کد خبر: ۱۴۷۹۸۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گذرگاه مرزی «بوکمال-القائم» بین سوریه و عراق که مهمترین گذرگاه مرزی بین این دو کشور است، امروز دوشنبه پس از شش سال بازگشایی شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گذرگاه مرزی «بوکمال-القائم» بین عراق و سوریه امروز دوشنبه بازگشایی شد.

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که پس از بازگشایی این گذرگاه، این مسیر به روی افراد و عبور و مرور خودروها باز شده است.

مسئولان عراقی و سوری از مدت‌ها پیش در تدارک بازگشایی این گذرگاه بودند، که به خاطر برخی از مسائل لجستیک، بازگشایی آن به تعویق می‌افتاد.

این گذرگاه که یکی از مهمترین گذرگاه‌های مرزی بین سوریه و عراق است، چندین سال پیش در اشغال گروه‌ تروریستی داعش قرار داشت.

سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق دو روز پیش اعلام کرد که پس از فراهم شدن مقدمات لازم، دولت این کشور با بازگشایی گذرگاه مزبور موافقت کرده است.

ارتش سوریه نوامبر سال 2017 توانسته بود شهر راهبردی بوکمال و مناطق اطراف آن را از عناصر داعش پس بگیرد.

این گذرگاه در حالی امروز بازگشایی شد که آمریکا و عناصر داعش بارها تلاش کردند که دولت‌های سوریه و عراق نتوانند مجددا فعالیت این گذرگاه را از سر بگیرند.

آخرین تلاش عناصر داعش که با دستور آمریکا صورت گرفت، تلاش روز گذشته داعش برای حمله به مواضع ارتش سوریه در مرز استان‌های حمص و دیرالزور بود که ارتش سوریه موفق شد این حملات را دفع کند.

عراق و سوریه سه گذرگاه مرزی دارند که مهمترین آن، گذرگاه بوکمال-القائم است. پیش از بسته شدن، از این گذرگاه، افراد و خودروها و کامیون‌های بسیاری عبور می‌کردند.

این گذرگاه در سال 2014 با اشغال شهر القائم توسط گروه تروریستی داعش، بسته شد. ارتش سوریه و نیروهای عراقی هم اواخ سال 2017 موفق شدند این گذرگاه را آزاد کنند. 

 دو اتوبوس حامل زائران عراق در آوریل گذشته از این گذرگاه وارد سوریه شدند و این، نخستین اقدام برای بازگشایی مرزهای زمینی بین عراق و سوریه بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار