کد خبر: ۱۵۱۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر محمد خلج امیرحسینی
او بمثابه مالک اشتر قرن چهاردهم هجری بود.


حرا - شهید سپهبد سلیمانی در تاریخ ایران بلکه در تاریخ اسلام ماندگار شد. او بمثابه مالک اشتر قرن چهاردهم هجری بود. او چهل سال در خدمت اسلام و انقلاب و مستضعفین بود. او لرزه بر اندام دشمنان بشریت انداخت و نقشه‌های شوم آنها علیه مردم منطقه را باطل نمود. او آنقدر بزرگ و مقرب درگاه الهی بود که شهادتش توانست روح و جان تازه‌ای در حرکت انقلاب اسلامی بسوی آرمانهای الاهی‌اش بدمد و معنویت و شجاعت و اتحاد را برای آحاد مسلمین جهان به ارمغان بیاورد.
شاید بتوان آنچه را که منجر به این مقام و شان والا و اثرگذاری بی‌بدیل شهید سردار سلیمانی در تاریخ شد را به چهار خصیصه اصلی او مرتبط دانست. چهار خصیصه‌ای که سه تای آنها را مقام عظمای ولایت امام خامنه‌ای به صراحت اشاره نمودند و یکی از آنها را شاید عمدا اشاره ننمودند. سه خصیصه‌ای که ایشان اعلام نمودند عبارتند بودند از شجاعت – تدبیر – اخلاص. بعضی جملات ایشان در بیان این خصائص چنین هستند: "شهید سلیمانی هم شجاع بود و هم باتدبیر بود." – "این شهید عزیز هم دل و جگر داشت و به دل خطر می‌رفت و ابایی نداشت." – "هم اینکه باتدبیر بود. منطق داشت برای کارهایش. این شجاعت و تدبیر توامان،‌ فقط هم در میدان نظامی نبود. در میدان سیاست هم اینطور بود." – "از همه این‌ها بالاتر، اخلاص او بود. این ابزار شجاعت و تدبیر را برای خدا خرج می‌کرد. اهل تظاهر نبود." – "هم یک فرمانده جنگاور مسلط بر عرصه نظامی بود هم در عین حال به‌شدت مراقب امور شرعی بود."
اما خصیصه چهارمی که در شهید سپهبد سلیمانی موج می‌زد و ظاهرا مقام معظم رهبری از اشاره به آن محذور بودند، "ولایت‌مداری" او بود. سه خصیصه شجاعت، تدبیر و اخلاص در واقع شرایطی لازم برای افرادی در رده شهید سلیمانی هستند ولی اگر این خصائص سه گانه منجر به خصیصه چهارم ولایتمداری و تبعیت از ولی فقیه نشوند باید در وجودشان شک نمود.
علما و فقهای بزرگی همچون امام‌خمینی (ره) در کتبی همچون ولایت فقیه و بیع خود با ادله عقلی و نقلی اثبات نموده‌اند که اولا ولی فقیه جامع ‌الشرایط به نیابت از امام عصر (عج) حکومت می‌کند و ثانیا وجوب اطاعت فقیه همانند وجوب اطاعت از ائمه اطهار (ع) است. در واقع ولی فقیه در جایگاه نایب امام عصر (عج) است و اطاعت از او تمرینی برای اطاعت از خود امام عصر (عج) است. اگر کسی از ولی فقیه از نظر قلبی و عملی تبعیت نکند یا جاهل است یا اینکه گرفتار شعباتی از نفاق و خودبینی در وجودش می‌باشد. آیا چنین افرادی مطمئن هستند در زمان ظهور امام عصر (عج) تابع محض ایشان باشند یا اینکه آنوقت به استدلالات و مخالفت‌های برآمده از هوای نفس و عقل دنیوی خود خواهند پرداخت؟ مگر مشابه این رفتار منافقانه در زمان حکومت معصومینی همچون حضرت رسول (ص)، امام علی (ع) و امام حسن (ع) از طرف بعضی خواص و عوام که ادعای تدین و تعبد و جهاد را داشتند، وجود نداشت؟
بی‌دلیل نیست که تقریبا در تمامی وصیت‌نامه‌های شهدا، به لزوم تبعیت از ولایت فقیه سفارش شده است. بی‌دلیل نیست که افراد بزرگی که در زمان امام‌خمینی (ره) یا در زمان امام خامنه‌ای (ره)، با ولی فقیه در تقابل صریح یا حتی ضمنی بودند عاقبت سوئی یافتند و کارشان به انحراف و خفت کشید و حتی به آغوش دشمنان اسلام و انقلاب پناه بردند. در اینجا خوب است در خدمت بخشی از سخنان وصیت‌گونه شهید حاج قاسم سلیمانی در جمع رزمندگان مدافع حرم باشیم. ایشان در سخنانی عمیق و اثرگذار با شش بار قسم جلاله عاقبت بخیری را به پیروی از امام خامنه‌ای گره می‌زنند. ایشان می‌فرمایند: "رزمنده‌ها! یادگاران جنگ! یکی از شئون عاقبت بخیری، نسبت شما با جمهوری اسلامی و انقلاب است. وا... وا... وا... از مهمترین شئون عاقبت بخیری این است. وا... وا... وا... از مهمترین شئون عاقبت بخیری رابطه قلبی و دلی و حقیقی ما با این حکیمی است که امروز سکّان انقلاب را به دست دارد. در قیامت خواهیم دید مهمترین محور محاسبه این است."

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار