کد خبر: ۱۴۷۶۲۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محققان روش جدیدی را برای ساختن کاتالیزورهای بسیار مطلوب از نانوذرات فلزی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند منجر به کاربردهای گسترده‌تر شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، محققان دانشگاه شمال غربی (NU) روش جدیدی را برای ساختن کاتالیزورهای بسیار مطلوب از نانوذرات فلزی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند منجر به کاربردهای دیگر شود.

این روش با پنج نانوذره یکسان کار می‌کند و هفت فلز مختلف از جمله پلاتین و نیکل را پوشش می‌دهد.

با استفاده از گرما و تثبیت عناصر کمیاب، این روش به سرعت شکل آنها را به ساختارهایی تبدیل میکند که از نظر کاتالیستی بسیار فعال هستند؛ محصولات تجاری مانند سلول‌های سوخت و منابع مهم انرژی پاک به چنین کاتالیزوری متکی هستند.

کاتالیزورهای جدید به عنوان کاتالیزور نانوذرات پهنای برجسته با شاخص بالا مانند سنگ‌های قیمتی شکل می‌گیرند و هر ذره دارای 24 چهره مختلف است که اتم‌های موجود در سطح را به روش‌هایی نشان می‌دهد که آنها را از نظر تجاری فعال‌تر از کاتالیزوری می‌کند.

محققان دریافتند که کاتالیزور پلاتین آنها 20 برابر سریع‌تر از فرم کم شاخص تجاری برای واکنش الکترو اکسیداسیون اسید فرمیک بر اساس محتوای پلاتین است.

کریس ولورتون، نویسنده این مطالعه و استاد علوم و مهندسی مواد در دانشکده مهندسی مک کورمیک  گفت: پلاتین در فرم جنبه پرمصرف متفاوت و بهتر از آن است.

کاتالیزورهای جدید می توانند به صورت انبوه و بدون استفاده از لیگاند ساخته شوند که می‌تواند فعالیت کاتالیزوری را به خطر بیاندازد.

طبق گزارش شورای شیمی آمریکا، کاتالیز به بیش از 35 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان کمک می‌کند.

این تحقیق امروز در مجله Science منتشر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار