کد خبر: ۱۵۱۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سردبیر وطن امروز:
تحریم خبرگزاری فارس و محدود کردن دامنه های این خبرگزاری قابل پیش بینی بود. این یک هشدار است به همه رسانه های داخلی که درباره سرویس های خدمات دهنده و رجیسترهای خود تدبیر کنند.

خبرگزاری فارس؛ گروه رسانه: دی ماه امسال، خاور میانه آبستن اتفاقاتی بود که آمریکا نقش کلیدی در انجام آن داشت. حوادثی که با ترور سردار سلیمانی شروع شد و با حذف پست‌ها و اکانت‌های اینستاگرامی که به این موضوع واکنش نشان دادند ادامه پیدا کرد و مسدود شدن دامنه سایت خبرگزاری فارس نشان از این دارد که این  قصه سر دراز دارد. با سید عابدین نورالدینی سردبیر روزنامه وطن امروز درباره این موضوع گفت وگو کردیم.

 

تحریم خبرگزاری‌ها می تواند به یک خطر برای امنیت ملی تبدیل شود

تحریم خبرگزاری فارس و محدود کردن دامنه های این خبرگزاری قابل پیش بینی بود. از سال گذشته برخی مراکز تندرو در آمریکا برای تحریم رسانه ها در ایران و به ویژه رسانه های موثر در ایران، اقداماتی انجام داده بودند. حالا وزارت خزانه داری آمریکا در ادامه سیاست تشدید فشارهای همه جانبه علیه ایران، از طریق اوفک خبرگزاری فارس را ذیل لیست SDN قرار داده و دامنه COM این خبرگزاری را از دسترس خارج کرده است. این یک هشدار است به همه رسانه های داخلی که درباره سرویس های خدمات دهنده و رجیسترهای خود تدبیر کنند. 

واقعیت این است که ما در وضعیت جنگی قرار داریم و این وضعیت جنگی از سوی آمریکا به مردم ما تحمیل شده است. به همین خاطر طبیعی است که باید آرایش متناسب با این وضعیت بگیریم. به ویژه رسانه های مهم و اثرگذار مانند خبرگزاری فارس باید تدابیر لازم را برای این قبیل شریط انجام بدهند تا صدای این خبرگزاری که از رسانه های مهم ومعتبر کشورمان است محدود و مخدوش نشود.

خبرگزاری فارس از مراجع رسانه ای و معتبر ایران است. هر تحریمی که به عملکرد و رفتار حرفه ای این خبرگزاری آسیب برساند، از انجا که باعث تاخیر و خلل در عملکرد این مرجع خبری می شود، می تواند به مرور تبدیل به یک خطر بزرگ شود.

 

لزوم حراست از مراجع رسمی خبری 

با وجود توسعه بی ضابطه شبکه های مجازی و نبود مسئولیت پذیری در این فضا و همینطور هرج و مرج خبری رایج در این فضا، تقویت و حراست از مراجع خبری رسمی بسیار لازم است. آمریکا سرمایه گذاری گسترده ای برای عملیات روانی و رسانه ای در ایران انجام داده است که نمونه های آن را هم در اتفاقات دی ماه 96 و هم در ماجرای آبان 98 دیده ایم.

بنابراین بعید نیست خط تحریمی آنها که شامل رسانه های معتبر و مرجعی مانند خبرگزاری فارس شده، با نیت و هدف خاموش کردن یا محدود کردن تریبون های معتبر و موجه ایران صورت گرفته باشد. در این صورت با یک خطر برای امنیت ملی مواجه می شویم.   

درباره نسبت به این اقدام وزارت خزانه داری آمریکا با مقوله آزادی بیان هم باید بگوییم واقعا از دولت آمریکا انتظاری نبوده و نیست. آیا از آمریکا توقع اعتقاد به آزادی بیان و احترام به عقاید و نظرات مخالف خود داشته ایم که حالا با این اقدام و محدود کردن خبرگزاری فارس، این کشور را به خاطر نقض آزادی بیان شماتت کنیم؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار