کد خبر: ۱۴۶۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
جبل‌طارق:
وزیر ارشد جبل‌طارق با اشاره به امکان خروج نفتکش گریس 1 از این منطقه در صورت آمادگی، گفت دیوان عالی جبل‌طارق شک دارد که مقصد این نفتکش سوریه باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فابیان پیکاردو» وزیر ارشد دولت محلی جبل‌طارق امروز (جمعه) اعلام کرد که نفتکش «گریس 1» حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران می‌تواند امروز (جمعه) این منطقه را ترک کند.

پیکاردو در مصاحبه با شبکه «بی. بی. سی» با بیان اینکه گریس 1 می‌تواند به محض آماده شدن،‌از این منطقه خارج شود، تصریح کرد:‌ «دیوان عالی جبل‌طارق بعد از آزادی گریس 1، هرگونه اقدام آمریکا با هدف ممانعت از خروج گریس 1 از این منطقه را بررسی می‌کند».

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وی با بیان اینکه دیوان عالی جبل‌طارق شک دارد مقصد گریس 1 سوریه باشد، افزود:‌«ما انتظار داریم ایران به وعده‌هایی که درباره این نفتکش به ما داده، پایبند باشد».

نیروهای ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این نفتکش که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند. لندن مدعی است که قصد داشته از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند. جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین‌المللی است.

دیوان عالی جبل‌طارق اما عصر روز گذشته (پنجشنبه) بدون توجه به درخواست وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر عدم آزادسازی گریس 1 و تحویل آن به واشنگتن جهت مصادره، حکم آزادی این نفتکش حامل نفت ایران را صادر کرد. 

پیکاردو درباره خروج گریس 1 از جبل‌طارق اینگونه توضیح داد:‌ «این [نفتکش] می‌تواند به محض اینکه تدارکات لازم جهت هدایت شناوری در این حجم به مقصد مورد نظر را فاهم کرد، [جبل‌طارق] را ترک کند. می‌تواند امروز انجام شود،‌ می‌تواند فردا [یا هر زمانی]».
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار