کد خبر: ۱۴۳۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرکل مسکن کمیته امداد با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۰۰ هزار خدمت در حوزه مسکن به مددجویان کمیته امداد ارائه می شود، گفت: بدین منظور هزار میلیارد تومان اختصاص داده خواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم بازیان در نشست خبری که امروز در کمیته امداد برگزار شد، گفت: به جهت شرایط اقتصادی خاص سالیان اخیر نسبت مستاجرین به مالکین جابجا شده که این موضوع به دلیل عدم توجه جدی به مسکن خودمالکی است.

وی افزود: با توجه به عرضه و تقاضای مسکن، تولید و عرضه ما نسبت به نیاز کشور عقب تر است به همین دلیل باید اقدامات جدی از سوی مسئولین انجام شود.

مدیرکل مسکن کمیته امداد تصریح کرد: باید هرچه سریعتر نسبت به تقاضای مسکن در جهت های مختلف درآمدی و اقشار مختلف اقدام کنیم تا بتوانیم امکان تأمین مسکن را برای خانوارهای ایرانی فراهم کنیم.

بازیان با اشاره به اینکه خانواده های امداد که ضعیف هستند، میزان مستأجر در آنها زیاد است، گفت: همواره چالش مسکن در میان مددجویان ما بیش از سایر اقشار است و هنگامی که شاخص های اقتصادی نزولی باشد، ما در تأمین مسکن مشکل خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه رویکرد ما این است که بتوانیم سیاست های مناسبی جهت برخورداری از مسکن مناسب چه در جهت تأمین تسهیلات، منابع و معافیت ها داشته باشیم، تأکید کرد: در چنین موارد برنامه ریزی در جهت دریافت تسهیلات بانکی نیز انجام شده است.

مدیرکل مسکن کمیته امداد تصریح کرد: کمک بلاعوض و تخصیص منابع قرض الحسنه برای تأمین مسکن در ابعاد مختلف ۷ گانه ارائه شده و کمیته امداد در هفت ردیف مشخص، خرید مسکن روستایی و شهری، احداث، تعمیرات، تأمین خدمات جانبی مسکن روستایی و شهری، احداث سرویس های بهداشتی و غیره در دستور کار قرار دارد.

بازیان افزود: در سال ۹۷ قرار بود ۶۰ هزار خدمت در بخش مسکن ارائه شود که ما توانستیم ۱۲۰ هزار خدمت ارائه دهیم. و با افزایش ۱۰۰ درصدی مواجه بودیم.

وی به مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: برنامه ما برای احداث ۱۶ هزار واحد روستایی بود که در پایان سال به ۲۱ هزار واحد رسیدیم. در مسکن شهری نیز از برنامه ۵۵۰۰ واحد به ۱۰ هزار واحد و در بحث تعمیرات نیز از ۳۵ هزار واحد به ۷۷ هزار واحد رسیدیم.

مدیرکل مسکن کمیته امداد ادامه داد: قرار بود ۴ هزار واحد بهداشتی احداث شود که تا پایان سال ۹۷ توانستیم ۹ هزار سرویس بهداشتی را راه اندازی کنیم که تمامی این موارد با مشارکت محوری و کمک خیرین انجام شد.

بازیان با تأکید بر اینکه از ۱۰ هزار واحد نیازمند احداث در کرمانشاه در حال حاضر ۵۲۰۰ واحد احداث انجام شده است، خاطرنشان کرد: خانه های مددجویان در کرمانشاه که در اثر زلزله آسیب دیده بودند جز اولین واحدهای تکمیلی بودند و ما توانستیم مناسب ترین خانه ها را احداث کنیم.

وی افزود: امسال بیش از ۴۰ درصد تأمین منابع بودجه ما از محل تسهیلات قرض الحسنه انجام شد که بیش از ۳,۵۰۰ میلیارد تومان بود.

مدیرکل مسکن کمیته امداد گفت: استفاده از تمام ظرفیت های نهادهای انقلاب در کنار استفاده از ظرفیت های دولت و مجلس در دستور کار قرار دارد و رویکرد ما در سال ۹۸ این است که صف دریافت خدمات حذف شود.

بازیان با اشاره به اینکه برنامه ما در سال ۹۸ ارائه ۵۵ هزار خدمت است، گفت: به این منظور ۸۸۵ میلیارد تومان نیز اختصاص پیدا می کند که البته با افزایش های مورد نظر می توانیم بیش از ۱۰۰ هزار خدمت را با هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال اجرایی کنیم.

وی در مورد بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده اظهار داشت: تا پایان مردادماه ۲۰ هزار واحد نیازمند تعمیرات، عملیاتشان به اتمام می رسد و ۱۰ هزار واحد نیازمند احداث نیز تا پایان سال تکمیل می شود.

مدیرکل مسکن کمیته امداد خاطرنشان کرد: در حال حاضر عملیات احداث هزار واحد مسکونی در مناطق سیل زده انجام شده که البته مشکل اصلی ما در بازسازی مناطق سیل زده، بانک ها هستند که علیرغم مصوبه دولت قرار بود تا آخر خردادماه تسهیلات را در اختیار آنها قراردهند اما هنوز این اتفاق رخ نداده که آن هم به دلیل تغییر مصوبه دولت بوده است.

بازیان بیان کرد: در جلسه ای که امروز در وزارت کشور برگزار شد مصوب شد تا ۱۵ تیرماه همه پرونده های مددجویان مناطق سیل زده که معرفی به بانک بودند، تکمیل و تسهیلات را سریع دریافت کنند.

وی با بیان اینکه مدعی هستیم روند ارائه تسهیلات در مناطق سیل زده بسیار کند است، گفت: امیدواریم با وعده مسئولین این کار به سرعت انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه رویکرد ما در سال ۹۸ انعقاد تفاهم نامه با دولت، خیریه ها و نهادهاست که در این صورت ارائه خدمات در حوزه مسکن، سرعت بالایی خواهد داشت. استفاده از ظرفیت سپاه، تأمین اسکان ایتام، جز اهداف اصلی مادر سال جاری است. تا پایان سال تمامی منازل ایتام مناسب سازی شوند و کودک یتیمی نداشته باشیم که در روستاها بدون مسکن باشد.

مدیرکل مسکن کمیته امداد گفت: استفاده از مسکن مهر در اولویت ما در سال جاری است که البته مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم رفع شود.

بازیان تصریح کرد: براساس تفاهم نامه ای که با سازمان مدیریت و کمیته امداد منعقد شده، قرار است ۱۷ هزار واحد مسکونی روستایی در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان احداث شود که مقدمات آن فراهم شده است. به این منظور روز گذشته هزار میلیارد تومان تخصیص را در این رابطه دریافت کردیم.

به گفته وی ۵۰ درصد از منابع دولتی در ساخت ۱۷ هزار مسکن استفاده می شود و ۵۰ درصد باقیمانده را نیز کمیته امداد تقبل می کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین قرار است هزار واحد نیز برای ایتام در شش استان احداث شود.

مدیرکل مسکن کمیته امداد اظهار داشت: در سال جاری احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی و خرید مسکن شهری و روستایی در دستور کار قرار دارد. همچنین ۱۹ هزار واحد نیازمند تعمیر و ۱۰ هزار واحد روستایی و هزار واحد شهری نیز احداث خواهد شد و تا پایان مرداد تعمیرات مناطق سیل زده به پایان می رسد و تا پایان سال پرونده مسکن در مناطق سیل زده بسته می شودکه البته شرط آن تأمین منابع بانکی است.

بازیان بیان کرد: ۳۰ هزار مسکن در سیل اخیر دچار خسارت و آسیب شدند. برای کمک به احداث واحدهای سیل زده شهری ۵۰ میلیون وام قرض الحسنه همراه با ۱۲ میلیون کمک بلاعوض از سوی دولت انجام می شود که کمیته امداد نیز ۱۵ میلیون کمک بلاعوض به آن اضافه می شود. همچنین ۴۰ میلیون وام قرض الحسنه روستایی، ۱۰ میلیون بلاعوض و ۱۰ میلیون نیز ما به آنها کمک بلاعوض می کنیم. در حوزه تعمیرات نیز ۱۵ میلیون وام همراه با ۵ میلیون کمک بلاعوض انجام خواهد شد.

مدیرکل مسکن کمیته امداد خاطرنشان کرد: در استان های سیل زده، ۹۵ میلیارد تومان اثاثیه منزل برای مددجویان خریداری کردیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار