کد خبر: ۱۴۳۳۲۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
به دنبال انتشار گزارش خبرگزاری مهر
خرم‌آباد- به دنبال انتشار گزارش خبرگزاری مهر در مورد قاچاق سنجاب‌های زاگرس، مدیرکل محیط‌زیست لرستان از ورود یگان حفاظت محیط‌زیست برای بررسی موضوع خبر داد تا متولیان بالاخره دست‌به‌کار شوند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: طی روزهای اخیر به دنبال انتشار گزارش و فیلمی از وضعیت قاچاق و فروش سنجاب زاگرس در بازار تهران و واکنش‌های گسترده مردم، فعالان و کارشناسان محیط‌زیست مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان در جمع خبرنگاران به این موضوع واکنش نشان داد.

مهرداد فتحی بیرانوند در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به زنده گیری پرندگان و نگهداری حیوانات در قفس، اظهار داشت: ما بر پرنده فروشی‌ها نظارت داریم و هر جایی احساس کنیم که حیات‌وحش فاقد مجوز دارند با آن‌ها برخورد و به دادگاه معرفی می‌کنیم.

فتحی بیرانوند با اشاره به فروش سنجاب زاگرس در بازار تهران هم بیان داشت: ما در سال‌های گذشته به صورت سازماندهی شده بین سه تا چهار باند خطرناک را در این رابطه دستگیر کردیم و بخشی از اعضای آنها در حال طی کردن مجازات قانونی خود هستند.

وی با بیان اینکه قطعاً ممکن بوده که در این زمینه موردی وجود داشته باشد و از دید ما پنهان مانده باشد، تصریح کرد: هر جایی که این امر مشاهده شد ما بلافاصله ورود پیدا خواهیم کرد.

مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به بحث انقراض سنجاب‌ها، عنوان کرد: طی یک تا دو روز گذشته این خبر را دیدم، دوستان ما در سال‌های گذشته همه اعضای باندهای سازمان یافته شده فروش سنجاب در فضای مجازی و حقیقی را دستگیر کرده‌اند.

فتحی بیرانوند، گفت: گزارش خاصی ما در این رابطه نداشته‌ایم، در اخبار اعلام شده که سنجاب حوزه زاگرس در بازار به فروش می‌رسد، در این حوزه ۱۱ استان وجود دارد، اما ما بی تفاوت نیستیم و اگر دوستان اطلاعات خاصی دارند ما پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه چند منطقه از جمله سراب «رفتخان» و «هشتاد پهلو» محل تجمع سنجاب‌ها هستند، گفت: در این راستا گشت و کنترل‌های ویژه ای را در این مناطق داریم و همیاران محیط زیست نیز در این زمینه فعال هستند.

مدیرکل محیط زیست لرستان، تاکید کرد: به همکاران یگان حفاظت نیز اعلام کرده‌ام که پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

بنابر این گزارش، خبرگزاری مهر لرستان در تاریخ ۱۸ خرداد ماه امسال گزارش و فیلمی از فروش سنجاب زاگرس در بازار تجریش تهران منتشر کرد که منجر به واکنش مردم و دوستداران محیط زیست شد.

شکارچیان سنجاب تلاش می‌کنند آتشی را که پای بلوط کهنسال روشن کرده هر چه بیشتر شعله ور کنند تا دود و گرمای بیشتری ساکنان این بلوط پیر و خسته را بیازارد. لحظاتی می‌گذرد و به ناگاه دیگر ساکنان بلوط پیر تاب نمی‌آورند و از خانه هراسان بیرون می جهند و اینجا کار اصلی شکارچی آغاز می‌شود تا توبره خود را پر از «سنجاب» هایی کند که بعد از خانه خرابی باید طعمه دست شکارچیان شوند.

این روش گرفتن سنجاب‌ها، این «بلوط» کاران کهنه زاگرس است، آنها که با دست‌هایشان بلوط می‌کارند تا زاگرس زنده بماند و نفس بکشد؛ تا با مرگ هر روزه درختان بلوط، زاگرس غصه دار نشود و دانه دیگری را در خود پرورش دهد.

توبره شکارچی حال پر از سنجاب‌هایی است که قرار است به مهاجرت اجباری فرستاده شوند، این سنجاب‌ها سپس راهی بازارهای تهران می‌شوند تا به عنوان حیوان خانگی به فروش برسند.

این روایت کوتاه، روایت هرساله زاگرس به عنوان دیار سنجاب و بلوط است، روایت هجری که هم برای زاگرس بحران زاست و هم سنجاب ایرانی را در معرض خطر قرار داده است.

محسن تیزهوش کارشناس حوزه محیط زیست لرستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در زمانی که سنجاب ایرانی باید مشغول جمع کردن میوه درخت بلوط و مخفی کردن آن در زیر خاک باشد، یا با تنش‌هایی مثل آتش زدن لانه اش برای به دام افتادن روبرو می‌شود و یا در نهایت در قفس‌های تنگ مشغول یافتن راهی برای فرار به سمت خانه خود است، که در هر دو حالت محیط زیست این گونه فوق العاده جذاب و بلوط کار را به راحتی از دست می‌دهد تا یک عده به راحتی و در آرامش کامل این گونه را کیلومترها از زیستگاه خود دور کرده و به تجارت کثیف و دور از اخلاق خود ادامه دهند.

تیزهوش با طرح این سوال که به راستی چگونه سنجاب ایرانی از استان‌هایی همچون لرستان به سمت تهران قاچاق می‌شوند و به راحتی در میدان‌های شلوغ شهر با قیمت ۴۰۰ هزار تومان به فروش گذاشته می‌شوند اما هیچ نهاد و یا سازمانی حاضر به پیگیری این موضوع نیست؟ گفت: آیا این یک سوال بی پاسخ و یا بی مورد است؟ چرا شهروندان دیدن چنین صحنه‌هایی را عادی می‌پندارند و برخی دیگر این گونه را خریداری کرده و به خانه می‌برند، در حالی که پس از مدت کوتاهی این گونه بر اثر تنش‌های مختلف جان خود را از دست می‌دهد!

مشروح گزارش مهر را اینجا بخوانید.

خبرگزاری مهر همچنان پیگیر وضعیت قاچاق سنجاب زاگرس و خلأها در زمینه برخورد قانونی با متخلفان و پیشگیری از قاچاق این گونه خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار