کد خبر: ۱۴۹۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اسد:
رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه سرکرده گروه تکفیری-تروریستی داعش از جانب آمریکا نقش «خلیفه» را بر عهده گرفت، تأکید کرد، آن نظمی که بعد از جنگ جهانی دوم بر دنیا حاکم شد، تاریخ انقضایش سر آمده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس،  بشار اسد رئیس جمهور سوریه تأکید کرد که افکار عمومی جهان به ویژه مردم غرب، طی سال‌های اندک گذشته، تغییر پیدا کرده است.

اسد در گفت‌وگو با شبکه خبری «راشا تودی» تصریح کرد که جانفشانی‌های زیادی طی سالهای اخیر برای مقابله با تروریست‌ها صورت گرفته است و ثبات کنونی نیز، حاصل جانفشانی بیش از ۱۰۰ هزار سرباز سوری است که کشته یا زخمی شده‌اند.

رسانه‌های غربی، واقعگرا نیستند

وی درباره مصاحبه با رسانه‌های غربی گفت: «چند سال، با رسانه‌های غربی مصاحبه نکردم؛ زیرا این رسانه‌ها نمی‌خواهند [درباره سوریه] اطلاعی به دست آورند و واقعگرا باشند».

رئیس جمهور سوریه با تأکید بر اینکه روسیه به شیوه‌های مختلف از منافع خود دفاع می‌کند، خاطر نشان کرد: «یکی از نمودهای این دفاع، مبارزه با تروریسم در کشوری است که دفاع از ملت روسیه تلقی می‌شود؛ زیرا تروریسم و ایدئولوژی آن، مرزی ندارند و مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسند».

حملات شیمیایی ارتش سوریه، در حد ادعا بود

اسد در ادامه تصریح کرد :«اتهامات مربوط به استفاده [ارتش سوریه] از سلاح شیمیایی، چیزی بیش از ادعا نبود و هر کس درباره آن سخن می‌گوید، باید دلیل ارائه دهد».

وی با بیان اینکه ارتش سوریه هیچ‌گاه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است، خاطر نشان کرد، برخی از کشورهای غربی، دست به ساخت نمایش‌های کامل در سوریه زدند؛ به گونه‌ای که یک نفر در بسیاری از حوادث، نقش قربانی را ایفا کرد، نه فقط در زمینه سلاح شیمایی، بلکه حتی در بمباران.

کلاه سفیدها وابسته به القاعده هستند

رئیس جمهور سوریه در بخش دیگری از این مصاحبه، درباه عناصر تروریستی موسوم به «کلاه سفیدها»، تأکید کرد که عناصر حاضر در این گروه، در واقع یکی از عناصر وابسته به گروه تروریستی القاعده بود.

اسد ضمن انتقاد از یاوه‌سرایی غرب برای متهم جلوه‌ دادن ارتش سوریه در کشتار افراد غیر نظامی، خاطر نشان کرد: «غالب ملت سوریه، حامی دولت خود هستند. به همین دلیل ما با وجود این تجاوز، از نُه سال پیش، همچنان در اینجا حضور داریم».

وی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی در پی آسیب رساندن به ملت سوریه هستند، گفت: «به همین دلیل از این مردم انتظار می‌رفت علیه حکومت خود شورش کنند، ولی آنان، این کار را انجام ندادند».

رئیس جمهوری سوریه، سیاست آمریکا را مبنی بر «آزمون و خطا» توصیف و تأکید کرد که این کشور، به دنبال «عروسک» است که تحت فرمان آنان باشند. در واقع رفتار آنان، این گونه است.

نظم جهانی تک‌قطبی منقضی شده

اسد با بیان اینکه «تاریخ نظم جهانی که پس از جنگ جهانی دوم، تأسیس شد، منقضی شده است»، تصریح کرد: «دیگر جهان تک‌قطبی مناسب نیست... قدرتهای نوظهوری مانند روسیه، چین، هند و سایر کشورها وجود دارند... ولی آمریکا در رهبری جهان، هیچ شریکی نمی‌پذیرد».

وی با اشاره به اینکه «آمریکایی‌ها خودشان به حمایت از گروه القاعده در افغانستان اعتراف کردند»، آمریکا و ترکیه را شرکای گروه تروریستی داعش در سرقت نفت سوریه از سال 2014 تا به امروز دانست.

رئیس جمهوری سوریه با تأکید بر اینکه «آمریکایی‌ها دائما در تلاشند که به انحاء مختلف، کشورهای دیگر را چپاول کند»، این مسئله را محدود به نفت یا منابع این کشور محدود نکرد، بلکه بر این باور است که آمریکا، حقوق سایر ملت‌ها را نیز از آنان، سلب می‌کند.

سرکرده داعش تحت نظارت آمریکا بود

اسد در پاسخ به سوالی درباره ابوبکر البغدادی و ارتباطش با آمریکا گفت: او در زندان خودشان [آمریکایی‌ها] و زیر نظر خودشان بود. آمریکایی خودشان او را آزاد کردند. در نتیجه اگر نقش جدیدی به او محول نمی‌کردند، آزادش نمی‌کردند. ناگهان البغدادی خودش را خلیفه مسلمانان جهان نامید. آمریکایی‌ها او را برای ایفای این نقش آماده کردند. ما این قصه اخیر آمریکایی‌ها را هم که درباره قتل البغدادی گفتند، باور نمی‌کنیم. ممکن است کشته شده باشد اما نه اینطور که آمریکایی‌ها گفتند.

اسد افزود: داستان کامل این است که آمریکایی‌ها خواستند دستشان را از همدستی با تروریست‌ها بشویند، نه فقط همدستی در سال‌های اخیر بلکه طی دهه‌های اخیر. این مثل فیلم‌های تخیلی [فانتزی] است که ذهن [و حافظه] شما را پاک می‌کنند. خواستند حافظه افکار عمومی از روابط مستقیم‌شان با این تروریست‌ها را پاک کنند بخصوص تروریست‌های القاعده و داعش و جبهة النصره.. صدام را که گرفتند، نشانش دادند. وقتی اعدام شد، روند اعدام را نشان دادند. وقتی پسرانش کشته شدند، اجسادشان را نشان دادند. این اتفاق برای [معمر] القذافی نیز افتاد. چرا جسد بن لادن را نشان ندادند؟ چرا جسد البغدادی را نشان ندادند؟ اینها صرفا داستان‌هایی است که خودشان علیه تروریست‌ها درست می‌کنند. شاید کشته باشند او را چون تاریخ انقضایش سر رسیده و نیازمند شخص دیگری هستند و شاید هم خواستند اسم داعش را تغییر بدهند و اسم دیگری برایش بگذارند و داعش دیگری عَلَم کنند و آن را گروهکی میانه‌رو که علیه دولت سوریه به کار گرفته شود، جا بزنند.

اسد درباره نقش صهیونیست‌ها در بحران سوریه گفت: «اسرائیلی‌ها سرزمین ما را اشغال کرده‌اند و بدیهی است که بخشی از هر چیزی باشند که می‌تواند علیه سوریه رخ داد».

رئیس جمهوری سوریه با اشاره به اینکه دمشق با بیشتر کشورهای غربی که نقش مستقیمی علیه سوریه داشتند، هیچ رابطه‌ای ندارد، رابطه به اتحادیه اروپا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را دو بُعدی دانست و گفت: آنان (اروپایی‌ها) از وی متنفر هستند، ولی در عین حال، به او نیاز دارند».

وی درباره مبارزه تروریسم هم گفت: «منفعت ما در این است که برای حمایت از غیر نظامیان، تروریست‌ها بُکشیم، نه اینکه افراد غیر نظامی و بی‌گناه را تحت سیطره تروریست‌ها رها کنیم، تا آنان را بُکشند».

اسد ضمن انتقاد از استانداردهای دوگانه غرب،  تصریح کرد: «بر اساس روایت آنان، گلوله‌ها، موشک‌ها و بمب‌های ما فقط می‌تواند غیر نظامیان را بُکشد، نه افراد مسلح را... ولی به هر حال، حملات هوایی [سوریه] علیه سازمان‌های تروریست‌هاست».
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار