کد خبر: ۱۴۱۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شهری غنی
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به این که یادگاری‌های حک شده بر سنگ‌نگاره‌های کوه ارنان ماجرایی تازه نیست، گفت: این یادگاری‌ها به چندین سال گذشته تعلق داشته و گزارش جدیدی مبنی بر آسیب به این آثار باستانی دریافت نشده است.

سیدمصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که یادگاری‌های روی سنگ‌نگاره‌های کوه ارنان متعلق به گذشته است، گفت: این یادگاری‌ها و حتی جای شلیک گلوله‌ای که بر بدنه این سنگ‌نگاره‌ها دیده می‌شود، به چند سال گذشته تعلق دارد و با تازگی گزارشی مبنی بر آسیب به این سنگ نگاره‌ها دریافت نشده است.

وی افزود: یزد یکی از شهرهای غنی از نظر سنگ نگاره است و شامل آثاری از این سنگ‌نگاره‌ها در بخش‌هایی از تفت، بهاباد، بافق، شواز و گاریز است که حتی برخی از آن‌ها قدمتی بیش از سنگ نگاره‌های کوه ارنان دارند.

این مسئول از جدا کردن برخی از سنگ‌نگاره‌ها و قرار دادن آنها در موزه سنگ زندان اسکندر به عنوان راهکار محافظت از آنها یاد کرد و گفت: هر چند جدا کردن سنگ نگاره‌ها از کوه‌ها و قراردادن آنها در موزه کاری منطقی نیست اما اگر سلامت این آثار باستانی چند هزارساله تهدید شود ناچار به این اقدام هستیم.

وی تاکید کرد: حفظ سنگ‌نگاره‌ها بیش از آن که نیازمند جدا کردن از کوه باشد، به ارتقای فرهنگ‌سازی مردم در محافظت از آنها نیاز دارد چرا که بعضاً ابعاد آنها بزرگ بوده و جدا کردن آن‌ها از کوه کار راحتی نیست.

فاطمی در رابطه با سلامت سنگ‌نگاره‌های چند هزار ساله کوه ارنان، یادآور شد: خوشبختانه با ارتقای سطح فرهنگ عمومی وضعیت این سنگ نگاره‌ها نسبت به گذشته بهتر است و به تازگی نیز هیچ گزارشی در مورد تخریب آنها دریافت نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار