کد خبر: ۱۴۵۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نیویورک- ایرنا- اعضای مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه ای را تصویب کردند که به موجب آن دولت این کشور حق استفاده از قوانین مربوط به شرایط اضطراری برای فروش تسلیحات به رژیم سعودی و امارات متحده عربی ندارد.

در این قطعنامه که به عنوان تبصره بودجه دفاعی آمریکا در سال ۲۰۲۰ اعمال خواهد شد، پیشنهاد تد لیو و چند نماینده دیگر دموکرات با ۲۲۳ رای موافق در مقابل ۲۰۵ رای مخالف به تصویب رسید که به موجب آن حق استفاده از منابع مالی برای انتقال هرگونه تسلیحات یا خدمات نظامی به عربستان سعودی یا امارات متحده عربی بر اساس قانون اختیارات شرایط اضطراری ندارند.

دولت ترامپ با توجیه ایران هراسی و اقدامات نمایشی، از این قانون استفاده کرد و در ماه مه قرارداد فروش تسلیحات و خدمات نظامی به ارزش هشت میلیاد دلار را با رژیم سعودی، امارات متحده عربی و اردن به امضا رساند.

این مساله روز گذشته هم در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مورد بحث قرار گرفت و با انتقادهای فراوان سناتورها مواجه شد.

همچنین در تبصره دیگر تصویب شده در بخش ۱۱۴ قانون بودجه وزارت دفاع آمده است که از بودجه های دفاعی نمی توانند برای ارائه کمک به عربستان سعودی یا امارات متحده عربی یا هر کشور دیگری که در جنگ یمن بهره برداری کند، استفاده کنند.

این قطعنامه باید در سنای آمریکا هم تصویب و به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد در حالی که دونالد ترامپ، پیش از این قطعنامه دو حزبی ممنوعیت فروش سلاح به سعودی ها در جنگ یمن را وتو کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار