کد خبر: ۱۴۵۶۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فشار واشنگتن به عراق
یک نماینده پارلمان عراق از فشار دولت آمریکا به نخست وزیر این کشور برای عقد قرارداد در زمینه برق‌رسانی به شهرهای عراق خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کریم المحمداوی» عضو ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق گفت که واشنگتن از طریق سفارت خود در بغداد به «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق برای عقد قرارداد با شرکت‌های آمریکایی در زمینه برق‌رسانی فشار می‌آورد.

به نوشته پایگاه خبری الراصد العراقی،  او گفت که آمریکا نخست‌وزیر عراق را تحت فشار قرار داده تا مانع عقد قرارداد با شرکت «زیمنس» آلمان شود؛ هرچند توافق اولیه با این شرکت صورت پذیرفته است.

به گفته وی پارلمان عراق نیز تلاش دارد دولت را برای عقد قرارداد نهایی با شرکت «زیمنس» آلمان و کنار گذاشتن شرکت «ژنرال الکتریک» آمریکا ملزم کند؛ چرا که شرکت آلمانی از توانایی کافی برای پیشبرد طرح‌های خود برخوردار است.

المحمداوی همچنین از تسلیم احتمالی «عادل عبدالمهدی» در قبال این فشارها ابراز نگرانی کرد و گفت که شرکت‌های آمریکایی تا کنون در عمل به تعهدات خود ناتوان بوده‌اند.

پیش از وی «علی الغانمی» دیگر نماینده پارلمان عراق گفته بود کرد که شرکت‌های آمریکایی در مدیریت پرونده انرژی در عراق علی رغم  بزرگی این شرکت‌ها ناکام بوده‌اند و هیچ کدام از پروژه‌هایی که به دست گرفته‌اند پیشرفتی نداشته است. (جزئیات بیشتر)

مهر ماه سال گذشته نیز رسانه‌های عراقی نوشتند که دولت آمریکا مانع عقد قرارداد بغداد با شرکت «زیمنس» آلمان به ارزش ۱۵ میلیارد دلار شده است. روزنامه «المدی» عراق نیز نوشت که واشنگتن به دولتمردان عراق گفته‌ است که آمریکا در جریان سقوط صدام هفت هزار نیروی خود را از دست نداده است که سود حاصل از آن را شرکت‌های آلمانی ببرند!.

به گفته وزارت برق عراق، این کشور در حال حاضر توان تولید ۱۴ هزار مگاوات برق را دارد اما برای تأمین تمامی نیاز خود به ۳۰ هزار مگاوات دیگر نیز نیاز دارد.

دولت عراق ۱۵۰۰ مگاوات از این میزان را از راه واردات برق از ایران تأمین می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار