کد خبر: ۱۴۶۴۱۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رقابت جیرانی و «هفت»
ماجرای درج رده‌بندی سنی پای برنامه‌های در حال پخش سیما پس از آنکه با اعتراض کارشناسان مواجه شد سرانجام صدای عوامل تولید یکی از سریال‌های در حال پخش را هم درآورد!

خبرگزاری مهر- گروه هنر- عطیه موذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه‌ای است که قرار است هر پنجشنبه به بازخوانی اهم تحولات خبری مرتبط با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هر هفته بپردازد.

در این بسته خبری هفتگی در نظر داریم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه‌سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه‌ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می‌توانند در اخبار مرتبط با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.

امروز پنجشنبه ۲۴ مردادماه می‌توانید با پنجمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور مهمترین رویدادها و خبرهای تلویزیون در هفته‌ای که گذشت، با خبرگزاری مهر همراه شوید.

چهره هفته؛ شایعه‌ مجازی درباره شهاب که نگرفت!

این هفته چند بار نام شهاب حسینی و مجموعه انیمیشن «شکرستان» در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. انیمیشن «شکرستان» به تهیه‌کنندگی مسعود صفوی پیش از این با صدای زنده یاد مرتضی احمدی پخش می‌شد و در فصل جدید آن که نوروز ۹۸ روی آنتن رفت شهاب حسینی روایت این مجموعه را بر عهده گرفت.

شهاب حسینی که از سال گذشته برای انجام پروژه‌هایی از ایران خارج شده، نتوانست برای تولید فصل جدید «شکرستان» که در ایام عید قربان تا غدیر از شبکه نسیم پخش می‌شود راوی باشد و همین غیبت زمینه‌ساز انتشار شایعاتی در فضای مجازی شد.همزمان با عید قربان نیز پخش مجموعه جدید «شکرستان» در شبکه نسیم آغاز شد و این مجموعه با صدای علی همت مومیوند دوبلور باسابقه تلویزیون روی آنتن رفت.
این اتفاق شائبه قطع همکاری صداوسیما با شهاب حسینی را به دلیل حضور در خارج از کشور و همکاری در پروژه‌های دیگر تشدید کرد. اما روز گذشته محمدرحیم لیوانی مدیر مرکز صبا قویا این شایعه را تکذیب کرد و در گفتگو  با یکی از رسانه‌ها بیان کرد که همکاری با شهاب حسینی ادامه خواهد داشت.

مدیر مرکز صبا در این گفتگو درباره نبود شهاب حسینی نیز بیان کرده بود که «استودیویی پیدا نکردیم وگرنه شهاب حسینی در مسافرت هم این روایت‌ها را می‌خواند. این شایعات مبنا و اساسی ندارند و در سری جدید شهاب حسینی دوباره راوی «شکرستان» خواهد بود. ما تصمیم گرفتیم این مجموعه از عید قربان شروع شود ایشان نبود و البته هیچ اصراری نداریم همه روایت‌ها را یک نفر بخواند.»

به گفته وی، مجموعه «شکرستان» صد قسمتی است و ان‌شاالله شهاب حسینی باقی می‌ماند و این کار با حضور وی ادامه خواهد یافت چرا که برای ایام پاییز هم «شکرستان» ۱۳ قسمت دیگر برای تلویزیون آماده می‌کند و البته به فراخور داستان و روایت، از هنرمندان دیگر هم استفاده می‌شود.

پاسخ صریح شهاب حسینی اما نقطه پایان این حاشیه‌ها بود که متن جوابیه او را می‌توانید اینجا بخوانید.

حاشیه هفته؛ درجه‌بندی سنی یهویی؛ این داستان «بوی باران»!

بحث علامت هشدار درجه‌بندی سنی هر از گاهی در تلویزیون به یک ماجرا تبدیل می‌شود و از شوخی‌های مجازی گرفته تا واکنش‌ها و انتقادهای تند خانواده‌ها را در بر می‌گیرد.

موضوع از این قرار است که در کنار فیلم و سریال‌ها و برنامه‌های پربیننده تلویزیونی که معمولا هم پروژه‌هایی خانوادگی هستند و در پربیننده‌ترین ساعت شب پخش می‌شوند یک باره در وسط برنامه یا فیلم یا سریال، علامت هشدار منفی ۱۸ یا منفی ۱۲ در گوشه تلویزیون ظاهر می‌شود. درحالی که نفس این نوع استفاده از درجه‌بندی سنی بیشتر مخاطب مخصوصا کودک و نوجوان را مشتاق و حتی کنجکاو می‌کند که ببیند در این صحنه چه می‌گذرد.


این اتفاق چند باری برای چند سکانس از سریال «بوی باران» که این شب‌ها از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود رخ داد و زمانی که طی نشست خبری برخی از خبرنگاران به آن اعتراض کردند با انتقاد عوامل سریال نسبت به این هشدار سنی نیز مواجه شد.

البته برخی عوامل سریال از اساس نسبت به این هشدار سنی واکنش نشان دادند و گفتند این هشدار محدود کردن حوزه نمایش است و همچنین به دلیل اینکه فرهنگسازی در این زمینه صورت نگرفته است بیشتر باعث کنجکاوی و حریص شدن مخاطب برای تماشای همان صحنه خواهد شد.

الماسی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما هم به شوخی‌های مردم با این اتفاق اشاره کرد و گفت «منظور این نیست که در همان لحظه چشم کودک و نوجوان را بگیرید یا تلویزیون را خاموش کنید بلکه هشداری است تا پدر و مادر کنار فرزندانشان باشند و اگر لازم بود نکته ای را به آنها توضیح دهند».

با این همه هنوز این بحث برای مخاطب دارای ابهام است که اگر قرار است نشان هشدار سنی برای مخاطب آموزشی باشد چرا باید یک باره در چند ثانیه مانده به شروع صحنه حساس برنامه یا فیلم یا سریال ظاهر شود و اصلا چرا در سریال‌ها و برنامه‌های پرمخاطب خانوادگی از چنین صحنه‌هایی استفاده می‌شود.

این اعتراض پیش از این به برخی از صحنه‌های برنامه «عصر جدید» نیز وارد شده بود که همه اعضای خانواده به همراه هم به تماشای این برنامه می‌نشستند اما به یک باره با صحنه‌های خطرناکی مواجه می‌شدند که برای سنین کودک مناسب نبود و بدتر اینکه چندی پیش یک کودک با تقلید از همین صحنه‌ها هم جان خود را از دست داده است.

اتفاق ویژه هفته؛ جیرانی رقیب تازه نفس «هفت»!

فریدون جیرانی اولین فصل از برنامه «هفت» را در شبکه سه راه اندازی کرد اما آنقدرها دوام نیاورد و این برنامه با یک قسمت پایانی که فریدون جیرانی در ان از مخاطبانش خداحافظی کرد به توقف اولیه رسید و بعد فصل جدید آن با محمود گبرلو روی آنتن رفت.

جیرانی پس از آن سراغ ساخت فیلم و سریال رفت و بعد برنامه سینمایی «سی و پنج» را راه اندازی کرد که به صورت اینترنتی پخش می‌شد و گفتگوهایی با بازیگران و کارگردانان سینما انجام داد.


سال گذشته خبرهایی رسید که قرار است این کارگردان سینما و تلویزیون اجرای برنامه سینمایی شبکه یک را بر عهده بگیرد که زمانی با نام «سینمایک» روی آنتن می‌رفت این خبرها به سرانجام نرسید و حالا جیرانی با یک برنامه سینمایی اینترنتی، رقیب تازه‌ای برای برنامه‌های سینمایی تلویزیونی شده است.

برنامه‌هایی چون «هفت» با اجرای محمدحسین لطیفی و «نقد سینما» با اجرای بهروز افخمی که دو برنامه سینمایی مهم تلویزیون هستند اما نه حضور مهمانان و نه بحث‌های مطرح شده تاکنون نتوانسته است مخاطب سینما و حتی سینماگران را راضی کند که یک دلیل آن فضای خنثی و بی‌چالش هر دو برنامه است.

البته برنامه «هفت» به دلیل حضور مسعود فراستی و دیدگاه‌های خاصش نسبت به برخی از سینماگران که اتفاقا بیشتر یک سویه و یک جانبه گرایانه بوده با حاشیه‌هایی مواجه شده است اما این حاشیه‌ها گویی بیشتر برای دیده شدن برنامه بوده اند تا اینکه قرار باشد نقد درست و حسابی و یا جریان‌سازی اساسی در راستای یک سوژه و یا حتی یک چهره سینمایی باشد. حتی برنامه «شب‌های سینما» نیز که به تازگی به کنداکتور شبکه چهار بازگشته است هنوز مخاطبی پیدا نکرده است و احتمالا بیننده علاقمند هنوز اطلاعی از پخش این برنامه در چند هفته اخیر ندارد.

با ابن حال اضافه شدن جیرانی به جمع مجریان برنامه‌های سینمایی اتفاق تازه‌ای در برنامه‌های سینمایی است و باید دید گفتگوهای اینترنتی او در نبود فضاهای چالشی و جریان ساز در برنامه‌های سینمایی در تلویزیون، چقدر به روز خواهد بود و چقدر توجهات را به خود جلب خواهد کرد.

سینما در سیما؛ چالش همیشگی بر سر استانداردهای غیرهمسان!

یکی از اختلافات سینما و تلویزیون سلایق متفاوت مدیران و استانداردهای دوگانه این دو حوزه بر سر ممیزی هاست که باعث می‌شود فیلم سینمایی و بازیگری که برای حضور در یک فیلم از وزارت ارشاد مجوز نگرفته است در تلویزیون پخش نشود و یا فیلمی که اکران آن در سینما با مشکلی مواجه نبوده برای پخش در تلویزیون دچار سانسورهای شود.

این اختلاف نظر در ممیزی‌ها گاهی از شبکه‌ای به شبکه دیگر نیز عیان می‌شود و گاهی هم از طرف مدیریت یک واحد مشخص در تلویزیون اعمال می‌شود.


نمونه تازه از ممیزی‌های اختلاف‌برانگیز ماجرای پخش تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی از تلویزیون است که هر از گاهی با اعتراض‌ها و واکنش‌های کارگردانان و تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی برای پخش تیزر فیلمشان رو به رو می‌شود.

نمونه اخیر این اعتراض‌ها الهام غفوری تهیه‌کننده سریال «پایتخت» است که با وجود تسلط و آشنایی کامل با فضای تلویزیون و اشراف به قوانین و محدودیت‌های این مدیوم رسانه ای، این بار او هم دچار ممیزی تیزر فیلم در تلویزیون شده است!

غفوری در گفتگو با خبرگزاری مهر بیان کرده است که پلان‌های مهناز افشار که بازیگر اصلی فیلم «قسم» است در تیزرهای تلویزیونی در لانگ شات قرار گرفته و او دلیل این امر را نمی‌داند.

تهیه‌کننده سریال‌های «پایتخت» در حالی از تلویزیون درخواست شفاف‌سازی برای پخش تیزرها را دارد که خودش سال‌هاست در این رسانه مشغول به کار است اما آنقدر این قوانین احتمالا سلیقه‌ای اعمال می‌شوند که حتی این تهیه کننده باسابقه تلویزیون هم نمی‌تواند به دلیل و جمع بندی درستی برای این اتفاق برسد.


مورد دیگر تیزرهای تلویزیونی فیلم «ایده اصلی» کاری از آزیتا موگویی است که تهیه‌کننده این فیلم هم در گفتگویی خبر داده بود که صداوسیما درخواست کرده است بخش‌های مربوط به هانیه توسلی از این تیزر حذف شود.

چالش تلویزیون و سینما بر سر آگهی‌های تبلیغاتی فیلم‌های در حال اکران البته خیلی اتفاق جدیدی نیست و پیش از این بارها بر سر تیزرهای تلویزیونی تکرار شده است و حتی ماجرای ممنوع التصویری خیلی از بازیگران را به دلیل حذف و یا نمایش ندادن آن بازیگر در تیزر مربوطه عیان کرده است.

با این حال بعد از مدت‌ها هنوز استانداردهای مورد اشتراک تلویزیون و سینما مشخص نشده است و گویی تلویزیون استانداردهای جداگانه‌ای را برای خود به رسمیت می‌شناسند که ممکن است فیلمی را تا مرز توقیف و بازیگری را تا حد ممنوع التصویری در این رسانه پیش ببرد.

پیشنهاد ویژه؛ در حال و هوای بازگشت آزادگان و مرور ۲ فیلم

۲۶ مرداد ۶۹ روزی بود که آزدگان سرافراز ایران پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های رژیم بعث عراق به مهین اسلامی بازگشتند. تلویزیون نیز در آستانه سالگرد این روز چند فیلم سینمایی قدیمی پخش می‌کند که شاخص‌ترین‌هایشان را برای تماشا پیشنهاد می‌کنیم.

فیلم «اخراجی‌ها۲» از سری فیلم‌های حاشیه‌ساز مسعود ده نمکی درباره جنگ و دفاع مقدس است که با محوریت اسرا ساخته شده است. همانند اخراجی‌ها که از طرف منتقدان با انتقاد مواجه شد، اخراجی‌های ۲ نیز به فیلمی پرفروش برای مردم عام جامعه تبدیل شد.


در خلاصه داستان «اخراجی‌ها2» این فیلم آمده است: این داستان ادامه داستان اخراجی‌ها یک است و اینکه اخراجی‌ها اسیر شده و به اردوگاهی به سرپرستی رسول می‌روند از طرفی خانواده آنها که قصد مسافرت به مشهد را داشتند اما منافقین با ربودن این هواپیما و فرود آن در کشور عراق، صدام حسین قصد سوء استفاده تبلیغاتی دارد و به افراد درون اردوگاه دستور می‌دهد که در روزی آهنگ واویلا لیلی را در جلوی خبرنگاران بخوانند و برقصند و ربوده شدگان هم درخواست پناهندگی کنند در صورتی که در آخر برگه درخواست پناهندگی را پاره کرده و اسرا سرود ای ایران را می‌خوانند.

اخراجی‌ها بازیگران زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نیوشا ضیغمی، اکبر عبدی، امین حیایی، شیلا خداداد، مهران رجبی، سید جواد رضویان، محمدرضا شریفی‌نیا، مهراوه شریفی‌نیا و حسم نواب صفوی اشاره کرد. این فیلم جمعه ۲۵ مرداد ساعت ۱۹ از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.


«بوی پیراهن یوسف» هم از جمله فیلم‌های ابراهیم حاتمی‌کیاست که اگرچه بارها از تلویزیون به نمایش درآمده است اما امید دایی غفور با نقش‌آفرینی درخشان علی نصیریان برای بازگشت فرزند آزده‌اش که به گواه مدارک در جنگ شهیده شده، باز هم تماشایی است؛ امید و باوری که فیلم را در حد اثری با مضمون «انتظار» هم فراتر برده است.

نه تنها قصه کلی «بوی پیراهن یوسف» بلکه برخی از سکانس‌های این فیلم نیز لحظاتی عاطفی و حس برانگیز برای مخاطب دارد. از جمله لحظه‌ای که جعفر دهقان به‌عنوان یکی از آزادگان به کشور بازمی‌گردد و به دلیل اینکه صورتش مجروح شده از رو به رو شدن با خانواده خود دل نگران است و در سکانسی دخترش ابتدا از در آغوش رفتنش تردید دارد.

یا سکانسی که دایی غفور به همراه نیکی کریمی که در نقش شیرین به دنبال برادرش خسرو آمده است در امتداد اتوبوس‌های آزادگان حرکت می‌کنند. از لحظه‌های ماندگار دیگر این فیلم درد دل‌های نصیریان با فرزندش یوسف است که در مقابل قبر او ایستاده است و داد می‌زند که می‌داند او آنجا نیست.

موسیقی مجید انتظامی در این فیلم نیز یکی از قطعات ماندگار موسیقی ایران است که به تمی آشنا نه فقط برای مخاطبان این فیلم که برای همه ایرانیان تبدیل شده است.

در این فیلم بازیگرانی چون علی نصیریان، نیکی کریمی، جعفر دهقان، قاسم زارع و حتی خود حاتمی کیا در نقش کوتاهی حضور دارند و قرار است جمعه ۲۵ مرداد ساعت ۱۹ از شبکه سه سیما پخش شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار