کد خبر: ۱۴۸۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ترامپ:
رئیس جمهور آمریکا در یک گردهمایی انتخاباتی گفت: 19 سال از حضور آمریکا در افغانستان می گذرد و وقت آن رسیده سربازان به خانه برگردند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در یک گردهمایی انتخاباتی در ولایت «مینه‌سوتا» گفت: قرار بود آمریکا مدت زمان کوتاهی در افغانستان حضور داشته باشد. 

وی اضافه کرد: اما در حال حاضر 19 سال است که ما در افغانستان حضور داریم و الان وقت آن فرارسیده تا سربازان خود را به خانه برگردانیم. 

این در حالی است که مدتی پیش ترامپ توافق میان آمریکا و طالبان را که قرار بود باعث خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان شود را به دلیل کشته شدن یک نظامی آمریکایی لغو کرد. 

وی بعدها یادآور شد که علت اصلی لغو مذاکرات عدم پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان بوده است. 

سیاست‌های اشتباه آمریکا در 19 سال گذشته باعث کشته شدن 48 هزار نفر در افغانستان شده است، این در حالی است که طبق آمار در ماه گذشته میلادی حملات هوایی آمریکا در افغانستان تشدید شده و واشنگتن تلاش دارد با این سیاست طالبان را مجبور به پذیرش آتش‌بس کند.

به نوشته فاکس نیوز، نیروهای هوایی آمریکا طی ماه سپتامبر بیش از هر ماه دیگری از سال 2010 در افغانستان عملیات هوایی انجام دادند.

تازه ترین آمارهای نیروهای آمریکا نشان می‌دهند که این نیروها درماه گذشته میلادی ۹۴۸ بمب را درافغانستان پرتاب کردند. 

براساس این گزارش، آمریکا طی سال جاری بیش از 5431 بمب را در افغانستان پرتاب کرده که در مقایسه با سال گذشته که حدود 7 هزار بمب در کل سال بوده احتمال افزایش این مقدار وجود دارد.

این در حالی است «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در مورد افزایش حملات نظامی علیه طالبان گفته بود: عملیات نظامی در افغانستان بعد از لغو گفتگوهای میان آمریکا و طالبان و به دستور ترامپ افزایش یافته است.

ترامپ بارها تمایل خود را به بازگشت نظامیان آمریکایی از افغانستان اعلام کرده است،‌اما بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که خروج بدون مسئولیت آمریکا از افغانستان منجر به یک فاجعه در این کشور خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار