کد خبر: ۱۴۵۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ریچارد نفیو:
طراح تحریم های آمریکا علیه ایران در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما معتقد است که در شرایط فعلی سایر کشورهای امضا کننده برجام از گزینه «بازگشت سریع تحریم ها» علیه ایران حمایت نمی کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، «ریچارد نفیو» در خصوص وضعیت بوجود آمده در خصوص برجام و اینکه آیا سایر طرف های امضا کننده برجام با خواسته آمریکا برای بازگرداندن سریع تحریم های بین المللی علیه ایران موافق هستند یا خیر گفت: آیا فکر می‌کنم که بحثی برای بازگشت سریع تحریم‌ها در جریان خواهد بود؟ مطمئناً همین طور است. آیا فکر می‌کنم که سایر اعضای شورای امنیت نیز با بازگشت تحریم‌ها موافق هستند؟ نه. معلوم نیست که در صورت مطرح شدن این بحث (بازگشت سریع تحریم های ایران) آنها کرسی‌های خود را حفظ کرده و جلسه را ترک نکنند.

نفیو که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما از طراحان تحریم های ایران بود و در مذاکرات منتهی به برجام نیز حضور داشت و اکنون در دانشگاه کلمبیا حضور دارد در ادامه گفت: گزینه بازگشت سریع تحریم‌ها، امتیازی بود که به آمریکا داده شد تا از طریق شورای امنیت تحریم های ایران را بازگرداند و در آن زمان این مجوز بخش ویژه ای از طرح جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به کنگره بود تا از برجام حمایت شود. حتی شخص دونالد ترامپ نیز از این گزینه (بازگشت سریع تحریم‌ها) رضایت داشت.

بر اساس گزینه بازگشت سریع، هر یک از امضا کنندگان برجام می توانند با محکوم کردن ایران به نقض این توافق خواستار مطرح شدن بحث در کمیته برجام شوند. این موضوع حتی می تواند در شورای امنیت سازمان ملل نیز مطرح شود و با تصویب قطعنامه ای تحریم ها مجدداً به اجرا گذاشته شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار