کد خبر: ۱۴۳۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیران انرژی روسیه و عربستان امروز دوشنبه با حضور در یک نشست اقتصادی از گسترش روابط میان دو کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه امروز دوشنبه ضمن حضور در یک کنفرانس اقتصادی با «خالد الفالح» همتای عربستانی خود، از پیشنهاد مسکو به ریاض برای فروش «سوپرجت های سوخو» و جنگنده های MC-21 خبر داد.

خالد الفالح نیز در جریان این نشست اقتصادی اعلام کرد که سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به عربستان سعودی، در ماه اکتبر انجام خواهد شد.

فالح در ادامه از گفتگوهای هیاتی روسی و عربستانی در بخش های کشاورزی، صنعتی و نفتی خبر داد.

در خصوص گسترش روابط روسیه و عربستان سعودی می توان به اظهارات چندی قبل «محمدبن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی اشاره کرد. محمد بن سلمان گفته بود: تناقضات میان روسیه و عربستان در سیاست‌هایشان وجود ندارد. عربستان امیدوار است که سیاست‌ها به سوی روند صحیح به نحوی که در خدمت منافع ۲ کشور باشد سوق داشته باشد.

دو سال قبل یعنی در سال ۱۳۹۶ ملک سلمان، پادشاه عربستان، با هیاتی هزار نفره به روسیه سفر کرد و مورد استقبال گرم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، قرار گرفت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، این سفر را «لحظه‌ای تاریخی» برای بهبود روابط نامید و روزنامه کومرسانت روسیه نیز با اشاره به قراردادهای امضا شده میان پوتین و ملک سلمان اعلام کرد: حجم قراردادهای امضا شده به ۳ میلیارد دلار می‌رسد.

در آن سال عربستان قرارداد اولیه‌ای را درباره خرید سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ با مقام‌های روسی امضا کرد. براساس این قرارداد، این سامانه موشکی دفاع هوایی، در عربستان سعودی تولید خواهد شد. براساس این قرارداد، سعودی از روسیه، موشک‌های اس ۴۰۰، سامانه‌های ضدسپر از نوع کورنتای ام، موشک‌های توس -۱ ای، موشک‌های دوش پرتاب ای‌جی‌اس -۳۰، مسلسل‌های کلاشنیکف از نوع ای‌کی ۱۰۳ می‌خرد. بخشی از این تسلیحات در عربستان سعودی تولید خواهد شد. همچنین ریاض و مسکو در زمینه تولید سامانه‌های اس ۴۰۰ و تعمیر و نگهداری قطعات آن در خاک عربستان سعودی و انتقال تکنولوژی فناوری دیگر تسلیحات روسی به عربستان سعودی با یکدیگر همکاری کنند. همچنین قرار است اسلحه‌سازی روسی کلاشنیکف نیز در عربستان سعودی، به تولید سلاح بپردازد. علاوه بر انتقال تکنولوژی ساخت این تسلیحات در عربستان سعودی، آموزش نظامیان سعودی نیز از جمله مواد توافق‌نامه مسکو و ریاض است.

در سال گذشته نیز سرگئی لاوروف در دیدار با «عادل الجبیر» گفته بود: برای مسکو اهمیت فراوانی دارد که گفتگوها میان دو طرف ادامه یابد و روند اجرای توافق های بدست آمده میان دو کشور در جریان سفر شاه عربستان به کشورمان بررسی شود.

وی به دیدارهای مقامات دو کشور در یک سال گذشته اشاره کرده و گفته بود: تماس ها میان دو کشور در سطوح عالی جریان دارد و حتی ما شاهد مذاکرات محمد بن سلمانبا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حاشیه جام جهانی فوتبال بودیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار