کد خبر: ۱۴۶۵۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محمد خلج امیرحسینی – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
بعضی افراد و جریان‌های سیاسی که یا ترسو و مرعوب قدرت غرب و یا شیفته و مسحور زرق و برق غرب هستند، هر از گاهی خودآگاه یا ناخودآگاه دل مردم مومن و رشید ایران را از وفاداری بر آرمان‌های الهی و ایستادگی در برابر استکبار جهانی خالی می‌کنند.


1- مقدمه
بعضی افراد و جریان‌های سیاسی که یا ترسو و مرعوب قدرت غرب و یا شیفته و مسحور زرق و برق غرب هستند، هر از گاهی خودآگاه یا ناخودآگاه دل مردم مومن و رشید ایران را از وفاداری بر آرمان‌های الهی و ایستادگی در برابر استکبار جهانی خالی می‌کنند. جملات کلیدی آنها معمولا از این قبیل می‌باشند: بالاخره غربی‌ها قدرت زیادی دارند و کسی که قدرت دارد زور هم می‌گوید، چاره‌ای نیست باید با ابرقدرت کنار آمد، آیا می‌دانید با اولین بمبی که بزنند همه چیز به هم می‌ریزد، هر وقت آنها حمله کردند یک رژیمی را ساقط کردند، با یک آدم قوی هیکل که نباید مچ انداخت یا کشتی گرفت، نباید آنها را عصبانی کرد بلکه باید مذاکره و معامله نمود، ... .
در خوش‌بینانه‌ترین حالت، جملات این افراد همانند جمله‌ای است که عده‌ای از سپاه طالوت هنگام مواجهه با لشکر جالوت گفتند، ... قَالُوا لَاطَاقَةَ لَنَا الْيوْمَ بِجَالُوتَ وَجُنُودِهِ ... (بقره/249، امروز، ما توانايي مقابله با جالوت و لشکر او را نداريم). اما بزودی دیدند که سپاه طالوت به راحتی بر لشکر جالوت غلبه نمود. در این یادداشت، بر اساس آیات قرآن، نگاهی گذرا به مواجهه طالوت با جالوت می‌اندازیم و نکاتی را از آن برمی‌گیریم.

2- طالوت در مقابل جالوت
آیات 246 تا 252 سوره بقره به سرگذشتی آموزنده و الهام‌بخش از قوم بنی‌اسرائیل پس از رحلت حضرت موسی (ع) اشاره می‌کنند. بیانی بسیار خلاصه از این سرگذشت چنین است:
بالاخره بنی‌اسرائیل از ظلم و ستم و تجاوز دشمنی قوی و پرقدرت به سرکردگی جالوت به ستوه آمدند چرا که سرزمین‌ها و فرزندانشان را از آنها گرفته بود. آنها نزد پیامبرشان رفتند و تقاضای انتخاب فرمانده‌ای کردند تا بتوانند در راه خدا و تحت فرمان او با لشکر جالوت مبارزه کنند. پیامبرشان خبر می‌دهد که خداوند فردی به نام طالوت را به فرماندهی برگزیده است. طالوت بر خلاف انتظار بنی‌اسرائیل فردی دارای نسب و ثروت بالایی نبود ولی خداوند او را در قوای فکری و جسمی وسعت بخشیده بود. در هر صورت فرمان جنگ داده شد و سپاه طالوت برای نبرد با جالوت آماده شد. سپاه طالوت چندین بار در معرض امتحانات الهی قرار گرفت و هر بار کوچکتر و کوچکتر شد. سرانجام سپاه کوچک ولی خالص و مومن و مقاوم و شهادت‌طلب طالوت در برابر جالوت قرار گرفت. اینجا بود که امداد الهی به کمک این سپاه آمد و با یک تاکتیک غافلگیرکننده جوانی شجاع و دانا از سپاه طالوت، با نام داود (ع)، غول جالوت از اسب سرنگون شد و سربازانش سر به فرار گذاشتند و سپاه کوچک طالوت بر لشکر بزرگ و قدرتمند جالوت پیروز شد.
قرآن این سرگذشت را از آیات و نشانه‌های الهی معرفی می‌کند. از اینرو مطالعه، تامل و بکارگیری این آیات همانند دیگر آیات قرآن می‌تواند راهگشا و هادی امت اسلامی باشد. قطعا نکات اساسی و کابردی زیادی از این آیات قابل برداشت هستند که در اینجا به زعم نویسنده به تعدادی از آنها در سه بند اشاره می‌شود:

1-2 سایه شوم ترس از جنگ عامل ذلت ملت‌ها
جالوت و لشکرش در مقیاس امروزی همانند یک ابرقدرت ظالم بوده است. بنی‌اسرائیل از این ابرقدرت بسیار می‌ترسیدند و هیچگاه تصور پیروزی بر او را نداشتند. از همین رو، نه از همان ابتدا بلکه پس از تحمل انواع ظلم‌های جالوت و رانده شدن از خانه‌ها و فرزندانشان و از روی ناچاری به پیامبرشان مراجعه و تقاضای جنگ با جالوت را نمودند. حتی پس از اعلان جنگ نیز چنان ترس از جنگ بر آنها غلبه داشت که بسیاری از آنها سرپیچی کردند و فقط عده قلیلی حاضر به جنگ شدند، ... فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيهِمُ الْقِتَالُ تَوَلَّوْا إِلَّا قَلِيلًا مِنْهُمْ ... (بقره/246، هنگامي که دستور قتال به آنها داده شد، جز عده کمي از آنان، همه سرپيچي کردند). اما پیروزی آسان و نهایی بنی‌اسرائیل بر جالوت، ثابت نمود که آنچه آنها را مدتها در معرض ظلم جالوت قرار داده بود، سایه شوم ترس از جنگ بر سر آنها بوده است و نه خود جنگ. بنابراین آنهایی که مدام با ترساندن مردم از وقوع جنگ موهوم، سایه شوم ترس از جنگ را بر سر مردم می‌افکنند در قبال افزایش ذلت عمومی و کاهش عزت مردم در مقابل استکبار جهانی مقصر و مسئولند.

2-2 پیروزی فقط نزد خداست
این یک اصل و سنت الهی است که نصرت و پیروزی مومنین فقط نزد خداوند است. ... وَ مَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ (آل عمران/126). ضمنا اگر نصرت الهی شامل حال مومنین شود، از هیچ دشمنی باکی نخواهد بود. إِنْ ينْصُرْكُمُ اللَّهُ فَلَا غَالِبَ لَكُمْ ... (آل‌عمران/160). خطای بزرگ آنجا است که فکر کنیم پیروزی در گرو عواملی همچون کثرت نفرات، سلاح و تجهیزات و اقتصاد قوی است یا اینکه پیروزی از طرقی همچون مذاکره ذلت‌بار با دشمن سرسخت مومنین و معامله با او حاصل می‌شود. این حقیقت را شهادت‌طلبان باقیمانده در سپاه طالوت بخوبی درک نموده و آن را بر زبان جاری کردند. ... قَالَ الَّذِينَ يظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلَاقُو اللَّهِ كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ (البقرة/249، آنها که مي‌دانستند خدا را ملاقات خواهند کرد گفتند چه بسيار گروه‌هاي کوچکي که به اذن خدا بر گروه‌هاي عظيمي پيروز شدند، و خداوند با صابران است). این حقیقت که پیروزی فقط از طرف خداوند است، پس از پیروزی سپاه حضرت رسول (ص) بر لشکر مشرکان نیز یادآوری شده است. فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَكِنَّ اللَّهَ قَتَلَهُمْ وَ مَا رَمَيتَ إِذْ رَمَيتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ رَمَى ... (انفال/17). بر اساس همین حقیقت است که امام خمینی (ره) که تربیت یافته مکتب رسول خدا (ص) بودند، پس از فتح خرمشر فرمودند، خرمشهر را خدا آزاد کرد.

3-2 عوامل نصرت الهی
نصرت الهی بی‌دلیل در اختیار فرد، گروه یا سپاهی قرار نمی‌گیرد بلکه قواعد و اصول و شرایط خاص خود را دارد. با تاملی در آیات مربوط به پیروزی سپاه طالوت بر لشکر جالوت، عوامل مهم اصابت نصرت الهی را می‌توان چنین برشمرد:
1-3-2 ایمان: این آیات افراد سپاه طالوت را از مومنین به خدا و پیامبر و معاد فرض نموده‌اند. در واقع شرط اول دریافت نصرت الهی، ایمان به خود خدا و وحدانیت و قدرت لایتنهای اوست.
2-3-2 تبعیت: سپاه طالوت پس از چند بار آزمون تبعیت از فرمانده خود (بعنوان نمونه نوشیدن اندک از نهر آب در اوج تشنگی)، خالص گردید و با لشکر جالوت رو در رو شد. در تاریخ اسلام، شکست‌ها و ذلت‌های زیادی نصیب مسلمانان شده است که علت اصلی آنها عدم تبعیت کامل و محض از ولایت ائمه اطهار (ع) و اولیای الهی بوده است.
3-3-2 صبر و ثبات قدم: در مبارزه می‌بایستی در برابر مشکلات و ناملایمات و سختی‌ها و مصیبت‌ها صبر نمود. همچنین در مبارزه می‌بایستی ثبات قدم داشت به این معنا که عقیده‌ها و باورها نسبت به اهداف و آرمان‌های مبارزه سست نشود و تردید در دل‌ها راه نیابد. به دستورات و تذکرات فرمانده توجه و باور داشت و به مکر و حیله و تردیدافکنی دشمن بی اعتنا بود. سپاه طالوت پس از مواجهه با جالوت، این دو را از خداوند درخواست نمودند. وَ لَمَّا بَرَزُوا لِجَالُوتَ وَ جُنُودِهِ قَالُوا رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَينَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ (بقره/250).
4-3-2 دعا و تضرع: مومنین باید همواره توجه داشته باشند که اولا هرچقدر هم که در ایمان و صبر و تبعیت درجات بالایی داشت باشند باز هم خود را کامل ندانند بلکه ناقص بدانند و ثانیا هر درجه و خلوصی هم از الطاف الهی است و اگر او مدد و عنایت ننماید ایجاد نمی‌شود. بنابراین مومنین همواره و در جمیع حالات حتی اگر در اوج قدرت و کثرت باشند باید نزد خداوند حالت دعا و تضرع خود را حفظ کنند. اصولا خداوند تنها به دعا و تضرع مومن اعتنا می‌کند. قُلْ مَا يعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ ... (فرقان/77، بگو پروردگارم براي شما ارجي قائل نيست اگر دعاي شما نباشد). از همین رو، سپاه طالوت متضرعانه از خداون صبر و استقامت و پیروزی را طلب نمودند.
5-3-2 کیاست و درایت: مومنین باید در مواجهه با دشمنان خود که غالبا قوی و عظیم و خشن هستند، اهل کیاست و درایت باشند. امام علی (ع) در خطب همام و در وصف مومن فرموده‌اند، المومن هو الکیِّس الفَطِن (مومن زیرک و باهوش است). عقل خدادادی مومن نمی‌پذیرد که سپاه اندک و ضعیف مومنین مستقیما با لشکری عظیم مستقیما درگیر و شاخ به شاخ شود. مومن باید برای هر وضعیت سختی، بهترین چاره و نقشه و تدبیر و به اصطلاح امروزی تاکتیک را طراحی کند و سپس در اجرای آن بر خدا توکل نماید و دشمن را غافلگیر کند. در ماجرای سپاه طالوت هم، بدون آنکه از ابتدا مواجهه سختی بین دو طرف دربگیرد، داود جوان (ع) با بکارگیری تاکتیکی به ظاهر ساده و البته دقیق (فلاخن) دشمن را غافلگیر نمود و جالوت را از پا درآورد. فَهَزَمُوهُمْ بِإِذْنِ اللَّهِ وَ قَتَلَ دَاوُودُ جَالُوتَ ... (بقره/251). البته شاید بتوان بهترین تاکتیک در برابر دشمن را ایجاد رعب در دل وی از طریق انجام اقدامات بازدارنده و آماده سازی نیروها و تجهیزات و انجام مانورهای هدفمند دانست. وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِبَاطِ الْخَيلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ ... (انفال/60، هر نيرويي در قدرت داريد، براي مقابله با آنها آماده سازيد و اسبهاي ورزيده تا به وسيله آن، دشمن خدا و دشمن خويش را بترسانيد). امروزه یکی از مصادیق رعب بازدارنده، قدرت موشکی است که خوشبختانه کشورمان از آن بهره‌مند است و می‌بینیم که دشمنان چگونه از آن هراس دارند.
گفتنی است که در جهان امروزی، تاکتیک و تدبیر نیاز مبرم به کسب دانش و علوم مختلف بویژه مهندسی دارد. بنابراین مومنین باید در کسب تمامی علوم در راه خدا همت و تلاش کنند که در اینصورت آن هم بخشی از مجاهده فی سبیل الله خواهد بود. البته مومنین باید در کسب علوم توجه داشته باشند که اولا منشاء و موجد علوم خود خداوند است، قُلْ إِنَّمَا الْعِلْمُ عِنْدَ اللَّهِ ... (ملک/26) و ثانیا کسب علوم هم با استمداد از خدا و توای الهی بنحو احسن صورت خواد پذیرفت، ... وَاتَّقُوا اللَّهَ وَ يعَلِّمُكُمُ اللَّهُ ... (بقره/282، از خدا بپرهيزيد و خداوند به شما تعليم مي‌دهد).
خوشبختانه امروزه خیلی از جوانان مومن، ولایت‌مدار، صبور، استوار، متضرع به درگاه الهی و البته باهوش و دانشمند کشورمان آراسته به بسیاری از عوامل نصرت الهی هستند و تعداد کثیری از امدادهای الهی را تجربه نموده‌اند. امدادهایی همچون شلیک موشک‌های نقطه‌زن به مقر داعش، به زمین نشاندن پهپاد آمریکایی، اسقاط پهپاد جاسوسی آمریکا، تسخیر نفتکش انگلیسی، ... . حقیقتا اسقاط پهپاد جاسوسی آمریکا توسط تنها یک موشک سپاه پاسداران و در پی آن زمین‌گیر شدن سیاست آمریکا در مقابل ایران یک کپی از ماجرای فلاخن و پیشانی جالوت می‌تواند باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار