کد خبر: ۱۵۱۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که ظریف در مسیر بازگشتش از هند و در توقفی کوتاه در مسقط با وزیر خارجه کانادا دیدار و گفتگو می کند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در صفحه توئیترش نوشت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تا ساعاتی دیگر در مسیر بازگشت از هندوستان به ایران در توقفی کوتاه در مسقط با «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر خارجه کانادا دیدار و گفتگو می کند.

این دومین دیدار وزرای خارجه ایران و کانادا پس از قطعی روابط ۲ کشور در سال ۱۳۹۱ است. محمدجواد ظریف و استفان دیون وزیر خارجه پیشین کانادا شهریور ۱۳۹۵  برای اولین بار از زمان قطع روابط دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کردند.  

هفدهم شهریور ماه 1391 دولت کانادا اعلام کرد که سفارتش در تهران را تعطیل و روابط با جمهوری اسلامی ایران را تعلیق کرده و فرصت 5 روزه‌ای به دیپلمات‌های ایرانی داد تا خاک این کشور را ترک کنند.(اینجا بخوانید)

*گفتگوی تلفنی ظریف و همتای کانادایی بعد از سقوط هواپیما

وزرای خارجه ایران و کانادا اخیر در پی سقوط هواپیمای اوکراینی تلفنی گفتگو کرده بودند. «فرانسوا فیلیپ شامپانی» وزیر امور خارجه کانادا صبح (پنجشنبه) ۱۹ دی ماه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و سایر موضوعات مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران شب گذشته نیز در گفتگویی تلفنی با همتای اوکراینی درباره حادثه سقوط هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین گفتگو و آمادگی ایران را برای انتقال اجساد شهروندان اوکرینی حادثه سقوط هواپیما و‌ مشارکت متخصصان این کشور در تحقیقات مربوط به جعبه سیاه اعلام کرد.

گفتنی است در پی برگزاری نشستی در لندن با حضور کشورهایی که اتباع آنها (انگلیس، کانادا، سوئد، افغانستان و اوکراین) در سانحه سقوط هواپیما جان باختند و اظهارات وزیر خارجه کانادا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (جمعه) ۲۷ دی ماه در واکنش به برگزاری این نشست و ابراز تعجب از برخی اظهارنظرها و حتی برگزاری این نشست، از همه طرف ها خواست که موضوعات انسانی به خصوص حادثه غم انگیز اخیرسقوط هواپیما را دستاویز مطامع و ژست های سیاسی نکنند.(اینجا بخوانید)

ظریف عصر سه شنبه ۲۴ دی ماه برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا و دیدار و گفتگو با مقامات هندی به دهلی نو و از آنجا به بمبئی سفر کرد. وی در حاشیه این نشست با نخست وزیر و وزیر خارجه هند و برخی مقامات حاضر از جمله وزرای خارجه روسیه، استرالیا، دانمارک، استونی، وزیر مشاور در امور خارجی آلمان و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار