کد خبر: ۱۴۴۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نماینده پارلمان عراق تاکید کرده است که تصمیم اخیر عادل عبدالمهدی نه تنها به معنای انحلال نیروهای حشد شعبی نیست بلکه آنها را به نیروی نظام مند تبدیل کرده و جایگاه آنها را در میان نیروهای مسلح عراق تحکیم خواهد کرد.

«احمد حاج رشید» عضو پارلمان عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم با اشاره به فرمان 10 ماده‌ای عادل عبدالمهدی با هدف سازماندهی نیروهای حشد شعبی در چارچوب نیروهای مسلح عراق گفت: تصمیم نخست وزیر عراق بر اساس مشورت و توافق گروه‌های اصلی تشکیل دهنده حشد شعبی بوده است و بر همین اساس آنها ضمن استقبال از چنین تصمیمی زمینه را برای اجرایی کردن آن فراهم کرده اند، نکته مهم این است که تصمیمات سرنوشت ساز در عراق نتیجه یک توافق سیاسی است و در اقدام اخیر نخست وزیر هم آثاری از این توافق مشهود است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا تصمیم عادل عبدالمهدی درباره نیروهای حشد شعبی به معنای انحلال آن خواهد بود یا نه؟ گفت: نه تنها انحلالی در کار نیست بلکه نیروهای حشد شعبی را به نیرویی نظام مند تبدیل خواهد کرد. این تصمیم می تواند جایگاه و موقعیت نیروهای حشد شعبی را در نیروهای مسلح عراق تحکیم کند، حتی این نیروها بیشتر می توانند بر نهادهای زیرمجموعه نیروهای مسلح عراق نظارت و کنترل داشته باشند.

احمد حاج رشید تاکید کرد که تصمیم نخست وزیر عراق با استقبال اغلب فراکسیون های پارلمانی این کشور مواجه شده است.


همزمان با تصمیم عادل عبدالمهدی در خصوص سازماندهی مجدد نیروهای حشد شعبی، شماری از جریان های سیاسی عراق درخواست کرده اند این تصمیم نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان را هم در برگیرد، امری که با واکنش هایی از سوی کردها مواجه شده است. دبیرکل وزارت پیشمرگ اقلیم هم به تازگی اعلام کرده است که تفاوت هایی در میان نیروهای پیشمرگ و حشد شعبی وجود دارد و نمی توان سخن از ادغام نیروهای کرد گفت.

این عضو پارلمان عراق در پاسخ به سوالی با این مضمون گفت: در قانون اساسی عراق به نیروی پیشمرگ اقرار شده است، اما نیروهای حشد شعبی پس از تصویب قانون اساسی عراق بوده است، یعنی بر اساس نیاز در عراق تشکیل شد و بعدها در پارلمان جنبه قانونی به خود گرفته است بنابراین تفاوت هایی در میان این دو نیرو وجود دارد، نیروی پیشمرگ در قانون اساسی عراق مورد اشاره قرار گرفته است اما در عین حال نیازمند تصویب قانونی در پارلمان است که محدوده فعالیت ها، هماهنگی با نیروهای مسلح عراق، چگونگی آموزش و تسلیح آنها را مشخص کند.

احمد حاج رشید گفت: البته محدوده فعالیت‌های نیروی پیشمرگ مشخص است و در چارچوب مناطق اقلیم کردستان بر اساس تصمیم پارلمان محلی و رئیس اقلیم به عنوان فرمانده نیروهای مسلح این منطقه فعالیت می کنند. وزارت دفاع و نخست وزیر عراق تنها بر اساس درخواست از رئیس اقلیم و تصویب در پارلمان محلی می توانند در مواقع لزوم از نیروهای پیشمرگ درخواست همکاری کنند اما هماهنگی میان اقلیم و دولت مرکزی عراق همیشه وجود داشته است و در جنگ علیه داعش نمونه های خوبی از آن مشاهده شده است و با تصویب قانون مربوط به نیروهای پیشمرگ در پارلمان عراق می تواند شفافیت و اهمیت بیشتری پیدا کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار