کد خبر: ۱۴۸۸۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر امورخارجه کشورمان نشست کمیته قانون اساسی سوریه را تنها آغاز یک روند سیاسی در این کشور دانست و گفت: ما همواره تاکید کرده‌ایم که تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران پس از دیدار با همتایان روس و ترک خود در ژنو در چارچوب مذاکرات آستانه، در یک کنفرانس خبری مشترک گفت که برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه تنها آغاز یک روند سیاسی در این کشور است.

ظریف ادامه داد: کمیته قانون اساسی روز چهارشنبه برگزار خواهد شد و این، آغاز روند سخت و طولانی حل سیاسی بحران سوریه خواهد بود. آنچه اهمیت دارد این است که این روند برای مردم سوریه قابل قبول و نشان دهنده نتیجه کار و تلاش‌های آنها است.

وی خاطر نشان کرد: روند حل سیاسی بحران سوریه در نتیجه تلاش‌های تضمین کنندگان مذاکرات آستانه (ایران، روسیه، ترکیه) و تلاش نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ممکن شد.

وزیر امورخارجه ایران همچنین گفت: این حقیقت بسیار حائز اهمیت است که هر سه کشور ضامن همواره روی حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید داشته‌اند. ایران بر این باور است که خاک سوریه باید توسط نیروهای سوری و دولت کنترل شود، کسانی که مسئول تضمین امنیت کشور و مرزهای آن هستند.

ظریف افزود: جامعه بین‌الملل نیز می‌بایست از حل سیاسی مناقشات سوریه حمایت کند. هیچ راه‌حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: البته باید توجه داشت که درباره اهمیت کمیته قانون اساسی که وظیفه آن ارتقاء قانون اساسی است، اغراق نشود. مسائل دیگری نیز وجود دارد؛ همچون مشکلات انسان دوستانه، مسئله زندانیان و آوارگان که باید به‌طور موفقیت‌آمیز به خانه‌هایشان بازگردند.

همچنین در این کنفرانس خبری، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه تاکید کرد که تهران، مسکو و آنکارا به همکاری خود با تمام طرف‌های سوری برای تثبیت اوضاع در سوریه و نابودی تروریست‌ها ادامه خواهند داد.

وی در ادامه با اشاره به بیانیه مشترک وزیران امورخارجه ایران، روسیه و ترکیه در ژنو که یک روز پیش از برگزاری اولین نشست کمیته قانونی اساسی سوریه با یکدیگر دیدار کردند، اظهار داشت: این بیانیه تاکید می‌کند که ما کاملا به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه متعهد هستیم. ما همچنین بر عزم خود برای حذف کامل تروریست‌ها در تمام اشکال آن در این کشور تاکید داریم.

لاوروف با اشاره به حضور نیروهای تحت رهبری آمریکا در سوریه گفت که استقرار این نیروها غیر قانونی است و حضور ایران، روسیه و ترکیه در سوریه از سوی دولت این کشور تائید شده است.

وی همچنین تاکید کرد: حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه کاملا با حضور ایران، روسیه و ترکیه متفاوت است.

مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه نیز در این نشست خبری تصریح کرد: آغاز فعالیت‌های کمیته قانونی اساسی سوریه پیروزی روند آستانه و توانایی آن برای تحقق نتایج را ثابت کرده است.

چاووش اوغلو همچنین راه برقرای ثبات در سوریه را گفت‌وگو میان دولت و مخالفان دانست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار