کد خبر: ۱۴۸۹۳۵
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گنبدکاووس - ایرنا - مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی گفت: برای حدود ۶۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور، بذر دانه‌های روغنی تدارک دیده شده که ۱۲۰ هزار هکتار آن مربوط به استان گلستان است.

علیرضا مهاجر روز پنجشنبه در کارگاه آموزشی و همایش کلزاکاران شرق استان گلستان در روستای آق‌آباد گنبدکاووس با بیان اینکه بیشترین وابستگی در محصولات کشاورزی بحث روغن است و گلستان یکی از استان‌های اصلی تولید دانه‌های روغنی به ویژه کلزا شناخته می‌شود، اظهار داشت: بیش از ۶۰۰ تن بذر با کیفیت مورد تایید موسسه ثبت گواهی بذر استاندارد برای گلستان تدارک دیده شده و در استان موجود است.

وی افزود: با توجه به قرار داشتن در فصل کشت کلزا به عنوان یکی از مهمترین دانه‌های روغنی،  برای افزایش کشت این محصول برنامه‌ریزی‌های لازم از جمله اعلام قیمت خرید تضمینی آن انجام شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قیمت تضمینی خرید کلزا برای سال آینده را هر کیلو ۴۶ هزار و ۶۰۰ ریال اعلام کردیم که بیشترین افزایش قیمت برای خرید تضمینی محصولات در کشور است و پول آن بموقع به کشاورزان پرداخت می‌شود.

مهاجر خاطرنشان کرد: در گلستان به ویژه منطقه گنبد، کلاله و مراوه‌تپه تمایل کشاورزان در بحث رعایت تناوب زراعی در کنار تولید گندم، کشت کلزا است و با توجه به اینکه کشت کلزا یکی از مهمترین فاکتورهای پایداری و افزایش تولید گندم به حساب می‌آید، درآمد خوبی برای آنان به همراه خواهد داشت.  

وی گفت: امسال تدارک زیادی برای تهیه بذر از خارج با قیمت هر کیلو دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال دیده شده و از کشاورزان درخواست داریم حتما از بذرهای استاندارد توزیع شده از طریق سازمان جهاد کشاورزی با اختصاص ۷۰ درصد یارانه استفاده کنند تا شاهد کاهش تولید محصول نباشند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت:‌ با توجه به برداشت ۴۰۰ هزار تن کلزا در سال جاری، پیش بینی می‌کنیم بتوانیم حداقل ۶۰۰ هزار تن کلزا در سال زراعی ۹۹ - ۹۸ برداشت کنیم.

وی تاکید کرد: تلاش داریم برای سال آینده تولید حدود ۸۰۰ هزار تن دانه‌های روغنی را داشته باشیم و بیش از ۴۵ درصد سطح زیرکشت دانه‌های روغنی کشور مربوط به استان گلستان است.

در سال زراعی گذشته کشاورزان گلستان ۵۷ هزار هکتار کلزا کشت کردند که از این سطح ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن محصول را برداشت و به صورت تضمینی به دولت فروخته شد و این استان در تولید دانه روغنی کلزا در دو سال اخیر رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.  
زراعت کلزا یک محصول راهبردی در راستای پایداری کشت گندم و تحقق اقتصاد مقاومتی و تضمین امنیت غذایی کشور است که نظارت در زمان داشت، مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز این محصول اهمیت زیادی دارد.
استان گلستان واقع در شمال کشور با داشتن ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی به ویژه دانه روغنی کلزا است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار