کد خبر: ۱۴۵۴۶۹
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که برگزاری انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره قانونی بودن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: سازمان بازرسی کل کشور چندین بار غیرقانونی بودن این انتخابات را اعلام کرده و برهمین اساس نامه‌هایی را به سران سه قوا و وزارت کشور ارسال کرده است.

وی افزود: سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای به دیوان عدالت اداری هم موضوع غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها را متذکر شده  و تقاضای توقف این انتخابات را کرده است.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید منتظر ماند تا قانونی بودن یا غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها از سوی نهادهای ذی‌صلاح یعنی سازمان بازرسی کل کشور، وزارت کشور و قوای سه‌گانه اعلام شود.

ابوترابی گفت: بنده معتقدم که انتخابات نیازمند سازوکار، بودجه و ساختار خاصی است به همین دلیل باید این روند به صورت قانونی بررسی شود این در حالی است که استفساریه انتخابات شورایاری‌ها هم در مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد که نشان‌دهنده آن است که نظر مجلس عدم برگزاری این انتخابات است.

وی افزود: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها خلاف قانون است این در حالی است که تا پیش از سال 67 موضوع شورایاری‌ها در قانون وجود داشته است اما در قانون بعدی تمامی شوراهای منطقه و شورایاری‌ها را کنار گذاشته و شوراهای شهر و روستا را مطرح کردند و برهمین اساس نباید به قانون قبلی بازگشت و اگر این کار صورت پذیرد از نظر حقوقی دچار مشکل بوده و ایراد دارد.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند صلاحیت نامزدهای شورایاری‌ها به هیچ وجه مشخص نیست و ممکن است که  یک محکوم با سابقه امنیتی و قضایی بالا در این انتخابات رأی لازم را بیاورد. ضمن اینکه آن فرد می‌تواند بودجه و مکان خاصی را بعد از اینکه عضو شورایاری شد در اختیار بگیرد.

ابوترابی گفت: اگر قانون اصلاح شود انتخابات شورایاری‌ها قانونی است ولی تا زمانی که این موضوع حل و فصل نشود برگزاری انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است و وقتی نظر مجلس در روند برگزاری انتخابات شورایاری‌ها با رأی منفی نمایندگان به استفساریه ارسالی به مجلس مشخص است نشان‌دهنده آن است که نیازی به انتخابات شورایاری‌ها نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «فارس من‌» با عنوان «انتخابات شورایاری‌ها قانونی یا غیر قانونی؟ صلاحیت نامزدها بر عهده کیست؟» خواستار پیگیری این موضوع شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار