کد خبر: ۱۴۸۳۵۲
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
آخرین وضعیت آب‌و‌هوای مرزها
موج بازگشت زائران اباعبدالله الحسین در شرایطی از دیشب آغاز شده است که آب و هوای مرزهای کشور در خسروی بارانی،‌ شلمچه و چذابه شرجی اما خنک و در مرز مهران گرم است.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ از دیشب موج بازگشت زائران اربعین اباعبدالله الحسین آغاز شده است و از صبح امروز نیز روند بازگشت زائران ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار فارس مستقر در مرز خسروی از صبح امروز هوای خسروی بارانی است، همچنین خبرنگاران فارس از مرزهای شلمچه و چذابه نیز گزارش می‌دهند هوا خنک‌تر شده است اما شرجی بودن آن در این دو مرز اذیت کننده است. خبرنگار فارس از مرز مهران نیز گزارش می‌دهد هوای مهران بسیار گرم است.

خوزستان؛ مرز شلمچه و چذابه

۱۳:۱۷| تسهیل در انجام تشریفات گمرکی مواکب

علی سلیمانی مدیرکل گمرک خرمشهر در حاشیه تردد زائران در این پایانه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به منظور کنترل ترافیک و سهولت در تردد زائران از ۱۵ مهرماه تردد خودروهای شخصی ممنوع اعلام  شده است، همچنین اتوبوس هایی که از مرز شلمچه عبور کرده اند به منظور جابجایی زائران بوده و از اول ماه صفر تاکنون این تردد‌ها در حال صورت پذیرفتن است.

وی با بیان اینکه از آغاز حرکت مشتاقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای شرکت در راهپیمایی جهانی اربعین همکاران ما در گمرک شلمچه به صورت شبانه‌روزی برای خدمت رسانی به زائران حسینی حضور داریم، ادامه داد: به صورت شبانه روزی برای خروج اقلام مورد نیاز مواکب مستقر در عراق تمام تشریفات گمرکی را از قبیل خروج موقت و صادرات انجام  شده است.

مدیرکل گمرک شهرستان خرمشهر تصریح کرد: به محض اطلاع و تصمیم ستاد اربعین حسینی مبنی بر کمبود خودروهای عمومی برای انتقال زائران در مرز شلمچه به سمت عراق، این اداره با هماهنگی طرف عراقی به صورت شبانه‌روزی در کمترین زمان ممکن نسبت به خروج خودروهای موردنیاز که از طرف عتبات عالیات و ستاد اربعین معرفی می‌شدند، تشریفات گمرکی را انجام و باعث تسهیل تردد هموطنان در کشور عراق شده است.

سلیمانی با اشاره به این موضوع که در بخش تردد زائران حسینی اعم از ورود و خروج آنها نیز همکاران گمرکی مستقر در شلمچه در قسمت‌های مختلف نسبت به انجام وظایف مربوطه به خوبی اقدام کرده اند، یادآور شد: این گمرک آمادگی دارد که به صورت شبانه‌روزی تا بازگشت آخرین زائر  حسینی خدمات رسانی لازم را داشته باشد.

۱۰:۵۱|اهتزاز پرچم حرم رضوی در شلمچه

 

 

۱۰:۲۵| بازگشت 250 هزار زائر از مرزهای خوزستان

سردار لطفعلی پاکباز فرمانده مرزبانی استان خوزستان امروز در حاشیه بازدید از مرز بین‌المللی شلمچه، اظهار کرد: شور و شوق حسینی در مرز شلمچه وصف ناپذیر است.

وی ادامه داد: آنچه که به صورت میدانی در روزهای گذشته دیدیم، تردد زائران بدون دغدغه از مرزهای خوزستان است و برخی از زائران نیز در حال بازگشت هستند.

فرمانده مرزبانی استان خوزستان ضمن تأکید بر برقراری امنیت زائران در داخل شهرهای و مرزهای استان خوزستان، تصریح کرد: ترددها کنتزل شده است و زائران با گذرنامه در حال تردد هستند و توصیه می‌کنیم در این بین نیز صعه‌ سدر به خرج داده تا این راهپیمایی به خوبی صورت پذیرد.

پاکباز با اشاره به  اقدامات ترانزیتی صورت گرفته در مرزها، عنوان کرد: زمینه برای تردد روزانه 150 تا 200 دستگاه اتوبوس از مرزهای استان فراهم شده است.

وی یادآور شد: از شب گذشته موج بازگشت زائران به کشور آغاز شده و شرایط مناسب است، همچنین با تلاشی که در حال انجام است، سعی داریم تا با یک کار عملیاتی و میدانی، با نشست‌هایی که با مرزبانی کشور عراق برگزار شد، آن بخشی که در مأموریت و وظایف مرزبانی است به خوبی صورت گیرد.

فرمانده مرزبانی استان خوزستان با اشاره به دیداری که با مسئولان مرزبانی و گذرنامه طرف عراقی برگزار شد، بیان کرد: تمام مسئولان در تلاش هستند تا شرایط برای زائران مطلوب باشد و تاکنون نیز، نیازی به حضور مرزبانی در خارج از مرزها برای خدمات‌رسانی به زائران وجود نداشته است.

پاکباز با بیان اینکه آمارها در ورود و خروج و اتباع بیگانه متفاوت است، گفت: بیش از 900 هزار خروج زائران از مرزهای خوزستان به ثبت رسیده است و بالغ بر 250 هزار نفر نیز تا کنون به کشور بازگشته‌اند.

وی تصریح کرد: حجم ورودی‌ها رو به افزایش است و فقط شب گذشته بالغ بر 35 هزار نفر به کشور بازگشته‌اند.

فرمانده مرزبانی استان خوزستان با تأکید بر در نظر گرفتن توصیه‌هایی که از طریق رسانه‌ها به زائران می‌شود، گفت: زائران سفر خود را کوتاه‌تر کنند تا برای تردد در کشور عراق مشکلاتی به وجود نیاید.

ایلام؛ مرز مهران

۱۲:۰۵| صبح امروز تاکنون بیش از 80 هزار نفر از مرز مهران تردد کرده‌اند

سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی کل کشور صبح امروز ضمن بازدید از مرز مهران با بیان اینکه در مرزها شور و حال خاصی حاکم است، اظهار داشت: مهران باتوجه به شرایط آن یک مرز خاص است چرا که مردم به آن عادت کرده‌اند و خروج بیشتری از مرز صورت می‌گیرد.

وی افزود: تا به امروز هیچ‌گونه نا امنی گزارش نشده است و در یک شبانه‌روز بیش از 300 هزار نفر به صورت قانونی از مرز مهران تردد کرده‌اند.

فرمانده مرزبانی کشور با بیان اینکه چند گیت از طرف عراق برای ورود به کشور اضافه شد، گفت: تعامل خوبی با طرف عراقی برقرار است، اما مشکلاتی به جهت ورود تعدادی از زائرین داشتند که برطرف شد.

وی تصریح کرد: امروز بیش از 80 هزار نفر از مرز مهران با آرامش عبور کرده‌اند.

رضایی خاطرنشان کرد: در مرزهای چهارگانه مشکل نا امنی وجود ندارد اما برخی اوقات خدمات‌دهی از سمت عراق محدود می‌شود.

وی عنوان کرد: زائران برای سفر اربعین باید به قوانین و مقررات توجه کنند، لوازم و داروهای ممنوعه را به همراه نیاورند و برگشت خود را نیز مدیریت کنند و به تدریج خروج کنند.

به گفته فرمانده مرزبانی کشور، مرزهای میرجاوه، آستارا، بیله‌سوار و.... نیز آمادگی خروج زوار برای پیاده روی اربعین را دارند.

۱۱:۰۲| تردد ۱۸۰ هزار خودرو از مهران

سرهنگ رضا همتی‌زاده رئیس پلیس راه استان ایلام صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: از ابتدای صفر تاکنون ۱۸۰ هزار خودرو  وارد یا از مهران خارج شده، همچنین در ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۶۳۰ هزار زائر از مرز مهران تردد داشته است.

وی افزود: ۶۵ درصد تصادفات رخ داده در محورهای مواصلاتی منتهی به مرز مهران بر اثر خستگی و خواب آلودگی است.

رئیس پلیس راه استان اظهار کرد: محورهای پر تردد و حادثه‌خیز ایلام در ایام اربعین مسیر حمیل_سرابله، اسلام‌آباد_ایوان و ایلام_مهران است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نزدیک شدن به اربعین حسینی مردم استان به‌خصوص شهرستان‌های طول مسیر مهران تا حمیل و روستاهای مسیر همکاری لازم را جهت ارائه خدمات‌رسانی با مجوعه پلیس راه ایلام داشته باشند.

همتی‌زاده ادامه داد: تاریخ دقیق یک‌طرفه شدن ایلام_ مهران در روزهای آینده توسط مسوولین کشوری مربوطه اعلام خواهد شد.

۱۰:۴۷| تردد بیش از ۲۷۵ هزار زائر از مرز مهران

احمد کرمی رئیس ستاد اربعین ایلام صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: روز گذشته(بیستم مهرماه) ۲۷۵ هزار و ۳۲۰ زائر اربعین حسینی از مرز مهران تردد داشته است.

وی افزود: از این تعداد ۱۹۷ هزار و ۲۵۸ زائر ایرانی و ۱۰۱۰ زائر خارجی از مرز مهران خارج و راهی کشور عراق شده است.

رئیس ستاد اربعین ایلام بیان کرد: همچنین ۷۶ هزار و ۲۴۳ زائر ایرانی و ۸۰۹ زائر خارجی از مرز مهران وارد کشور شده است.

وی اذعان کرد: از بامداد امروز تا ساعت ۸ صبح ۹۰ هزار زائر از مرز مهران تردد داشته است.

۹:۵۰| ۱۱ نفر از زائران گمشده در عراق از طریق هلال‌احمر به کشور بازگرداننده شدند

حسین عارفی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: طرح بازپیوند خانواده همزمان با طرح اربعین حسینی آغاز شده و زائران گمشده در کشور عراق از طریق نیروهای این جمعیت ساماندهی و به داوطلبان جمعیت هلال احمر در مرز تحویل داده می‌شوند.

وی افزود: صبح امروز ۱۱ نفر از  زائران ایرانی گمشده در عراق، توسط نیروهای این جمعیت به کشور بازگردانده شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: در این طرح که توسط داوطلبان جمعیت هلال‌احمر اجرا می‌شود، زائران سالمند، کودکان و به‌‌طور کلی افراد ناتوانی که به هر دلیلی از جمله مشکلات مالی در سفر کربلا از آشنایان یا کاروان خود جدا شده و توانایی یافتن آنها را ندارند، به کشور بازگردانده می‌شوند.

کرمانشاه؛ مرز خسروی

۱۲:۳۳| بازگشت زائران از خسروی 24 ساعته است

مرز خسروی طبق توافقات دوطرف ایرانی و عراقی، از ساعت 7:30 دقیقه صبح فعال تا ساعت 16:30 دقیقه عصر برای اعزام زوار فعال است، اما بازگشت زوار از عتبات عالیات از طریق این مرز به صورت 24 ساعته در حال انجام است.

۰۹:۳۸| مرز خسروی بارانی می‎شود/ کاهش محسوس دمای هوا طی روزهای آینده

محمد خسروی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: بر اساس تحلیل آخرین داده‎های هواشناسی، موج ناپایداری از شب گذشته بر جو استان مشاهده شده که به تدریج تاثیر این موج افزایش می‌یاید و تا اوایل روز دوشنبه جو منطقه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بارش باران تمام استان را در برخواهد گرفت، افزود: علاوه بر وزش باد نسبتا شدید در بعضی ساعات، بارش‎هایی در سطح استان رخ می‌دهد و اگرچه بارش‎ها چشمگیر نیست، اما به دلیل اولین بارش زراعی، اهمیت ویژه‌ای دارد.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه با بیان اینکه شرایط ناپایدار امروز(21 مهرماه) به ویژه عصر و شب در نیمه شرقی استان نمود بیشتری دارد، گفت: بارش گاهی اوقات با رعد و برق و در برخی نقاط احتمالا با  آبگرفتگی معابر عمومی همراه خواهد شد.

خسروی با بیان اینکه در نواحی شرقی استان کرمانشاه همچون کنگاور، سنقر و هرسین بارش باران به 10 میلی‎متر خواهد رسید، خاطرنشان کرد: مرز خسروی نیز بارانی خواهد شد، اما بارش باران چشمگیر نیست.

وی با اشاره به اینکه در روزهای دوشنبه و سه‌‏شنبه کاهش محسوس دمای هوا به‌ویژه دمای شبانه چهار تا 6 سانتی‌گراد در استان خواهیم داشت، گفت: با توجه به حضور، اسکان و تردد زائران پیاده‎روی عظیم اربعین به مسؤولان دستگاه‌های اجرایی و مردم استان کرمانشاه، توصیه می‌شود برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی، تمهیدات لازم را به‌کار گیرند.

۰۸:۵۲| تردد در تمامی محورهای استان کرمانشاه جریان دارد

محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه پرحجم، اما ترافیک روان است بیش از 40 درصد ظرفیت پارکینگ‌های خسروی و قصرشیرین پر شده است، اداره‌کل هواشناسی استان نیز بارندگی پراکنده‌ای را برای نواحی شمالی و شرقی استان پیش‌بینی کرده است، پلیس از زوار خواسته با توجه به شرایط جوی نهایت دقت را هنگام رانندگی داشته باشند.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه در ادامه گفت‌وگوها با خبرنگار فارس، اظهار داشت: هم اکنون تردد در تمامی محورهای کرمانشاه جریان داشته و هیچ راه مسدودی نداریم.

محمد حیدری وضعیت ترافیکی در تمامی محورهای استان را عادی و روان اعلام کرد وگفت: در برخی محورها همچنان شاهد پرحجم بودن ترددها هستیم.

وی افزود: طی 48 ساعت گذشته که در مسیر اسلام آبادغرب - خسروی محدودیت‌هایی برای تردد داشتیم این محدودیت‌ها برطرف و هم‌اکنون شاهد رفت و آمد خودروها در این مسیر هستیم.

حیدری تصریح کرد: از روز گذشته مسیرهای رفت و برگشت به حالت توازن رسیده و حتی‌الان می توان گفت مسیرهای برگشت مقداری پرحجم‌تر است.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه در ادامه با توصیه اکید به زائران در خصوص پرهیز از رانندگی در حال خستگی و خواب آلودگی گفت: به رانندگان توصیه می شود هنگام بازگشت در صورت کوچکترین خستگی حتما در توقفگاه‌های پیش‌بینی شده به استراحت بپردازند.

وی گفت: در روزهای اخیر 6 حادثه رانندگی با 11 کشته و زخمی داشته‌ایم که عمدتا به خاطر خستگی و خواب آلودگی رانندگان بوده است.

حیدری همچنین از برخورد پلیس با رانندگان متخلف که امنیت خود و دیگران را به خطر می‌اندازند خبر داد و افزود: هرچند تاکنون اکثر رانندگان همکاری لازم را با ماموران داشته‌اند و برخوردهای صورت گرفته اندک بوده است.

مرز خسروی روز گذشته ساعت هفت صبح بر روی زائران باز شد و تا ساعت 14 ظهر اعزام ادامه داشت و بیش از 24 هزار نفر از استان کرمانشاه وارد خاک عراق شدند.

برگشت زوار از عتبات عالیات از طریق پایانه بین‌المللی مرز خسروی به کشور، به صورت 24 ساعته در حال انجام است.

۰۷:۰۰| خسروی قدم‌گاه عاشقان

خسروی امروز قدمگاه خیل عظیمی از زوار از سراسر کشور شده از اصفهان، آذربایجان‌های شرقی تا خراسان شمالی و مشهد الرضا؛ عبور چندین هزار زائر اربعین حسینی از زمان آغاز تردد از این مرز نفسی تازه، امیدی دوباره و رونق عقیدتی، فرهنگی و اجتماعی به کرمانشاه و قصرشیرین داده است.

بازگشایی مرز خسروی پس از چند سال حسرت و چشم انتظاری بار دیگر شکوه و جایگاه دروازه عتبات را به این مرز قدیمی و با اصالت بازگرداند؛ مرزی که از دیرباز راه عبور دلدادگان حسینی و قدمگاه زوار کربلا بوده است؛ شعاع اثرگذاری بازگشایی مرز خسروی را باید در دو چندان شدن جمع زوار اربعین به طوری غیرقابل پیش‌بینی دنبال کرد تا دروازه عتبات‌ عالیات بار دیگر نقطه رسیدن به نقطه کمال و اربعین باشد.

خسروی این روزها آینه‌دار شور و حرارت حسینی و اراده راستین برای حرکت به سمت اتحاد اسلامی و تقویت قدرت تعیین کنندگی ایران و گفتمان عاشورا‌باوران است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار