کد خبر: ۱۴۸۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کدهای دستوری را فراموش نکنید
پوشش دهی ارتباطی یکی از دغدغه‌های زائران اربعین حسینی است و باید برای مدیریت هزینه‌ها، کدهای دستوری را بشناسند وتوصیه های مسؤولان را نیز بدانند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، یکی از موارد مهمی که در ایام پیاده روی اربعین حسینی و اهمیت زیادی دارد موضوع بهینه بودن ارتباطات و کیفیت بالای آن است.هر سال با رسیدن ایام چهلمین روز از شهادت سید و سالار شهیدان، موج عظیمی از عاشقان برای حضور در کربلای معلی از سر تا سر ایران خود را به مسیر نجف به کربلا می‌رساند تا بتوانند در این حماسه بزرگ نقش داشته باشند.

در این مسیر استفاده از تلفن همراه مانند ابزاری است که می تواند بسیاری از مشکلات بین راهی را حل کند به همین منظور باید زائران، کدهای دستوری و هزینه هایی که در عراق برای ارتباطات پرداخت می کنند را شناسایی کنند و مصرف خود را به صورت بهینه مدیریت کنند.

تعدادی از مخاطبان در سامانه «فارس من» نیز اعلام کردند:«در سال های گذشته همواره با وعده مسؤولان وزارت ارتباطات در خصوص حل مشکل اینترنت در مسیر اربعین مواجه بوده ایم که پس از حضور زائران در مسیر نجف به کربلا تجربه تلخی از پوشش دهی اینترنت و آنتن دهی مواجه شده اند.»

کدهای مهم در پیاده روی اربعین

اسماعیل رادکانی، مشاور وزیر ارتباطات در امور تامین و بهبود ارتباطات مناسبت های مذهبی ملی و منطقه ای در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، توصیه هایی را برای زائران ارائه کرد.

وی تاکید کرد: زوار محترم باید توجه کنند که تا مرز ایران ظرفیت سازی خوبی برای ارتباطات شده است و مردم می توانند بدون استفاده از شبکه سه تلفن همراه از وای فای رایگان در مرزهای ایران و عراق استفاده کنند.

رادکانی گفت: کد # ۷۲۷۲ * ستاد راهنمای زائران برای افرادی است که در مسیر گم شدند و می‌توانند از تمام اپراتورها این کد را فعال کنند.

وی در ادامه بیان کرد: همچنین اگر دو نفر از زوار همدیگر همدیگر را گم کنند می‌توانند با شماره گیری # ۵۰۰ * ۵۰۰ *مربع همدیگر را پیدا کنند به این ترتیب که شماره عمود مورد نظر را با این کد برای فرد مورد نظر ارسال می‌کنند و به این ترتیب ۲ نفر در یک عمود یکدیگر را می یابند.

کد # ۷۲۷۲ * ستاد راهنمای زائران برای افرادی است که در مسیر گم شدند و می‌توانند از تمام اپراتورها این کد را فعال کنند.

 مشاور وزیر ارتباطات در امور تامین و بهبود ارتباطات مناسبت های مذهبی ملی و منطقه ای خاطرنشان کرد: اپراتور های عراقی به دنبال پوشش دهی کامل اینترنتی هستند اما ممکن است به دلیل ازدحام جمعیت در برخی از نقاط شاهد عدم آنتن دهی و یا کیفیت پایین اینترنت آنتن دهی باشیم.

درصورت لزوم بالن مخابراتی مستقر می‌کنیم

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس از ارائه تسهیلات لازم برای زائرین کربلای معلی با خبر داد و گفت: توانسته ایم از ۶ ماه گذشته برای ارتباط مناسب در مرزهای ایران و عراق تمهیدات لازم را آماده کنیم و در صورت لزوم نیز بالن های مخابراتی را مستقر کنیم.

وی در ادامه گفت: رایزنی‌های ما با اپراتورهای عراقی نتیجه داد و توانستیم میزان هزینه‌های ارتباط تلفنی را ۶۰۰ تومان کاهش دهیم البته مشکلاتی در مسیر پیاده روی نجف به کربلا برای آنتن دهی وجود دارد که دولت عراق در تلاش است تسهیلات لازم را فراهم کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه توضیح داد:  توانستیم ظرفیت‌ها را برای امسال دو برابر کنیم و با ارائه وای فای رایگان و بسته‌های هدیه اپراتورها توانستیم کاری کنیم که زائران تا حد زیادی دغدغه برای حضور در این حماسه پرشور نداشته باشند.

موکب‌های ارائه دهنده وای فای رایگان

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینستاگرام با انتشار پستی نقاط مجهز به وای فای رایگان در پیاده روی اربعین را منتشر کرد.

بر این اساس، موکب حضرت زهرا (نجف، ثوره العشرین، ابتدای مسیر)،مسجد و مقبره الحکیم (نجف، زیر پل ثوره العشرین اول مسیر)،عمود ٢٠٢ موکب امام خمینی،عمود ٢٨٦ موکب امام رضا،عمود ٣٠٩، عمود ٤٦٠ موکب احباب الزهرا، عمود ٥٤٨،عمود ٧٠٧ موکب امام رضا، عمود ٨٢٨ موکب صاحب الزمان،عمود ٩٥٣ موکب شهید الله، عمود ١١٢٠ موکب خدام الحسین و عمود ١٢٢٢ نقاطی هستند که وای فای رایگان به زوار ارائه می‌شود.

نقشه راه ماهواره ای
همچنین سازمان فضای ایران با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از مسیر پیاده روی نجف به کربلا راه های ارتباطی و برخی عوارض در راه را برای زائرین نشان داد.

زائران از سیم کارت عراقی استفاده کنند

حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس توضیح داد: ارزیابی از مرزهای ایران انجام شده و خوشبختانه مشکلات خاصی در مرزها برای ارتباطات دیده نشده است

وی ادامه داد: اختلالات کوچکی در مرز مهران و خسروی وجود داشت که در اسرع وقت برطرف شد خوشبختانه تمهیدات این وزارتخانه به دلیل تلاش هایی که از چند ماه پیش آغاز شده بود نتیجه بخش بوده و مشکلی در ارتباط دهی نداریم.

معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات در ادامه بیان کرد: همانطور که وزیر ارتباطات نیز توصیه کردند بهتر است زائران در مسیر پیاده روی برای استفاده دیتا از سیم کارت عراقی استفاده کنند

کدهای مورد نیاز زائران مشترک ایرانسل

 از ۱۶ تا ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸ علاوه بر۱۰ مگابایت اینترنت روزانه‌ای که به رایگان برای مشترکان ایرانسل قابل فعال‌سازی است، پنج بسته اینترنت هفتگی از ۷۵ مگابایت تا ۱ گیگابایت (۱۰۲۴ مگابایت) در نظر گرفته شده است تا زائران اربعین بتوانند به انتخاب خود از آن‌ها استفاده کنند.

همچنین، بسته‌های رایگان ۱۰۰ مگابایتی روزانه نیز، با شماره گیری کد دستوری #۴*۱۱۱۱*  برای استفاده در شهرهای مرزی مهران، خسروی، شلمچه، چذابه در دسترس مشترکان است البته ایرانسلی‌ها می‌توانند با شماره‌گیری کددستوری #۲*۳*۱۱۱۱* برای فعال‌سازی  بسته‌های مورد نظرشان اقدام کنند.

کارشناسان ایرانسل، در عمودهای ۱، ۲۰۲، ۵۴۶، ۷۸۰، ۱۱۲۰، مقابل مقبره الحکیم شهر نجف، میدان شهدا و میدان سید جوده شهر کربلا و یا در صورت امکان در شهر سامرا به زائران به صورت حضوری خدمت رسانی می‌‌کنند

 

ایرانسلی ها فراموش نکنند که هزینه مصرف آزاد اینترنت رومینگ در کشور عراق نیز ۸۵۰ تومان به ازای هر مگابایت در نظر گرفته شده است.

 شارژ سیم‌کارت ایرانسل در کشور عراق از طریق کارت بانکی با شماره‌گیری#۷* ، یا از طریق سایر کدهای دستوری و همراه داشتن رمز دوم کارت بانکی نیزمیسر شده است.

محل استقرار کارشناسان ایرانسل

کارشناسان ایرانسل، در عمودهای ۱، ۲۰۲، ۵۴۶، ۷۸۰، ۱۱۲۰، مقابل مقبره الحکیم شهر نجف، میدان شهدا و میدان سید جوده شهر کربلا و یا در صورت امکان در شهر سامرا به زائران به صورت حضوری خدمت رسانی می‌‌کنند.

همه آنچه همراه اولی‌ها باید بدانند

سرویس رایگان اعلام وضعیت همراه اول، این امکان را می دهد تا زائران به صورت رایگان و بدون نیاز به اینترنت، از بستر USSD با شماره گیری کد دستوری *7272# وضعیت خود را به اطلاع دیگران برسانند.

خدمت رسانی همراه اول در پایانه های مرزهای شلمچه و چزابه و مهران،پایانه مرز خسروی، در فرودگاه بین المللی امام خمینی، در مسیر نجف به کربلا در عمود 1، عمود 100، عمود 202، عمود 546، عمود 828، عمود 1120 و در نجف ،ثورﺓ العشرین، صحن حضرت زهرا(س) و در کربلا شامل گاراژ بغداد، صحن حضرت زینب(س)، شارع الشهدا، میدان تربیه، سید جوده انجام می‌شود

 

بسته های ویژه همراه اول برای رومینگ نیز اعلام شده و مشترکان می توانند برای بررسی باقیمانده اعتبار بسته‌ها  کد دستوری *1*6# را شماره ‌گیری کنند. همچنین، همراه اولی ها توجه کنند که در صورت پایان حجم بسته خریداری شده، بسته تمدید خودکار نمی شود و لازم است با شماره گیری کد دستوری *1*6# بسته دیگری خریداری کنند در غیر این صورت هزینه دیتای رومنیگ با تعرفه عادی دیتای کشور عراق محاسبه می‌شود.

حضور کارشناسان همراه اول در نقاط مرزی و عراق

همچنین خدمت رسانی همراه اول در پایانه های مرزهای شلمچه و چزابه و مهران،پایانه مرز خسروی، در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، در مسیر نجف به کربلا در عمود 1، عمود 100، عمود 202، عمود 546، عمود 828، عمود 1120 و در نجف ،ثورﺓ العشرین، صحن حضرت زهرا(س) و در کربلا شامل گاراژ بغداد، صحن حضرت زینب(س)، شارع الشهدا، میدان تربیه، سید جوده انجام می‌شود.

مشترکان رایتل با کدهای دستوری *724# *733# *780# *713# *789# *737# پیش از سفر می توانند  اعتبار (شارژ سیم کارت اعتباری) جهت استفاده از سرویس رومینگ بین الملل را افزایش دهند

 

رایتلی‌ها بخوانند

مشترکان رایتل با کدهای دستوری *724# *733# *780# *713# *789# *737# پیش از سفر می توانند  اعتبار (شارژ سیم کارت اعتباری) جهت استفاده از سرویس رومینگ بین الملل را افزایش دهند.

همچنین، مشترکان اطلاع داشته باشند که روشن کردن گوشی و دریافت پیامک در حالت رومینگ هزینه‌ای ندارد ولی باید  پیش از سفر از فعال بودن سرویس رومینگ بین الملل سیم کارت خود از طریق مدیریت حساب اطمینان پیدا کنند.

با توجه به آنچه گفته شد، زائران اربعین حسینی می توانند با توجه به این توصیه‌ها ، هزینه‌های خود را برای ارتباطات مدیریت کنند و مشکلی برای استفاده از رومینگ اپراتور های خود نداشته باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار