کد خبر: ۱۴۵۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سوئد
سوئد علی رغم تصویب «پیمان منع استفاده از تسلیحات هسته ای» اما اعلام کرد این پیمان را امضا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «مارگو والستروم»، وزیر امور خارجه سوئد در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد که کشورش پیمان سازمان ملل متحد درخصوص ممنوعیت استفاده از سلاح هسته‌ای را امضا نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه سوئد علت امضا نکردن این پیمان را عدم تعریف شفاف و دقیق از تسلیحاتی عنوان کرد که در متن این پیمان به آن اشاره شده است.

پیمان منع استفاده از تسلیحات هسته‌ای پیش از این از سوی ۱۲۲ کشور از جمله سوئد در ژوئیه سال ۲۰۱۷ تصویب شده بود، اما برخی کشورهای تصویب کننده از جمله سوئد هنوز اجرای این پیمان را امضا نکرده‌اند.

به گفته وزیر امور خارجه سوئد اگرچه کشورش پیمان منع استفاده از سلاح هسته‌ای را تصویب کرد اما در همان زمان نیز نگران عدم شفافیت درباره تسلیحات اشاره شده در این پیمان و هم پوشانی این پیمان با دیگر توافقات بین‌المللی از جمله پیمان عدم تکثیر و اشاعه سلاح‌های هسته‌ای به عنوان سنگ بنای نظام هسته‌ای جهانی بود.

مارگو والستروم با بیان این که سوئد علاقمند به جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای است گفت کشورش ترجیح می‌دهد به جای امضا کننده این پیمان، نقش ناظر را در این زمینه بازی کند.

پیمان منع کاربرد تسلیحات هسته‌ای در ژوئیه ۲۰۱۷ توسط ۱۲۲ کشور جهان در سازمان ملل متحد تصویب شد، اما تا کنون فقط ۷۰ کشور این توافق‌نامه جهانی را برای اجرا در داخل امضا کرده‌اند.

قدرت‌های بزرگ هسته‌ای از جمله آمریکا، روسیه، چین، هند، پاکستان، فرانسه، انگلیس و کره شمالی، این پیمان را که تنها شکل نمادین دارد، تحریم کرده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار