کد خبر: ۱۴۷۲۰۷
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) ورزشکارانی که صاحب سهمیه المپیک توکیو می‌شوند را تحت کنترل دوپینگ قرار می‌دهد. نمونه‌گیری خارج از مسابقه شامل این برنامه می‌شود.

غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برنامه های این فدراسیون و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای ورزشکاران اعزامی به المپیک توکیو گفت: طبق ادوار گذشته این بازی ها، ورزشکاران اعزامی به المپیک صاحب پرونده سلامت می شوند. برای این منظور ورزشکاران المپیکی تحت معاینه کامل توسط پزشکان متخصص فدراسیون قرار می گیرند. 

وی با اشاره به کسب سهمیه المپیک توسط چهار ورزشکار کشورمان خاطرنشان کرد: البته هنوز معاینه پزشکی ورزشکاران المپیکی را آغاز نکرده ایم اما به زودی انجام آن را در برنامه قرار می دهیم. در این زمینه با خودِ ورزشکاران و فدراسیون های آنها هماهنگی لازم را خواهیم داشت. ورزشکاران المپیکی باید در زمان های تعیین شده به محل فدراسیون مراجعه کنند تا چکاپ کامل آنها انجام شود. 

رئیس فدراسیون پزشکی یادآور شد که در صورت مشاهده کوچکترین مشکل، اقدامات لازم برای درمان انجام می شود تا از این حیث، ورزشکاران در صحت و سلامت کامل راهی المپیک شوند. 

وی همچنین در مورد برنامه ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای کنترل دوپینگ ورزشکاران المپیکی گفت: عمده برنامه ما در این زمینه شامل آموزش و اطلاع رسانی در مورد مکمل ها و معرفی دوباره مواد نیروزا است. با این حال از بحث نمونه گیری هم غافل نیستیم. اتفاقا این کار را به صورت گسترده در جریان مسابقات یا خارج از آن انجام می‌دهیم. 

دبیرکل نادو تاکید کرد: از ورزشکارانی که صاحب سهمیه المپیک هستند حتما تست دوپینگ گرفته می شود. احتمالا این ورزشکاران، رویدادهای داخلی دارند که به نوعی درگیر آن هستند. با حضور در محل این مسابقات، ماموران نادو نمونه گیری لازم را انجام می هند. البته اگر هم ورزشکاران مسابقه ای برای حضور ندارند، نباید فکر کنند که کنترل دوپینگ نمی شوند. نمونه گیری از ورزشکاران المپیکی خارج از محل مسابقه و در حین تمرین یا جدا از آن هم انجام می شود ضمن اینکه این نمونه گیری محدود به یک مرحله نمی شود. 

نوروزی تاکید کرد: برنامه ما در راستای برنامه جامع آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) اما جدا از آن اجرا می شود. اینگونه نیست که اگر وادا از ورزشکاری تست گرفت، نادو دیگر برنامه ای برای نمونه گیری از او نداشته باشد یا برعکس؛ در هر شرایطی وادا و نادو کار خود را با یک هدف دنبال می کنند. 

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی همچنین در مورد اینکه وادا گاهی اوقات از یک ورزشکار بارها اقدام به نمونه گیری می کند، گفت: این یک امر کاملا طبیعی و بدون هیچ دلیل خاصی است. وادا این حق را دارد که در طول سال و خارج از مسابقه، از یک ورزشکار حداقل سه بار تست بگیرد. فقط اینکه ورزشکاران باید اطلاعات خود شامل محل اسکان و تمریناتشان را در اختیار وادا قرار دهند و در صورت هرگونه تغییر هم، این نهاد بین المللی را آگاه کنند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار