کد خبر: ۱۴۳۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
خشونت در قلب تئاتر شهر
هنوز زمانی از تازیانه سارقان، معتادان، اراذل و اوباش و دستفروشان بر بدنه زخمی مجموعه فرهنگی تئاتر شهر نگذشته که این بار نوبت به تیراندازی اطراف این مکان و درگیری مستقیم با قلب تپنده اما ضعیف به بدنه تئاتر کشور می‌رسد.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، شاید خیلی از مردمی که هر روز با خونسردی یا عجله ناشی از کار از مترو ولی‌عصر(عج) عبور و مرور می‌کنند یا به دستفروش‌های اطراف پارک دانشجو رجوع یا اینکه ساعتی زیر درخت‌های پارک می‌نشینند و گلویی تازه می‌کنند، نیم نگاهی به ساختمان خسته و قدیمی دایره‌ای شکل تئاتر شهر انداخته باشند اما هیچ‌گاه نظرشان هم جلب نشده که داخل این مکان چه خبر است. تفرجگاه است یا اینکه تبدیل به مخروبه‌ شده است!

همین ساختمان سنگی و خسته دایره‌ای شکل اصلی‌ترین مکان اجرای تئاتر در ایران است و امروز نسل‌های مختلف تئاتر با آن خاطرات زیادی دارند و خاک صحنه‌اش را خورده‌اند.

مقدمات ساخت تئاتر شهر در سال ۱۳۴۶ فراهم شد و بهمن ماه سال ۵۱ با اجرای نمایش «باغ آلبالو» سالن اصلی آن افتتاح شد.

تئاتر شهر مدتی تحت مدیریت رادیو و تلویزیون بود و بعد از انقلاب با حکم شورای انقلاب، اداره‌اش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شده است. از ابتدا قرار بود فضای اطراف تئاتر شهر دست نخورده باقی بماند تا از دور مشخص باشد اما سرنوشت طور دیگری رقم خورد  و تئاتر شهر در دوره هر مدیریتی اتفاقات گوناگونی را شاهد بود.

در دوران شهرداری کرباسچی در تهران، شهردار وقت، مدیران تئاتر ایران را با وعده کمک به تئاتر تشویق کرد تا دیوارهای نرده‌ای حریم تئاتر شهر را بردارند،‌ غافل از اینکه این اقدام پیامدهایی چون ورود فروشندگان مواد مخدر،‌ معتادان، اراذل و اوباش، افراد ولگرد دستفروشان و ... را به این مکان داشته است.

علاوه بر اینها هر ساله نیز شاهد هستیم که عده‌ای در زمستان در این مکان آتش روشن می‌کنند و حتی این اتفاق یک بار منجر به سوخته شدن درب بزرگ تئاتر شهر شد. در سال‌های گذشته نیز شاهد دزدیده شدن دستگیره‌های ساختمان مرکزی و دیگر اشیاء قیمتی اطراف تئاتر شهر و لوازم آن بودیم.

نکته این است که مسئولان قدیم تا جدید تئاتر شهر و مرکز هنرهای نمایشی تلاش زیادی برای ایجاد حریم برای اطراف تئاتر شهر انجام دادند اما همه اینها در حد یک حرف و یک وعده از طرف شهرداری تهران و شورای شهر باقی ماند. برای مثال با وعده ایجاد پاتوق فرهنگی در پهنه رودکی از تئاتر شهر تا تالار وحدت و با وجود مدیریت‌های جدید و نامه نگاری‌های فراوان بین تئاتر شهر و شورای شهر و شهرداری قرار بود این معضل برطرف شود اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد.

علاوه بر همه اینها، بحث دستفروشان اطراف تئاتر شهر از مترو ولیعصر به سمت سه راه جمهوری و در اطراف پارک دانشجو نیز خود معضلی است که گرچه نمی‌توان به دلیل نیاز مالی دستفروشان را جمع کرد اما یک ساماندهی در این راستا می‌تواند شرایط را برای رفت و آمد هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر و تئاتر شهر نیز بهتر کند. در ایام ده شب جشنواره تئاتر شهر شاهد بودیم که این دستفروشان ساماندهی و در مکان دیگری اسکان داده شدند، اما پس از آن دو مرتبه وضعیت به حالت گذشته بازگشت.

از سال‌ها قبل گودبرداری زمین جنوبی مجاور ساختمان تئاتر شهر که به تعبیری برای ایجاد پارکینگ، مسجد یا هر مکان فرهنگی دیگری ایجاد شد و حالا هم که دقیقا مشخص نیست که در این فضا چه چیز تأسیس شده است، شرایط فضای پشت تئاتر شهر را نیز وخیم‌تر کرده است و عملا هیچ فضایی برای پارکینگ در نظر گرفته نشده است به طوریکه خیلی از هنرمندان و اهالی فرهنگ برای رفت و آمد در این مکان به ویژه شب‌ها و از مسیر تئاتر شهر تا سوار شدن به ماشین توسط اراذل دچار مشکل می‌شوند.

محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران سال گذشته درباره ایجاد حریم در اطراف تئاتر شهر گفته بود که اقدامات لازم درباره این امر جزو وظایف شهرداری منطقه یازده است. 

وی مطرح کرده بود که تا مهر ماه سال گذشته این اتفاق خواهد افتاد اما همانطور که مشخص است ما شاهد هیچ اتفاقی در این زمینه نبودیم. حتی حق شناس عنوان کرده بود که بحث دستفروش‌ها نیز ساماندهی می‌شود و تغییرات در سطح شهرداری اگر بسامان شود، شرایط بهبود پیدا می‌کند!

 

سعید اسدی مدیر فعلی تئاتر شهر از سال گذشته تاکنون صحبت‌هایی مبنی بر رایزنی برای ایجاد حریم در اطراف تئاتر شهر انجام داد اما در واقع او نیز تنها به یک بازسازی در سالن اصلی تئاتر شهر اکتفا کرد.

شب گذشته شاهد بودیم که تیراندازی در اطراف مجموعه تئاتر شهر سر و صدای زیادی به پا کرد و مردم را به این مکان کشاند. طبق گفته پلیس درگیری بین دو نفر به واسطه خصومت شخصی رخ داده که یکی از طرفین اسلحه کلت داشته و به طرف دیگر شلیک و او را زخمی می‌کند. البته با حضور مأموران در محل فرد ضارب دستگیر و اسلحه او توقیف می‌شود اما مسئله این است که تا زمان دستگیری ضارب، هر دو طرف ضارب و مضروب در داخل مجموعه تئاتر شهر نگه داشته می‌شوند. آیا چنین وضعیتی در خور شأن این مکان فرهنگی است؟

شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی نیز در گفت وگو با خبرنگار فارس مطرح می‌کند که در حال پیگیری این قضیه است و متأسفانه در این راستا هنوز هیچ کاری انجام نشده و تلاش داریم با توجه به جوی که صورت گرفته اتفاق مثبتی برای حریم اطراف تئاتر شهر رخ بدهد.

نکته پایانی این است که مجموعه تئاتر شهر توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان میراث ثبت شده است و برای حفظ ایمنی این فضا باید در اطراف آن حریم امن و مطمئنی ایجاد شود و افرادی در داخل و اطراف آن رفت و آمد کنند که جزو اهالی و علاقه‌مندان تئاتر باشند. حال می‌بایست منتظر باشیم و پیگیری کنیم که آیا اتفاق مثبتی برای حریم اطراف تئاتر شهر خواهد افتاد یا خیر و آیا مسئولان شهری ما در این زمینه چون گذشته بی تفاوت خواهند بود؟!

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار