کد خبر: ۱۵۲۷۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس شورای سراسری علمای غرب افغانستان، پیروزی ملت غیور ایران بر رژیم شاهنشاهی وقت در این کشور را پیروزی اسلام بر طاغوت خواند و تاکید کرد: انقلاب اسلامی تنها مربوط به کشور ایران نبوده بلکه باعث افتخار تمامی مسلمانان جهان می‌باشد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، همزمان با فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر و چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مراسم باشکوهی از سوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات با حضور مقامات و چهره‌های برجسته حوزه غرب افغانستان برگزار گردید.

در این مراسم، مولوی خداداد صالح رئیس شورای سراسری علمای غرب افغانستان، پیروزی ملت غیور ایران بر رژیم شاهنشاهی وقت در این کشور را پیروزی اسلام بر طاغوت خواند و تاکید کرد: انقلاب اسلامی تنها مربوط به کشور ایران نبوده بلکه باعث افتخار تمامی مسلمانان جهان می‌باشد.

وی در ادامه سخنانش، از کشورهای همسایه افغانستان، بخصوص کشورهای اسلامی منطقه خواست تا با افغانستان در حل چالش‌های موجود در این کشور همکاری نمایند.

این عالم برجسته دین در غرب افغانستان با استناد به احادیث و روایات اسلامی تاکید کرد که از دیدگاه اسلامی، ما حق زیادی بر گردن کشورهای همسایه مسلمان خود داریم و همچنان آنها بر افغانستان حق دارند و این منطق زمینه‌ساز همکاری کشورهای همسایه با یکدیگر می‌باشد‌.

به باور وی، مشکلات موجود در افغانستان به نفع هیچ کسی نیست و بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند دامنه‌اش به دیگر کشورها هم کشیده شود.

رئیس شورای سراسری علمای غرب افغانستان همچنان بیان کرد: تفرقه و بی‌اتفاقی مسلمانان باعث شده تا مستکبرین جهان بتوانند هر بلایی که خواستند بر سر مسلمانان بیاورند که متقابلا دست همکاری و دوستی میان مسلمانان می‌تواند این بلاها را دور بسازد.

در ادامۀ این همایش، محمد صدیقی‌فر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات و میزبان این مراسم، کشورهای ایران و افغانستان را دوست و برادر دیرینه یکدیگر خوانده و تاکید کرد که زمینه و راه برای توسعه روابط و همکاری‌ها بین دو کشور نسبت به گذشته هموارتر است.

وی اوضاع فعلی منطقه را حساس توصیف کرده و تاکید کرد: طرح‌های شیطانی همچون «معامله قرن» در کنار تروریسم موجود که ناشی از حضور قوای خارجی در منطقه است، همه چیز را با مخاطره روبرو کرده است.

صدیقی‌فر با بیان اینکه بهترین راه برای پایان دادن به حضور خارجی‌ها در منطقه، مقاومت است تاکید کرد که هزینه کنار آمدن با زورگویان بیشتر از مقابله با آنان خواهد بود.

همچنین در ادامۀ این همایش، دکتر غلام داوود هاشمی معاون والی هرات طی سخنانی بر دوستی و برادری هر چه بیشتر میان دو کشور اسلامی و همسایه ایران و افغانستان تاکید کرد.

وی همچنین خاطرنشان ساخت که ولایت هرات به عنوان ولایت همجوار و هم مرز با کشور ایران آماده‌ روابط و تبادلات فکری، فرهنگی، علمی و اقتصادیِ هر چه بیشتر میان دو کشور می‌باشد.

همه ساله با فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن/دلو اقشار مختلف هرات با برگزاری برنامه‌ها و محافل مختلف از پیروزی انقلاب اسلامی تجلیل می‌کنند.
برچسب ها: جشن انقلاب ، هرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار