کد خبر: ۱۵۲۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر محمد خلج امیرحسینی – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
این انقلاب، نعمات استقلال، خوداتکایی و حق انتخاب را برای مردم ایران به ارمغان آورد و راه عزت و پیشرفت و تکامل آنها را در هر دو بعد دنیوی و اخروی هموار نمود.

1- انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره)، براستی معجزه‌ای الهی در عصر حاضر بود. این انقلاب، مردم ایران را از شر فرعون‌های ظالم و فاسدی همچون سلسله منحوس پهلوی نجات دهد و از یوغ اسارت و حقارت استکبار جهانی به سرکردگی شیطان بزرگ آمریکا در آورد. این انقلاب، نعمات استقلال، خوداتکایی و حق انتخاب را برای مردم ایران به ارمغان آورد و راه عزت و پیشرفت و تکامل آنها را در هر دو بعد دنیوی و اخروی هموار نمود. این انقلاب، مردم ایران را طلایه‌دار اسلام ناب محمدی (ص) در سرتاسر جهان نمود و به همه مستضعفان جهان و بویژه مسلمانان تحت ستم استکبار جهانی صفات بیداری، شجاعت، مبارزه، مقاومت، اعتماد به امدادهای الهی و امید به پیروزی نهایی تزریق نمود. این انقلاب، نعمت عظیم ولایت فقیه را که به نیابت از امام عصر (عج) حکومت می‌کند، به مردم ایران بلکه به تمام مسلمانان و بویژه شیعیان جهان اهداء نمود. نهایتا، امید است این انقلاب مردم ایران را زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) نماید، همانطور که معمار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) فرمودند: "امید است که این انقلاب جرقه و بارقه‌ای الهی باشد که انفجاری عظیم در توده‌های زیر ستم ایجاد نماید و به طلوع فجر انقلاب مبارک حضرت بقیـه‌الله -ارواحنا لمقدمه الفداء- منتهی شود." (صحیفه نور، ج 15، ص 75).
2- آنچه که هم اکنون اهمیت بسزایی دارد آن است که شکرگزار این همه نعمات ناشی از انقلاب اسلامی باشیم و یک وجه این شکرگزاری آن است که نگذاریم مسیر انقلاب به انحراف رود و خودمان هم ذائقه انقلابی‌مان تحلیل نرود چرا که در اینصورت تمامی نعمات از ما گرفته خواهد شد. ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ يَكُ مُغَيرًا نِعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَى قَوْمٍ حَتَّى يغَيرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ ... (انفال/53، اين، بخاطر آن است که خداوند هيچ نعمتي را که به قومی داده تغيير نمي‌دهد جز آنکه آنها خودشان را تغيير دهند). این تغییر و اتلاف نعمت در قوم بنی‌اسرائیل پیش آمد. حضرت موسی (ع)، قوم بنی‌اسرائیل را از چنگ ظلم و فساد فرعون نجات داد و آنها بر عالمیان فضیلت داده شدند. يا بَني‏ إِسْرائيلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِيَ الَّتي‏ أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَ أَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعالَمينَ‏ (بقره/47). اما بنی‌اسرائیل بتدریج از دین الهی فاصله گرفتند تا جایی که به عذاب سرگردانی در بیابان‌ها گرفتار شدند و خداوند آنها را فاسق نامید. ... فَلا تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْفاسِقينَ‏ (مائده/26، پس بر قوم فاسق غم مخور).
3- اگر سقوط و انحراف قوم بنی‌اسرائیل را بررسی کنیم، قطعا نفوذ و اثرگذاری دو جریان به سرکردگی قارون و سامری در بین آنها را از علل اصلی خواهیم یافت. قارون مردی متمول و اشرافی از قوم خود موسی (ع) و سامری هم فردی به ظاهر مذهبی ولی منافق بوده است. قارون کاخ‌نشین و اشرافی بود که در بین مردم مغرورانه نمایش ثروت و تجملات می‌داد تا جایی که هم خودش را به انحطاط کشید و هم مردم را دنیاطلب نمود. فَخَرَجَ عَلى‏ قَوْمِهِ في‏ زينَتِهِ قالَ الَّذينَ يُريدُونَ الْحَياةَ الدُّنْيا يا لَيْتَ لَنا مِثْلَ ما أُوتِيَ قارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظيمٍ (قصص/79،  پس با تمام زینت خود بر قوم خويش بيرون آمد. آنهايى كه زندگى دنيا را مى‏خواستند گفتند اى كاش همانند آنچه به قارون داده شده براى ما بود. حقّا كه او داراى بهره‏اى بزرگ است). سامری منافق هم، با استفاده از پاره‏اى مطالب مذهبی و در غیبت حضرت موسی (ع) مردم را منحرف نمود. او بت‌پرستی را بصورت یک گوساله طلائی برای بنی‌اسرائیل ‏بزک نمود و موجه جلوه داد. فَأَخْرَجَ لَهُمْ عِجْلاً جَسَداً لَهُ خُوارٌ فَقالُوا هذا إِلهُكُمْ وَ إِلهُ مُوسى‏ فَنَسِيَ‏ (طه/88، و براى آنان مجسّمه گوساله‏اى كه صدايى همچون صداى گوساله داشت پديد آورد و گفتند اين خداى شما و خداى موسى است و او -پیمانش را- فراموش كرد).
4- باید از سرنوشت قوم بنی‌اسرائیل درس بگیریم و نگذاریم خودمان و انقلاب اسلامی‌مان به انحراف کشیده شویم. نباید بگذاریم همانطور که سامری گوساله پرستی را بجای خداپرستی برای مردم بزک نمود، سامری‌های زمانه شیطان بزرگ را بعنوان کدخدا برایمان بزک کنند تا بجای توکل و اعتماد به خدا و امدادهای او به کدخدای دروغین و وعده‌های فریبکارانه او دل ببندیم. نباید قارون‌های زمانه را با رای خودمان بر سرنوشتمان مسلط کنیم تا نمایش اشرافی‌گری دهند و با فسادها و خیانت‌هایشان به آرمان‌های امام و شهدا، اختلاف طبقاتی را افزایش دهند. کلام اصلی آنکه، نباید همانند قوم بنی‌اسرائیل باشیم که در غیبت حضرت موسی (ع) از جانشین او هارون (ع) اطاعت نکردند، بلکه باید در زمان غیبت امام عصر (ع)، از جانشین وی یعنی ولی فقیه تبعیت و پیروی نماییم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار