کد خبر: ۱۴۷۹۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به طر ح شفافیت آرای نظام تقنینی، اعلام کرد این طرح با قانون اساسی مغایرت‌هایی دارد که اقداماتی برای رفع آنها انجام خواهد شد.

غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره طرح شفافیت آرای نظام تقنینی گفت: این شفافیت برای آراء مجلس خبرگان رهبری حتما قابلیت اجرا ندارد؛ چرا که مجلس خبرگان رهبری براساس آیین‌نامه داخلی خود اداره می‌شود و حتما شورای نگهبان به این طرح ایراد خواهد گرفت؛ اما با این حال نمایندگان مجلس مجاز هستند هرگونه پیشنهاد و طرحی را به صحن ارائه دهند.

وی افزود: برنامه ما درباره طرح شفافیت آراء نظام تقنینی آن است که جلساتی را با حقوقدانان شورای نگهبان برپا کنیم و تلاش می‌کنیم بخش‌هایی که مغایرتی را با قانون اساسی ندارند در متن طرح‌ها از  جمله طرح شفافیت نظام آراء تقنینی بیاوریم.

رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس تصریح کرد: تلاش داریم در موضوعات مختلف نظیر طرح شفافیت آراء نظام تقنینی با شورای نگهبان مشورت کنیم تا رفت و برگشت قانون کم شود چرا که این موضوع را به نفع جامعه می‌دانیم.

کاتب گفت: روز گذشته به آقای وکیلی نماینده پیشنهاد دهنده طرح شفافیت آراء نظام تقنینی گفتم که اگر این طرح به صورت دوفوریتی پیشنهاد شود من قطعا رای مخالف خواهم داد چرا که معنای طرح دو فوریتی آن است که باید خسرانی به بیت‌المال و یا مشکل بزرگی ایجاد شود در حالی که چنین چیزی نبوده است.

وی فزود: در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس هم اکنون طرحی به نام «شفافیت اسامی نمایندگان مشارکت نکرده در رای‌گیری‌ها» در نوبت قرار دارد که بر همین اساس هر کسی که در رای‌گیری مشارکت نکرد باید نامش در روزنامه رسمی ثبت شده و مردم از آن اطلاع داشته باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار