کد خبر: ۱۴۹۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک تحلیلگر عراقی مسائل سیاسی تأکید کرد که آمریکا برای جدا شدن عراق از محور مقاومت، دور شدن از ایران و انحلال الحشد الشعبی به بغداد فشار می‌آورد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «صباح العکیلی» تحلیلگر عراقی مسائل سیاسی از تلاش ایالات متحده آمریکا برای جدا کردن عراق از محور مقاومت خبر داد.

العکیلی به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «دولت آمریکا پیام خود را مبنی بر عدم رضایت از دولت [عادل] عبدالمهدی [نخست وزیر عراق] رسانده است».

وی تصریح کرد که آمریکا در حال چانه‌زنی با عراق است؛ یا عراق باید همپیمان آمریکا باشد و ایران را رها کند، یا اینکه انتظار هرج‌ومرج گسترده‌ای را داشته باشد.

این تحلیلگر عراقی بر این باور است که چانه‌زنی آمریکا با عراق برای انحلال الحشد الشعبی و دور شدن از محور مقاومت است تا طرح‌های واشنگتن در منطقه اجرایی شود.

العکیلی ادامه داد: «[مایک پنس] معاون وزیر دفاع آمریکا به بغداد نیامد و با عبدالمهدی دیدار نکرد... سفر وی، محدود به [بازدید از] پایگاه عین الاسد در الانبار و عزیمت به کردستان بود. این بیانگر نارضایتی آمریکا از دولت کنونی و حرکت به سمت هرج‌ومرج است».

وی در پایان خاطر نشان کرد، پیام آمریکا به عراق این است که اگر بغداد ایران و محور مقاومت را رها نکند و حامی طرح آمریکا نباشد، باید شاهد هرج‌ومرج باشد و هدف از این اقدامات، سوق دادن عراق به سمت پروژه آمریکایی است.

در همین ارتباط، «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق روز گذشته ضمن انتقاد شدید از مداخلات آمریکا، تأکید کرد که «ما اجازه نخواهیم داد هیچ طرف خارجی در تظاهرات مداخله کند؛ زیرا [این طرف‌ها] برنامه‌هایی دارند که برای ایجاد هرج و مرج است».

این نماینده عراقی ادامه داد: «ایالات متحده آمریکا همیشه به دروغ اعلام می‌کند که تظاهرات یک مسئله [مختص به] عراق است، ولی "جان رود" معاون وزیر دفاع [آمریکا] امروز با بیانیه خود، به این مسئله، علنا اعتراف کرد».

این نماینده خاطر نشان کرد، منحرف شدن مسیر برخی از تظاهرات‌ها «نگرانی‌هایی را برای ما درباره مداخله خارجی از جمله آمریکا به وجود آورده است».

جان رود روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای گفت که آمریکا از آنچه آن را «مبارزه مردم عراق» علیه مداخلات خارجی نامیده، حمایت می‌کند.

دور دوم تظاهرات مردم عراق از 25 اکتبر در شهرهای جنوبی این کشور آغاز شد. در حال حاضر، دامنه این اعتراضات محدود شده است، ولی همچنان ادامه دارد.

عمده اعتراضات مردم عراق، اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی است، ولی آمریکا، عربستان امارات در پی بهره‌برداری از این اعتراضات هستند
برچسب ها: عراق ، آمریکا ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار