کد خبر: ۱۴۸۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
صبر ایران پایان یافت
وزیر امور خارجه گفت: اروپا نشان داد از اجرای تعهدات خود ناتوان است از این رو صبر راهبردی ایران به پایان رسید و بر اساس مفاد برجام بخشی از تعهدات را در سه گام به‌صورت کاملا قانونی متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و نالدی پاندور وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.  

محمدجواد ظریف در این نشست به روابط خوب سیاسی و دیدگاه‌های مشترک دو کشور در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی ازجمله در مورد مسئله فلسطین، حقوق بشر، ضرورت بازنگری در ساختار سازمان ملل متحد و شورای امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و همکاری‌های جنوب-جنوب و همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و تلاش‌های ارزشمند دو کشور برای صلح و ثبات جهانی اشاره کرد.

وی همچنین  ابراز امیدواری کرد با حضور فعال بخش‌های دولتی و خصوصی، روابط اقتصادی و تجاری، فنی و علمی میان دو کشور تقویت شده و دستارودهای خوبی در جهت توسعه روابط محقق شود.  

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به مذاکرات پیچیده و حساس هسته‌ای کشورمان و گروه ۱+۵، خروج آمریکا از این توافق را نقض صریح قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برخلاف خواست و اراده تمامی اعضای ملل متحد دانست که نظام عدم اشاعه و دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده است.

ظریف با تشریح  پایبندی ایران به تعهدات خود طبق برجام تا یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق و فرصت دادن ایران به اروپا برای عمل به تعهدات خود برای جبران این خروج، تاکید کرد: متاسفانه شاهد اقدام موثری نبودیم و اروپا نشان داد از اجرای تعهداتش ناتوان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: از این رو صبر راهبردی ایران به پایان رسید و دقیقا بر اساس مفاد برجام و با استناد به بند ۲۶ و ۳۶ آن، اجرای بخشی از تعهدات خود را در سه گام به‌صورت کاملا قانونی متوقف کردیم و در صورت عدم بازگشت توازن به اجرای تعهدات از سوی طرف‌ها، سایر اقدامات لازم در گام‌های بعدی نیز محقق خواهد شد.  

وی همچنین دیدگاه جمهوری اسلامی ایران درخصوص امنیت منطقه خلیج فارس  و طرح پیشنهادی رئیس جمهور کشورمان موسوم به پویش صلح هرمز و دعوت رئیس جمهور از کشورهای منطقه برای پیوستن به ائتلاف امید را تشریح کرد.  

وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی نیز با یادآوری حمایت‌های ارزشمند و قابل تقدیر ایران از مبارزات مردم کشورش در مقابله با رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، دیدگاه کشورش درخصوص مخالفت با یکجانبه‌گرایی، به‌رسمیت شناختن حق کشورها در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، مخالفت با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان و همچنین استمرار همکاری‌های دوکشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی و انرژی‌های تجدیدپذیر را مورد تاکید قرار داد.

طرفین همچنین بر ضرورت استمرار همکاری‌ها در چارچوب جنبش عدم تعهد، مبارزه با تروریسم و خشونت‌گرایی  و ادامه رایزنی‌ها و تلاش‌های دیپلماتیک برای ثبات و صلح جهانی تاکید کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار