات مهمات با کیفیت بالایی صورت گیرد. در صورت تهیه فشنگ مطلوب و مرغوب علاوه بر اینکه ورزشکاران در تپانچه 10 متر رقابت می‌کنند ما می‌توانیم تیراندازان زیادی هم در ماده 25 و 50 متر داشته باشیم.

فارس:ادامه همکاری‌تان با ایران چگونه است؟ شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه بعد از جام جهانی مونیخ با ایران ادامه نمی‌دهید و این مربوط به دستمزد شماست.

من چند ماهی است که حقوقم را نگرفته‌ام. بخشی از حقوق من مانده است و باید در این خصوص با فدراسیون صحبت کنم تا درباره ادامه همکاری تصمیم بگیرم.

فارس: در این مدتی که ایران بودید از کدام شهرهای ایران بازدید کرده‌اید و کدام شهر را دوست داشتید؟

من به شهرهای کیش، ارومیه، کرمانشاه و ... سفر کرده‌ام. ایران کشوری بسیار شگفت‌انگیز است  و شهرهای بسیار خوبی دارد اما هر شهری با شهر دیگر متفاوت است. جالب‌ترین شهر برای من اصفهان بود.

فارس: نظرتان در مورد سوغاتی‌های شهر اصفهان چیست؟

ایران کشوری بسیار جذابی است،  با توجه به اینکه من قبلا در ایران بودم به اصفهان سفر داشتم و دو بشقاب از این شهر سوغاتی خریدم. الان در خانه‌ام در اوکراین دو قاب عکسی که روی دیوار نصب شده از ایران است.

فارس: نظرتان در مورد غذاهای ایرانی چیست؟ غذای مورد علاقه‌تان کدام است؟

ایران غذاهای بسیار خوشمزه‌ای دارد و من دنده کبابی را بیشتر از همه دوست داشتم.

فارس: فوتبال دوست دارید؟

اصلا علاقه‌ای به فوتبال ندارم.

فارس: حتی جام جهانی را هم دنبال نکردید؟

از تلویزیون بازی‌ها را دیدم. خیلی از تیم‌ها در جام جهانی روسیه فوق‌العاده بودند. اما با توجه به اینکه 50 درصد از بودجه اوکراین به فوتبال اختصاص دارد و 50 درصد برای سایر رشته‌ها به همین دلیل علاقه زیادی به فوتبال ندارم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار