کد خبر: ۱۵۰۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: خودباوری و اعتماد به جوانان در صنایع دریایی وزارت دفاع موجب شده در حوزه دریا به بالندگی و بازداندگی فعال دست بیابیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش در بازدید از سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در شیراز با حضور در جمع مدیران و کارکنان این صنعت، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، و تمام دست اندرکاران عرصه صنعت دریا که در راه اعتلاء قدرت بازدارندگی نظام اسلامی جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند اظهار داشت: "هواناو"های نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس و به ویژه در جلوگیری از کامل شدن حصر آبادان نقش موثری داشتند.

وی افزود: زمانی که دشمن به شلمچه و خرمشهر رسید جاده های زمینی ورود به آبادان را قطع کرد و آبادان که مانند جزیره ای میان رودخانه های بهمن شیر، کارون و اروند رود و خلیج فارس است توسط دشمن محاصره شده بود و تنها وسیله ای که می شد از طریق آن نیروی انسانی و تدارکات به آبادان وارد شود استفاده از هواناوها و بالگرد بود. با استفاده از این دو وسیله توانستیم جبهه آبادان را تقویت کنیم و ارزش این یگانها در آن صحنه به خوبی مشخص شد.

وی با اشاره به تاریخ تلاش های صورت گرفته بعد از انقلاب برای ساخت زیر دریایی ادامه داد: شهید چمران اولین کسی بود که برای عبور از اروند رود اقدام به ساخت زیر دریایی کرد و سازه ای که وی ساخت هنوز در موزه دریایی خرمشهر نگهداری می شود؛ سپس در اواخر جنگ یک زیر دریایی دونفره ساخته شد؛ بعد از آن تلاش برای ساخت زیر دریایی در نیروی دریایی ادامه پیدا کرد و امروز توان ساخت زیر دریایی کلاس «فاتح» را داریم و اقدام به ساخت زیر دریایی های کلاس سنگین کرده ایم، اینها نشان می دهد هرکاری را که خواسته ایم و اراده کرده ایم توانسته ایم.

وی افزود: در سال ۱۳۸۲ اولین ناو موشک انداز به نام «پیکان» در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری ارتش در نوشهر به ناوگان شمال کشور الحاق پیدا کرد و در سال ۸۵ دومین ناو به نام «جوشن» و در سال ۸۸ ناو «درفش» و در سال ۱۳۹۲ ناوشکن «دماوند» و پس از آن  ناو «سپر» و ناو دماوند نسل جدید ساخته شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: ملت ایران ملتی غیور با تاریخ و فرهنگی کهن و با همتی مثال زدنی است که در هشت سال دفاع مقدس مقابل استکبار جهانی ایستاد و وجبی از خاک کشور را به دشمن نداد؛ ما تا زمانی که به توانمندی های خود ایمان داشته باشیم می توانیم پیشرفت کنیم، اما اگر این ایمان و خود باوری را از دست بدهیم تحت تسلط دشمن قرار می گیریم.

امیر سیاری خاطر نشان ساخت: پیشرفت های دفاعی کشور در زیر سایه شدید ترین تحریم ها صورت گرفته است پس باور داریم که هرچه بخواهیم می توانیم به آن دست پیدا کنیم؛ خود باوری و اعتماد به جوانان در صنایع دریایی موجب شده در حوزه دریا هیچ کمبودی نداشته و به بالندگی و بازدارندگی فعال دست یابیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار