کد خبر: ۱۴۸۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یارکشی ممنوع!
شاید ما بزرگ‌ترها، فکر کنیم کودکان، از دعواها یا اختلافات ما سردرنمی‌آورند، اما آن‌ها، خیلی تیزتر این حرف‌ها هستند و شامه قوی برای بو کشیدن اختلافات میان والدین دارند.

شاید ما بزرگ‌ترها، فکر کنیم کودکان، از دعواها یا اختلافات ما سردرنمی‌آورند، اما آن‌ها، خیلی تیزتر این حرف‌ها هستند و شامه قوی برای بو کشیدن اختلافات میان والدین دارند.

 

 

گاهی هم با زیرکی، از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و از این موقعیت، سوءاستفاده می‌کنند. بچه‌ها، بدجنس نیستند، اما مثل هر کس دیگری، از رسیدن به خواسته‌هایشان لذت می‌برند و چه وقتی بهتر از زمانی که شما و همسرتان، بر سر تربیت او، دچار اختلاف نظر شده‌اید؟

بچه، شیرین است، اما

خیلی وقت‌ها، از قدیمی‌ترها، جملاتی مثل «بذار بچه‌دار بشید، زندگی‌تون گرم می‌شه. دیگه آن‌قدر تو سر و کله هم نمی‌زنین» و... را می‌شنویم که بر اساس این تصور شکل گرفته که بچه‌دار شدن و تولد یک نوزاد باعث استحکام بنیان خانواده می‌شود؛ اما آیا در واقعیت هم همین‌طور است؟

بچه‌دار شدن، زیبا و شیرین است، اما هر رفتار یا تصمیم کوچکی می‌تواند ناهماهنگی‌ها و اختلاف نظراتی را به دنبال بیاورد که خیلی هم خوش‌آیند نیست و هرچه بچه‌ها، بزرگ‌تر می‌شوند، دامنه اختلافات والدین هم بر سر تربیت او، نحوه پوشش، خورد و خوراک، هزینه‌ها، انتخاب مهد و... هم بیش‌تر می‌شود.

ممکن است شما بخواهید دخترتان را کمی لوس کنید، در حالی که همسرتان انتظار دارد او، از همین خردسالی، متکی به خودش باشد. شاید پدر بخواهد به فرزندش آزادی کامل بدهد و مادر، دنبال اعمال برخی محدودیت‌ها باشد. تا به حال، در چنین موقعیتی بوده‌اید؟ فکر می‌کنید بهترین روش حل و فصل این اختلاف نظرها چیست؟

یارکشی ممنوع

تا وقتی اختلافات والدین بر سر تربیت فرزندان، میان خودشان باقی بماند و پای بچه‌ها را وسط نکشند، معمولا مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود. در واقع، این اختلافات، نوعی تعامل انسانی است که می‌تواند جالب و آموزنده باشد، اما امان از وقتی که ما، خانه را با زمین فوتبال و بچه‌ها را هم با هم‌تیمی‌های‌مان اشتباه می‌گیریم و یارکشی را شروع می‌کنیم.

کودکان، قوانین زندگی را بلد نیستند و قرار است با این قواعد و مقررات، در محیط خانواده آشنا شوند. بنابراین وقتی می‌فهمند با دامن زدن به اختلافات شما و همسرتان می‌توانند به خواسته‌های کوچک و بزرگ‌شان برسند، مطمئن باشید که از این آب گل‌آلود، ماهی خواهند گرفت.

برای حل اختلافات چه کنیم؟

1) قانون وضع کنید

هر خانواده باید برای خودش، قوانین و قواعد مشخص و از پیش تعیین شده داشته باشد که تنها برای بچه‌ها نباشد و شامل حال همه خانواده شود.

 

والدین باید از قبل، درباره این قوانین حرف بزنند و انتظارات خود را از طرف مقابل‌شان روشن کنند، مسوولیت‌هایشان را بشناسند و حتی قانون‌های خانوادگی را روی یک تکه کاغذ بنویسند و جایی که جلوی چشم همه باشد، نصب کنند. شاید بچه‌های کوچک‌تر نتوانند این قانون‌نامه را بخوانند. در این حالت، کمک گرفتن از نقاشی‌های ساده یا عکس هم فکر بدی نیست.

2) دنبال ارزش‌های مشترک باشید

هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد که پس از تولد بچه، هم‌رنگ همسرتان شوید و باورها، عقاید و سبک زندگی خود را فراموش کنید، اما باید باورها و انتظارات‌تان را برای هم روشن کنید. از کلی‌گویی پرهیز کنید. شاید شما بگویید «دلم می‌خواد پسرمان، مودب باشد»، ولی مودب بودن برای شما، چه معنایی دارد؟ درباره این جزییات، با همسرتان حرف بزنید تا به ارزش‌های مشترک برسید.

3) هماهنگ باشید

وقتی بچه‌ها، با همه کوچکی‌شان، متوجه ناهماهنگی والدین می‌شوند، دیگر به‌سختی می‌توان کنترل‌شان کرد. حتی اگر منشأ اختلافات‌تان را کنار بگذارید و تغییر رویه بدهید، او، با شدت بیش‌تری سعی می‌کند میان شما، اختلاف بیندازد؛ چون از قبل، متوجه شده که در این حالت، امتیازهای بیش‌تری به دست می‌آورد. بنابراین با همسرتان هماهنگ باشید و حتی اگر از یکی از تصمیم‌های او راضی نیستید، در حضور فرزندان، درباره آن حرف نزنید.

راهنمای مدیریت اختلافات خانوادگی برای والدین

ـ خودتان را جای فرزندتان بگذارید. آیا خوشتان می‌آید شاهد دعوای بزرگ‌ترها باشید؟

ـ قبل از شروع بحث با همسرتان، چند نفس عمیق بکشید و تا وقتی عصبانی هستید، درباره آن مساله خاص حرف نزنید.

ـ اگر کودک خواست از اختلاف شما، به نفع خودش استفاده کند، با گفتن جملاتی مثل «باید با پدرت صحبت کنم» یا «اول ببینیم مامان چی می‌گه»، او را از سوءتفاهم دربیاورید.

ـ یارکشی نکنید و دعوای خودتان را برای وقتی بچه‌ها خواب هستند، نگه دارید. اگر مساله، خیلی فوری بود، یا شما اتاق را ترک کنید یا از بچه‌ها بخواهید شما را چند دقیقه تنها بگذارند.

ـ اگر اختلاف نظر یا مشاجره‌ای در خانواده پیش آمد، حتما به بچه‌ها یادآوری کنید که مقصر نیستند و کسی، آن‌ها را سرزنش نمی‌کند.

ـ کودکان باید از عشق و علاقه شما به خودشان مطمئن باشند. حتی اگر با همسرتان، اختلاف نظر دارید، به بچه‌ها بگویید: «من و بابا دوستتان داریم، ولی باید کمی با هم حرف بزنیم.»

 اختلافات والدین، چه بر سر کودکان می‌آورد؟

اختلاف و بحث در مورد مسایل مختلف، امری بدیهی در زندگی زناشویی است، ولی اگر این اختلاف نظر، به جنجال تبدیل شود، اثرات بدی بر کودکان می‌گذارد. هرچند در بسیاری مواقع، والدین، درصدد مخفی کردن اختلافات برمی‌آیند، ولی کودکان، تنش و استرس را در فضای خانه احساس می‌کنند. مشاجره والدین، برای کودکان، مسموم‌کننده است؛ درست مثل این‌که هر روز، در غذای فرزندمان، سم بریزیم.

این مشاجرات باعث می‌شود کودکان کم‌سن‌وسال، خود را سرزش کنند؛ چون قوای شناختی‌شان، هنوز، کامل نشده و هر اتفاقی را در محیط خانه، به خود نسبت می‌دهند.

 

آن‌ها فکر می‌کنند کار اشتباهی انجام داده‌اند که باعث دعوای والدین شده است و دچار احساس گناه و خودسرزنش‌گری می‌شوند. برخی هم، استرس ناشی از دعوای والدین را برون‌ریزی کرده و به صورت مشکلات رفتاری، مانند افزایش تحریک‌پذیری، خشم و عدم کنترل آن، بزه‌کاری و... نشان می‌دهند.

 

بعضی از کودکان هم استرس را درون‌ریزی می‌کنند و به صورت افسردگی، بی‌علاقگی به روابط با دوستان و بازی یا علایم جسمی مثل سردرد و درد معده، بروز می‌دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار