کد خبر: ۱۴۵۰۳۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ظریف:
وزیر خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا در نشست شورای حکام آژانس منزوی شد، گفت: حتی نتوانستند یک بیانیه یک خطی از رئیس شورای حکام بگیرند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در همایش فرمانداران سراسر کشور در تالار وزارت کشور طی سخنانی گفت: سال بسیار مهمی را گذراندیم و سال مهمی را پیش رو داریم و نیاز است با عنایت به اهمیت این سال برای جمهوری اسلامی از منظر امنیت ملی، کارها پیگیری شود.

وی افزود: سال گذشته که من خدمت استانداران محترم رسیدم عرض کردم علت خروج آمریکا از برجام یک محاسبه بود. عرض کردم ما باید بطلان این محاسبه را برای آمریکا ثابت کنیم و امروز خوشحالیم بطلان این محاسبه برای آمریکا ثابت شد. 

*محاسبه آمریکایی‌ها این بود که ایران با فشارهای شدید اقتصادی سقوط خواهد کرد

ظریف توضیح داد: محاسبه آمریکایی‌ها این بود که ایران با فشارهای شدید اقتصادی آمریکا سقوط خواهد کرد. این حرف را نه تنها خودشان باور داشتند بلکه این باور را به متحدانشان هم القا کرده و گفته بودند اگر مقداری وقت کشی شود جمهوری اسلامی سقوط خواهد کرد. بحمدالله با تکیه بر مردمی که از ابتدای انقلاب تا امروز همه محاسبات غربی‌ها و آمریکایی‌ها و بدخواهان این کشور را باطل کردند، این پیش بینی آمریکایی‌ها باطل شد.

وی گفت: آقای بولتون در سخنرانی که چند ماه قبل از مسؤولیت برای گروهک منافقین انجام داده بود گفت ما چهلمین سال پیروزی انقلاب را نخواهیم دید و سال آینده در ایران جشن می‌گیرم و همین فکر باطل را که برخی فکر می‌کردند شعار است، در جلسه‌ای که 40 هزار دلار برای آن پول گرفته بود، مطرح کرد. تفکر، پیش بینی‌ یا آرزویش را مطرح کرده بود.

 


 

وزیر خارجه با بیان اینکه برای رسیدن به این آرزو سرمایه‌گذاری هنگفتی کردند، اظهار داشت: منجمله اینکه از برجام یک باره خارج شدند و نخواستند ظاهرسازی کنند، آمدند یک سخنرانی کردند و یک امضای خیلی درشتی نشان دادند و بعد بولتون آن را قاب گرفت و گذاشت در اتاقش، چرا که این را امضای سند پایان جمهوری اسلامی می‌دانستند و در این سیاست شکست خوردند. این پیش بینی را منافقان در کله آنها درست کرده بودند.

ظریف افزود: آقای روحانی یک صحبتی کرد، به خیلی‌ها برخورد. ولی آیا آنها نیامدند یک محاسبه و نظرسنجی کنند که ببینند این گروه‌ها چه پایگاهی در ایران دارند، براساس حرف یک تعداد پیرمردی که در اتاق بزرگ پشت دستگاه کامپیوتر نشستند و یک مطلب بی معنا تولید می‌کنند و نفهمیدند که اینها همین هستند. براساس حرف آنها و ضد انقلاب، این تفکر را که خودشان هم دنبالش بودند تبیین، سیاستگذاری و طراحی کردند.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه مردم ایران از ابتدای انقلاب تاکنون همه پیش بینی‌های آنها را به شکست کشاندند، اظهار داشت: وقتی صدام به ایران حمله کرد پیش بینی آقایان این بود که ما ظرف یک تا 2 هفته سقوط خواهیم کرد به همین دلیل تا یک هفته شورای امنیت یک قطعنامه راجع به جنگ ایران و عراق صادر نکرد. اگر اولین قطعنامه شورای امنیت درباره جنگ ایران را نگاه کنید، یک هفته بعد از شروع جنگ است و در آن قطعنامه حتی نگفتند که عراق از سرزمین‌های ایران خارج شود.

وی توضیح داد: کلیشه‌ای در سازمان ملل است که هر جنگی می‌شود می‌گویند آتش بس، عقب‌نشینی. این به کلیشه تبدیل شده است. در قطعنامه 479 شورای امنیت که بعد از هفت روز از جنگ صادر شد این کلیشه را رعایت نکردند و حتی ظاهرسازی هم نکردند.

ظریف افزود: از ابتدای انقلاب این مردم این سیاست غلط را به شکست کشاندند با دست خالی و با امکانات کم، همین بسیجی‌ها، رزمندگان و همین مردم عادی این سیاست را به شکست کشاندند و دوباره همین سیاست را به شکست کشاندند. بارها اینها پیش بینی کردند که با سیاست‌ها و فشارهایشان می‌توانند مردم ما را به زانو در بیاورند و هر بار مردم با حضورشان ثابت کردند که این سیاست موفق نخواهد بود و امسال هم مردم با حضورشان در انتخابات یک بار دیگر ثابت خواهند کرد که این سیاست شکست خورده است. مهم این نیست که چه کسی در انتخابات پیروز شود؛ مهم این است که ایران پیروز شود و آمریکا شکست بخورد و انتخابات امسال ارزش راهبردی برای ما دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: در انتخابات سال 1392 آمریکایی‌ها خیال کرده بودند مردم با صندوق رای قهر کرده‌اند، نه تنها پیش‌بینی کرده بودند، بلکه می‌گفتند مردم بعد از 1388 به پای صندوق رای نخواهند آمد، اما مردم آمدند و 73 درصد مردم شرکت کردند.

ظریف افزود: با تمام صداقت عرض می‌کنم، آنچه باعث شد ما بتوانیم در برابر 6 قدرت جهانی بایستیم، مقابله کنیم و توافقی را به نتیجه برسانیم که رئیس جمهور آمریکا می‌گوید بدترین توافق در تاریخ آمریکاست، ذکاوت ما نبود، حمایت مردم بود. این بود که آمریکایی‌ها فهمیده بودند با حضور 73 درصدی مردم در انتخابات، فارغ از اینکه چه کسی پیروز شد، تحریم به نتیجه‌ای که آنها می‌خواهند، نخواهد رسید.

*تحریم نمی‌تواند مردم را از حاکمیت جدا کند

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تحریم به عنوان یک حرکت ضد انسانی و جنایت علیه بشریت می‌تواند به مردم فشار وارد کند، اما نمی‌تواند مردم را از حاکمیت جدا کند. هدف کلاسیک تحریم این است که با فشار آوردن بر مردم نتیجه سیاسی گرفته و فشار اقتصادی به نتیجه سیاسی منجر شود، یعنی مردم را با فشار اقتصادی از حاکمیت جدا کنند.

وی با بیان اینکه امروز هم سیاست فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است، اظهار داشت: آمریکا در شرایط کنونی احساس می‌کند از نظر سیاسی و میدانی شکست خورده است.

وزیر خارجه با اشاره به نشست دیشب شورای حکام آژانس به درخواست آمریکا درباره برجام عنوان کرد: دیشب آمریکا جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تشکیل داده، من نمی‌دانم با چه عقل و درایتی! و در این جلسه خودش منزوی شد، ابرقدرت جهان و بزر‌گ‌ترین قدرت سیاسی و اقتصادی، عضو شورای حکام و همه متحدانشان عضو شورای حکام، ولی یک بیانیه یک خطی نتوانستند از رئیس شورای حکام بگیرند.

 


 

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه آمریکا چهار بار در سال گذشته نشست شورای امنیت سازمان ملل را تشکیل داد و یک بار رئیس جمهور آن کشور در این جلسه شرکت کرد و یک بار هم وزیر خارجه این کشور حضور یافت و کارشناسان برخی کشورها سخنرانی کردند، ولی این کشور نتوانست یک کلمه از شورای امنیت علیه ایران بگیرد، خاطرنشان کرد: هر بهانه‌ای را مطرح کردند از جمله بحث موشکی، یمن و منطقه، ولی نتوانستند یک قطعنامه از شورای امنیت علیه ایران بگیرند.

ظریف افزود: دیروز آمریکا علیه اقدام قانونی ایران به شورای حکام رفت خیال کرد می‌تواند این کار را بکند. آمریکا در صحنه سیاسی در دنیا منزوی است. در صحنه میدانی آمریکا احساس می‌کند در خاورمیانه شکست خورده است.

وی یادآور شد: البته یکی از دلایل شکست آمریکا مقاومت مردم و همراهی جمهوری اسلامی ایران با مقاومت است که یک نقطه برتر ایران در 40 سال گذشته بوده است، اما یک نکته دیگری که باعث پیروزی جمهوری اسلامی و قدرت مقاومت شده، سیاست‌ها و انتخاب‌های غلط آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن است.

*ما نبودیم  که به صدام حسین 70 میلیارد دلار پول سعودی را دادیم

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: این ما نبودیم که از طالبان حمایت کردیم، ما نبودیم که از القاعده حمایت کردیم، ما نبودیم که به صدام حسین 70 میلیارد دلار پول سعودی را دادیم،  ما نبودیم که به صدام آواکس آمریکایی، اگزوسه فرانسوی، چیفتن انگلیسی، میگ روسی، کرم ابریشم چینی و سلاح شیمیایی آلمانی دادیم.ما نبودیم که از داعش حمایت کردیم، ما نبودیم که نخست‌وزیر یک کشور را سه هفته در زندان نگهداشتیم. ما نبودیم که علیه مردم یمن بالاترین سلاح‌ها را استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اشتباه کردند، اظهار داشت: آنها سیاست‌های اشتباه استفاده کرده و انتخاب‌های اشتباه داشتند، از دیکتاتورها و از قاتل‌ها و از کسانی که علیه مردم خودشان خشونت به کار می‌برند، از اشغالگران صهیونیست و از کسانی که حقوق مردم فلسطین را زیر پا می‌گذارند و از تروریست‌ها حمایت کردند، نتیجه آن شد که در منطقه منزوی شدند.

* برجام خیلی هم محکم بود در آینده بیشتر خواهیم دید/ منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما فیلم بسازیم، البته پول هم نداریم

ظریف با ذکر این نکته که تعهدات بین‌المللی خود را زیر پا گذاشتند و فقط ایران نبود، گفت: برخی دوستان می‌گویند برجام استحکام نداشت به همین خاطر آمریکا زیر پا گذاشت و برجام محکم نبود، خوب حالا برجام محکم نبود که خیلی هم بود و الان می‌بینیم و انشاءالله هم در آینده بیشتر خواهیم دید. منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما فیلم بسازیم، البته پول هم نداریم.

*آیا نفتا هم محکم نبود؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: حالا برجام محکم نبود، آیا نفتا هم محکم نبود؟ آیا توافق موشکی با شوروی سابق و توافق بین 2 ابرقدرت هم محکم نبود؟ آیا اساسنامه یونسکو و کنوانسیون محیط زیست هم محکم نبود؟ آیا همه دنیا، هر کس که توافقی کرد همه کلاه سرشان رفته بود؟ نه.

وی با بیان اینکه سیاست یکجانبه‌گرایی آمریکا به انزوای جهانی آمریکا انجامیده، اظهار داشت: دیروز هم در شورای حکام شاهد بودید. اگر عاقلانه رفتار کنیم انشاءالله باز هم خواهیم دید. اگر براساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت رفتار کنیم حتما نتایج آن را خواهیم داد حتما مردم ایران عزیز هستند و این مردم هیچگاه ذلیل نشدند و به لطف خدا هیچگاه ذلیل نخواهند شد، این مردم سربلند هستند، آنها را سرافکنده نشان ندهیم. این مردم یک بار دیگر نشان خواهند داد که ولی نعمت واقعی ما هستند.

*آمریکایی‌ها به دست خودشان، خود را در دنیا منزوی کرده‌اند

وزیر خارجه با ذکر این نکته که آمریکایی‌ها در صحنه سیاسی در دنیا منزوی شده‌اند، گفت: مقداری از آن به خاطر دیپلماسی ماست و مقداری هم به خاطر سیاست‌های غلط خودشان است. آنها به دست خودشان، خود را در دنیا منزوی کرده‌اند.

وی گفت: بی جهت نیست جلسه شورای امنیت می‌گذارند کسی از آنها دفاع نمی‌کند، جلسه شورای حکام می‌گذارند کسی از آنها دفاع نمی‌کند. این شرایطی است که آمریکا برای خودش درست کرده و این شرایط محتوم برای آمریکا نیست. آمریکا با قدری عقل و درایت و با قدری رها کردن خود از یوغ اسرائیل و «گروه بی» که هدفشان فدا کردن منافع آمریکا برای منافع رژیم صهیونیستی است می‌تواند عاقلانه هم زندگی کند. دلیلی ندارد آمریکا همیشه این گونه رفتار و زندگی کند.

*سر جنگ با کسی نداریم/ تصمیم اخیر ایران در شرایط ضعف نبود

ظریف با بیان اینکه ما سر جنگ با کسی نداریم، عنوان کرد: اگر سه حوزه را تعیین کنیم، ایران در دو حوزه پیروز است. جمهوری اسلامی در زمانی که تصمیم گرفت برای ایجاد توازن و براساس بند ۳۶ برخی اقدامات خود را متوقف کند تا برجام حفظ شود، در شرایط ضعف این کار را نکرد و دچار اشتباه تحلیل نشد، بلکه در شرایط قدرت و قدرت میدانی این کار را صورت داد. جمهوری اسلامی یک واحد است که در ذیل رهنمودها و ارشادات مقام معظم رهبری در صحنه‌های مختلف حضور دارد.

وی تصریح کرد: ایران چند واحد نیست، خارجی‌ها خیال نکنند با یک ایران متشتت مواجهند، بلکه با یک ایران یکپارچه مواجه هستند، همین ایران یکپارچه‌ای که پایان امسال انشاءالله در پای صندوق‌ رای حضور خواهد یافت و این انسجام ملی را صرفنظر از اینکه به چه کسی رای بدهند، نشان خواهد داد. به هر کسی رای بدهند برای کشور خوب است.

ظریف گفت: آنچه مهم است این است که این حضور و اقتدار ملی وجود داشته باشد. ایران به عنوان جمهوری اسلامی ایران و به عنوان کل نظام نه قسمتی از نظام، ذیل مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند و در حوزه میدان و حوزه سیاسی بین‌المللی دست بالا را دارد. آمریکا آمده از تنها اهرم باقیمانده که اهرم اقتصاد است، حداکثر استفاده را می‌کند، آن هم به ترسو گرانه‌ترین وضعیت؛ یعنی اینکه مردم عادی را هدف قرار داده است.

وی همچنین افزود: اگر تعریف «تروریسم» را در کتاب‌های حقوق نگاه کنید تعریف مورد توافق همه درباره «تروریسم» این است که شما از اقدامات زورمدارانه علیه مردم غیرنظامی با اهداف سیاسی استفاده کنید. آمریکایی‌ها می‌گویند تروریسم کار ترسوهاست و با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.

ظریف عنوان کرد: هر وقت یک اقدام تروریستی اتفاق می‌افتد صفتی که همیشه آمریکایی‌ها برای آن به کار می‌برند این است «اقدام ترسوها». 

 


 

* آمریکا به خاطر اقدامات و انتخاب‌های غلطش در صحنه میدانی شکست خورده/آمریکا نمی‌تواند از ما دلخور باشد که انتخاب درست کردیم

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه تصریح کرد: آمریکا چه کار می‌کند؟ آمریکا به خاطر اقدامات و انتخاب‌های غلطش در صحنه میدانی شکست خورده است. آمریکا نمی‌تواند از ما دلخور باشد که انتخاب درست کردیم. نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم عراق را به جای صدام انتخاب کردیم، نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم سوریه را به جای داعش انتخاب کردیم. نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم لبنان را به جای صهیونیست‌ها انتخاب کردیم. نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم یمن را به جای کسانی که آنها را بمباران کردند انتخاب کردیم. نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم قطر را به جای کسانی که آنها را محاصره کرده بودند، انتخاب کردیم. نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم افغانستان را به جای طالبان و القاعده انتخاب کردیم.

*آمریکا به بازی «ترسوها» روی آورده

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: آمریکا خودش انتخاب غلط کرده است و در منطقه و سطح جهانی شکست خورده است و به بازی «ترسوها» روی آورده که از تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران استفاده کند به این امید که این مردم را علیه دولتشان بشوراند و اینها را رسما اعلام می‌کنند.

وی گفت: آقای پامپئو رسما گفته امید ما این است که مردم ایران حکومت دیگری را انتخاب کنند. حالا این امیدتتان را با چه انجام می‌دهید؟ با دعا؟ با دیپلماسی؟ یا با استفاده از ترور، با استفاده از جنایت علیه بشریت، با استفاده از کشتن بچه سرطانی، با استفاده از زجر دادن بچه مبتلا به «ای‌بی» (بیماری پروانه‌ای) با استفاده از زجر دادن بیمار مبتلا به ام.اس؟

ظریف خاطرنشان کرد: ما که بحمدالله در اکثر زمینه‌ها به خودکفایی رسیدیم، سه چهار زمینه است که شما که همه علم‌تان را به ما مدیون هستید، چهار تا حوزه علمی را هنوز در انحصارتان دارید، آن را هم مضایقه می‌کنید.

وی گفت: به این می‌گویند جنایت جنگی و تروریسم. آمریکا به خاطر فلاکت در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی به تروریسم اقتصادی رو آورده است. اشتباه نکنید ما در موضع ضعف نیستیم. جمهوری اسلامی ایران در موضع قدرت است، به خاطر حکمت، عزت و مصلحت ما در موضع قدرت هستیم نه ضعف.

* امنیت‌مان، پیشرفت علمی، توسعه اقتصادی، نظم اجتماعی و مشروعیتمان درونزا است

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکایی‌ها هستند که دارند حداکثر استفاده را از دلار می‌کنند. اینستکس ممکن است برای ما هیچ ارزشی نداشته باشد،  ولی یک ارزش استراتژیک دارد و آن است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا مکانیسمی را ایجاد کردند که آمریکا را دور بزنند. 2 کشور متحد آمریکا یعنی امارات عربی متحده و هند تصمیم گرفته‌اند در معاملاتشان از دلار استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه روسیه و چین تصمیم گرفته‌اند در معاملات خود از دلار استفاده نکنند، اظهار داشت: ما و ترکیه سال گذشته براساس گفته وزیر خارجه ترکیه 35 درصد معاملاتمان با استفاده از ارز ملی بوده است. این یعنی استفاده افراطی آمریکا از تروریسم اقتصادی مبتنی بر حاکمیت دلار باعث شده در درازمدت از نظر راهبردی حتی در حوزه اقتصادی هم آمریکایی‌ها ضرر کنند.

ظریف افزود: الان که ما وارد این مرحله مهم از حیات سیاسی ایران می‌شویم که انتخابات است باید با این دید باز وارد شویم که ایران قدرتمند است و منابع مادی و معنوی فراوان قدرت دارد.

وی ادامه داد: مهمترین منبع قدرت ایران، از ابتدای انقلاب تاکنون و انشاءالله تا ظهور حضرت ولی‌عصر، حضور و حمایت مردم است. امنیت‌مان، پیشرفت علمی، توسعه اقتصادی، نظم اجتماعی و مشروعیتمان درونزا است. 

*ما مستاجر هستیم، مالک مردم هستند

وزیر خارجه بیان کرد: کشورهای اطراف ایران را نگاه کنید، چتر هسته‌ای روی سر آنهاست. یا خود سلاح هسته‌ای دارند یا تحت‌ الحمایه کشور دارای سلاح هسته‌ای هستند. کدام یک از آنها از ما امن‌تر هستند؟ با تلاش و زحمت شما و مقامات امنیتی کشور، با تلاش رزمندگان، نیروهای بسیجی و پلیس و البته به خاطر مردم و با حضور مردم.

ظریف با بیان اینکه امام (ره) شعار نمی‌داد، گفت: امام که می‌فرمود مردم ولی نعمت ما هستند یعنی واقعا چنین هستند.اینکه من اینجا می‌توانم بایستم و محکم بگویم ما ‌امن‌ترین کشور منطقه هستیم فقط با اتکای مردم است و با اتکای مردمی است که حتما پای صندوق رای حضور خواهند داشت. ما باید تسهیل کرده، کمک کنیم و مانع نشویم. مردم پای صندوق رای می‌آیند چون صاحب این کشور مردم هستند و خودشان را صاحب کشور می‌دانند. ما مستاجر هستیم، مالک مردم هستند. ما می‌آییم و می‌رویم، مالک این کشور مردم هستند.

به گفته وزیر خارجه رعایت حقوق این مردم وظیفه اخلاقی، حقوقی و اسلامی ما نیست، بلکه یک ضرورت امنیت ملی ماست. همه چیز ما به این مردم وابسته است. یقین دارم به لطف خدا و تلاش شما این کار ممکن است.

وی همچنین از رحمانی فضلی وزیر کشور که به گفته او با اقتدار و صلابت این وظیفه مهم را در شش هفت سال گذشته به بهترین نحو ممکن انجام داد، تشکر کرد.

ظریف در پایان بیان کرد: اطمینان دارم با توکل به خدا و توسل به معصومان و اعتماد به مردم یک بار دیگر ثابت می‌کنیم آمریکا نمی‌تواند کاری کند و این کشور و انقلاب و مردم پیش خواهند رفت، البته وظیفه ما این است پشت مردم و پشت مقاومت مردم قایم نشویم و وظیفه خود را انجام دهیم و ما هم در خدمت مردم باشیم و انشاءالله در مقابل خدا و مردم روسفید باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار