کد خبر: ۱۴۴۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
درباره اقدام برجامی ایران
سه نماینده مجلس سنای آمریکا که قبلاً خواستار پاره‌کردن «برجام» بودند در نامه‌ای به ترامپ ایران را به نقض مفاد این توافق هسته‌ای متهم کرده‌اند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سه نماینده مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور با اشاره به عبور ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم خواستار تشدید فشارها بر برنامه هسته‌ای ایران شده‌اند. 

«تد کروز»، «تام کاتن» و «مارکو روبیو»، سناتورهای جمهوری‌خواه ایالت‌های تگزاس، آرکانزاس و فلوریدا که هر سه از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای «برجام» هستند و قبلاً خواستار پاره کردن این توافق شده‌اند در نامه به ترامپ ایران را به «نقض» مفاد این توافق متهم کرده‌اند.

سناتورها در این نامه با اشاره به بیانیه روز دوشنبه یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که عبور ذخائر اورانیوم ایران از ۳۰۰ کیلوگرم را تأیید کرده بود نوشته‌اند: «آژانس تأیید کرد که ایران محدودیت‌های مشخص‌شده در "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) در خصوص ذخیره اورانیوم را نقض کرده است.»

قانونگذاران آمریکایی در بخش دیگری از نامه از ترامپ خواسته‌اند با لغو معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران که توسط وزارت خارجه آمریکا صادر می‌شود فشارها بر برنامه هسته‌ای این کشور را تشدید کند. 

سناتورهای آمریکایی همچنین از ترامپ خواسته‌اند از یکی از بندهای تعبیه‌شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، موسوم به «مکانیسم ماشه» برای بازگردان خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده کند. 

آنها این درخواست را در حالی مطرح کرده‌اند که برخی از کارشناسان می‌گویند دولت آمریکا به دلیل آنکه از برجام خارج شده و دیگر یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران نیست، نمی‌تواند از ساز و کار یاد شده برای احیای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده کند. سناتورها علی‌رغم این نوشته‌اند: «بند ۱۰ در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایالات متحده آمریکا را به عنوان یکی از مشارکت‌کنندگان برای کلید زدن این مکانیسم معرفی می‌کند. از شما می‌خواهیم این کار را انجام دهید.»

منابع خبری دوشنبه ۱۰ تیرماه (۱ جولای) اعلام کردند که ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم تعیین‌شده در توافق هسته‌ای برجام عبور کرده است. (جزئیات بیشتر)

دولت آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای خارج شد و به فاصله ۹۰ و ۱۸۰ روز بعد از آن تمامی تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار