کد خبر: ۱۴۸۱۲۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تهران- ایرنا- تظاهرات و تجمعاتی که طی ۵ سال گذشته به امری عادی در بغداد تبدیل شده بود، روز سه شنبه این هفته به طرز مشکوکی به خشونت کشیده شد، آن هم در آستانه اربعین حسینی که کربلای معلا و جاده های متتهی به آن از شمال و جنوب میزبان نزدیک به ۱۵ میلیون زائر عراقی و از کشورهای مختلف جهان است.

هنوز کمیته تحقیق تشکیل شده از سوی پارلمان عراق نتایج خود را درباره علل و ریشه های وقایع اخیر که به مرگ دستکم ۲ تن از شهروندان عراقی و زخمی شدن ده ها تن منجر شده ، اعلام نکرده است، اما ادامه این آشوب ها در روز چهارشنبه در بسیاری از ناظران اوضاع منطقه و عراق سوالات و ابهاماتی ایجاد کرده است.

شروع این تظاهرات، همانند سال های گذشته، به وضعیت معیشتی و رفاهی ربط داشت ، بطوری که اولین بار در سال ۱۳۹۴ تجمعات در اعتراض به فقدان برق کافی در ساعات گرم تابستان بود که معترضان با کولرهای آبی اسقاطی دور میدان التحریر در مرکز بغداد می چرخیدند و شعار می دادند، اما اعتراضات عراقی ها در تمام آن سال ها که عراق در جنگ علیه داعش نیز بسر می برد و دولت این کشور کنترل دستکم ۵ استان را بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد در اختیار نداشت،‌ به غیر از یک مورد در سال ۹۶ ،‌هیچگاه به خشونت کشیده نشد.

اما حالا عراق از فصل گرمای طاقت فرسای تابستانی عبور کرده است و دولت عبدالمهدی نیز هنوز در اولین سال مدیریتش بر عراق بسر می برد ؛ بنابراین سوالی که مطرح می شود، این است که " دلیل این خشونت ها آن هم در آستانه اربعین حسینی چه می تواند باشد؟"

البته در تمام سال های بعد از ۲۰۰۳ میلادی که به حاکمیت دیکتاتور صدام خاتمه داده شد، هر سال در آستانه اربعین، عملیات تروریستی و انتحاری اوج می گرفت. اینها از نظر عراقی ها طبیعی بود، چرا که علاوه بر تروریست های مولود تفکر وهابیت مانند القاعده و داعش و نیز بازمانده های حزب بعث و نیز برخی جریان های سیاسی در حاکمیت و همچنین حامیان منطقه ای آنان، حرکت مسالمت آمیز و میلیونی ملت عراق را بر نمی تابیدند و هر سال در کنار حملات تروریستی مرگبار،‌ یک جنجال سیاسی براه می انداختند.

در تمام این سال ها تلاش زیادی شد تا در آستانه موسم اربعین میان شیعیان، بین ایرانی  ها و عراقی ها و نیز در داخل شیعیان عراق تفرقه ایجاد کرده و اختلاف انگیزی کنند، با اینحال هر سال اربعین از سال قبل با عظمت بیشتری برگزار شد؛ اگرچه رسانه های منطقه ای و حتی بین المللی تلاش کردند، این آئین معنوی را تحت الشعاع تحرکات خود قرار دهند و درنهایت آن را بایکوت کنند. هر سال در این ایام، از کشورهای مختلف جهان تعداد بیشتری به زائران اربعین در عراق ملحق می شوند ؛ چنانچه از جمهوری آذربایجان، لبنان و حتی طی یکی دو سال اخیر از هندوستان، بر جمعیت زائران خارجی اربعین افزوده شده است و آمار زائران ورودی از ایران نیز از ۵۰۰ هزار نفر در سال ۹۲ به نزدیک به ۲ میلیون نفر در سال گذشته رسید. برای امسال نیز افزایش تعداد زائران ایرانی پیش بینی شده است.

در عین حال نکته دیگری که نباید فراموش کرد اینکه عراقی ها از هرچه بگذرند، از اربعین حسینی نخواهند گذشت. هر ساله از دستکم ۲ ماه مانده به اربعین، حال و هوای مردم عوض می شود. همه اقشار آماده می شوند تا به استقبال بزرگترین رویداد سالانه این کشور بروند. در خصوص اهمیت و قداست این ایام برای عراقی ها همین بس که هر کس برای خدمت رسانی در این ایام و مشارکت فعال در برپایی اربعین حسینی ، دنبال بهانه است ؛ اگر شده خودروهای خود را بطور مجانی برای نقل و انتقال زائران بکار می گیرند.

حتی آمریکایی ها نیز در تحقیقاتی که از جامعه عراق و سبک زندگی عراقی تهیه کرده اند، در بحث اربعین به حساسیت های عراقی ها پرداخته اند؛ از حرمت میهمان امام حسین (ع) تا مشارکت در اربعین با همه توان مالی و جانی ؛ حال با این همه حساسیت نسبت به اربعین، چرا بغداد باید به صحنه زدوخوردهای بی سابقه در این مقطع زمانی تبدیل شده باشد؟

سوالات زیاد است؛ اینکه چه کسانی در جنگ عراقی ها علیه داعش بازنده بودند و حالا چه کسی از این آشوب ها در عراق سود می برد؟‌ عراقی ها در همین میدان تحریر بارها علیه رهبران سعودی و امارات، بخاطر حمایتهای مالی و تسلیحاتی و انسانی از داعش ، تظاهرات برگزار کرده اند. 

شاید امروز نتوان آثار و اعلامیه های ضد سعودی از سال های نه چندان دور یافت، اما انگار هنوز می توان صدای غرش جوانان عراقی را از وسط این میدان شنید که سعودی ها را عامل اصلی فتنه داعش در عراق معرفی می کردند. 

اعتراضات خشونت بار درمیدان تحریر امروز چهارشنبه نیز ادامه یافت، ولی تنها این شبکه های العربیه و اسکای نیوز عربی متعلق به سعودی ها و اماراتی ها و نیز برخی  شبکه های نزدیک به جریان بعث در عراق هستند که بی وقفه صحنه های خشونت بار این تظاهرات را که روز سه شنبه اتفاق افتاده بود، پخش می کنند و تلاش دارند به آن دامن بزنند.

در نهایت و در حالی که به گزارش خبرنگار ایرنا، صدای تیراندازی شدید و نیز انفجارهای ریز و درشت همچنان در مناطق مختلف بغداد شنیده می شود، این سوال مطرح می شود که "پشت پرده آشوب این روزهای بغداد کیست؟"، سوالی که  شاید در چند روز آینده بتوان به آن پاسخ داد. /
برچسب ها: پرسش از خبر ، ، آشوب ، ، بغداد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار