کد خبر: ۱۴۷۸۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در حمله به الحشد الشعبی عراق
منابعی عراقی فاش کردند، همه حملات صهیونیست‌ها به مواضع الحشد الشعبی عراق، از خاک فلسطین اشغالی انجام نشده و کُردهای سوریه در آن نقش داشته‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گمانه‌زنی‌ها درباره عامل یا عوامل حمله به مواضع سازمان «الحشد الشعبی» در مناطق مختلف عراق همچنان ادامه دارد.

روزنامه «العربی الجدید» -نزدیک به قطر- امروز سه‌شنبه به نقل از منابعی در ریاست «امنیت ملی عراق» و برخی از منابع در الحشد الشعبی گزارش داد که «نتایج تحقیقات جاری درباره حمله به شش مقر و انبار مهمات وابسته به الحشد در دیاله، صلاح الدین، بغداد  و الانبار در عراق نشان می‌دهد که برخی از این حملات از خاک سوریه صورت گرفته است».

این روزنامه با بیان اینکه بخشی از این حملات از مناطق تحت تصرف شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» -تحت حمایت آمریکا- صورت گرفته، ولی «ریاض درار» رئیس مشترک نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» -شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک- مدعی شد که این «اتهامات، فاسد و مسخره است» و درباره هر گونه حمله به مناطق تحت تصرف کُردها، هشدار داد.

یک منبع مسئول که در دفتر «فالح الفیاض» رئیس الحشد و مشاور امنیت ملی عراق مشغول به کار است، به العربی الجدید گفت که «بیشتر جزئیات تحقیقات آماده است، ولی اعلام نتایج و فرستادن آن به پارلمان، منوط به عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق است، ولی احتمالا این اتفاق طی روزهای آتی خواهد افتاد».

وی اظهار داشت: «نتایج تحقیقات درباره حمله به اردوگاه آمرلی در صلاح الدین، با نتایج تحقیقات حمله به اردوگاه الصقر در جنوب بغداد، از نظر نوع بمباران و مختصات آن متفاوت است».

این مسئول عراقی ادامه داد: «ترور ابو علی الدبی از فرماندهان گردان‌های حزب الله [عراق] در نزدیکی "القائم" تا کنون در روند تحقیقات واضح‌تر بود؛ چرا که با یک پهپاد بال ثابت صورت گرفته است... ولی همه حملاتی که انجام شده، تقریبا با موشک‌های ناشناس صورت گرفته است که نشان می‌دهد، بیش از اینکه [این عملیاتها] نظامی باشد، عملیات اطلاعاتی بوده است».

وی با بیان اینکه بر اساس نتاج تحقیقات، «همه حملات مستقیما از اراضی اشغالی فلسطین صورت نگرفته»، خاطر نشان کرد که «برخی شواهد حاکی از آن است که دشمن [صهیونیستی] از طرف‌هایی در داخل شرق سوریه، کمک گرفته است... همه ادله‌ای که گردآوری شده، چیزی نیست که بتوان آن را موشک یا سلاح اسرائیلی قلمداد کرد تا آن را به عنوان دلیلی به شورای امنیت ارائه کرد».

«محمد البصری» از رهبران الحشد الشعبی نیز به العربی الجدید گفت که «بر اساس نتایج تحقیقات، بخشی از پهپادهایی که مقرهای الحشد الشعبی را در داخل عراق بمباران کردند، از خاک سوریه که تحت تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه است، حمله کرده‌اند».

البصری تصریح کرد که «احتمال دارد خودِ گروه نیروهای دموکراتیک، با هماهنگی رژیم صهیونیستی این عملیات را انجام داده باشد یا اینکه فقط از مناطق [تحت تصرف] آن، صورت گرفته است».

«فاضل الفتلاوی» نماینده فراکسیون پارلمانی «صادقون» عراق اعلام کرد که هفته آینده نتایج نهایی تحقیقات رسمی به پارلمان خواهد رسید و سپس اعلام خواهد شد.

الفتلاوی بر این باور است که تأخیر در اعلان نتایج این حملات، «به سود عراق نیست؛ زیرا ممکن است طرف‌هایی که عملیات بمباران را انجام دادند، از این تأخیر برای آغاز بمباران جدید استفاده کنند».

بسیاری از کارشناسان و برخی از منابع آمریکایی اعلام کردند که رژیم صهیونیستی در پس این حملات قرار دارد، ولی اینکه آیا تمامی این حملات از اراضی اشغالی فلسطین صوت گرفته یا خیر، تا کنون محل بحث نبوده و رسانه‌ها و منابع سیاسی اشاره‌ای به آن نکرده‌اند.

از اواخر تیر ماه گذشته چندین بار مواضع الحشد الشعبی در استانهای صلاح الدین، دیاله، بغداد و الانبار هدف حمله قرار گرفته است. علاوه بر خاک عراق، مواضع نیروهای عراقی حاضر در خاک سوریه نیز هدف حملاتی قرار گرفته است.
برچسب ها: سوریه ، عراق ، الحشد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار