کد خبر: ۱۴۸۹۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اعضای حزب دموکرات در آمریکا تا مدت‌ها از برگزاری رأی‌گیری برای رسمیت بخشیدن به تحقیقات استیضاح ترامپ اکراه داشتند، اما رأی‌گیری پنجشنبه نشان داد که آنها علناً راهبرد خودشان را در این مسئله تغییر داده‌اند. دلیل این تغییر راهبرد چیست؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای که در آن مراحل بعدی تحقیقات استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مشخص شده به این تحقیقات رسمیت بخشید. 

تصویب این قطعنامه، با توجه به اینکه نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارند، دور از انتظار نبود؛ اما اینکه حزب دموکرات سرانجام تصمیم به برگزاری این رأی‌گیری گرفت اقدامی مهم و شگفت‌انگیز بود، زیرا در طول هفته‌های گذشته سران حزب دموکرات در برابر برگزاری رأی‌گیری عمومی در مجلس نمایندگان برای رسمی کردن این تحقیقات مقاومت می‌کردند. 

وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در تحلیلی به توضیح درباره دلایل این تصمیم از سوی سران حزب دموکرات پرداخته است. این رسانه در پاسخ به این سوال چه چیزی باعث تغییر نظر دموکرات‌ها شده است نوشته است: «افکار عمومی.»

رسانه آمریکایی خاطرنشان کرده که پیش بردن استیضاح علیه رئیس‌جمهور، در اصل بیش از آنکه یک روند حقوقی باشد، یک مسئله سیاسی است. در سال‌های گذشته تلاش‌ها برای استیضاح رئیس‌جمهور، به خصوص در ماجرای «بیل کلینتون»، صرفاً به دلیل عدم در نظر گرفتن افکار عمومی تبعات سیاسی فاجعه‌باری به وجود آورده‌اند. 

سی‌ان‌ان تصریح کرده «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همین دلیل تا مدت‌های زیادی حتی از آغاز روند تحقیقات استیضاح علیه ترامپ اکراه داشت. او در واقع نگرن آن بود که عدم حمایت عموم جامعه از استیضاح، ممکن است در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ به ضرر دموکرات‌ها تمام شود. 

با این حال گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با «وولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین و مسائلی که از این تماس تلفنی به بیرون درز کرد اوضاع را کاملاً تغییر داد.

رئیس‌جمهور امریکا متهم شده در این تماس تلفنی رئیس‌جمهور اوکراین را برای پیشبرد یک پرونده قضایی علیه پسر «جو بایدن»، یکی از نامزدهای بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تحت فشار قرار داده و حتی ارائه کمک مالی به این کشور را به پیشبرد این تحقیقات متهم کرده است. 

این افشاگری از آن جهت حائز اهمیت است که ترامپ یک مسئله مرتبط با امنیت ملی آمریکا را گروگان منافع شخصی خودش کرده است. اما جدا از این، این تماس تلفنی توانسته -دست‌کم موقتاً- نگاه افکار عمومی به استیضاح ترامپ را تغییر دهد. 

 سی‌ان‌ان نوشته یک نظرسنجی این شبکه خبری نشان می‌دهد ۵۰ درصد از مردم گفته‌اند که ترامپ باید استیضاح شده و از قدرت عزل شود. 

با این حال، طبق تحلیل این رسانه، این مسئله که دموکرات‌ها تا این مرحله تحقیقات استیضاح را به صورت غیرعلنی و پشت درهای بسته پیش برده‌اند ممکن است روند صعودی حمایت‌های عمومی از استیضاح را با تهدید مواجه کند. 

طبق این تحلیل، حملات ترامپ و متحدان جمهوری‌خواه او در کنگره به اینکه تا به حال مراحل تحقیقات استیضاح ترامپ به صورت غیرعلنی پیش رفته‌اند می‌تواند به یک نقطه ضعف برای دموکرات‌ها تبدیل شود. 

قطعنامه‌ای که روز پنجشنبه به تصویب رسید خواستار علنی کردن جلسات استماع کنگره برای پیشبرد تحقیقات استیضاح است. در این قطعنامه همچنین به کمیته‌های مجلس نمایندگان اجازه داده شده متن‌های سخنان مقام‌هایی که تا به حال در جلسات استماع حاضر شده‌اند هم منتشر شوند. 

بنابراین، دموکرات‌ها با رأی‌‌گیری روز پنجشنبه دست به قمار بزرگی زده‌اند. آنها امیدوارند که از طریق علنی کردن تحقیقات استیضاح، جمهوری‌خواهان را در وضعیتی دشوار قرار داده و افکار عمومی را با خودشان همراه کنند. مثل خیلی از قمارها، اگر آنها در این ارزیابی خودشان دچار اشتباه شده باشند متحمل ضربات سنگینی خواهند شد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار