کد خبر: ۱۵۲۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شمارش معکوس؛ ۹ روز تا انتخابات؛
شهادت قاسم سلیمانی مقدمات ایجاد «وحدت کلمه» و «همبستگی ملی» بی نظیری را بین مردم بوجود آورده است. اینک که چهل روز از شهادت ایشان می‌گذرد ملت ایران یکصدا آماده حضوری تاریخ ساز می شوند.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، انتخابات مجلس شورای اسلامی که دوم اسفند ماه برگزار خواهد شد تفاوت‌هایی با سال‌های گذشته دارد و شهادت یک قهرمان ملی «شهید حاج قاسم سلیمانی» که مجاهدت‌های بسیاری برای حفظ جان، مال و ناموس نه تنها ملت ایران که ملت‌های مسلمان دیگر هم انجام داده بود، مقدمات ایجاد «وحدت کلمه» و یک «همبستگی ملی» بی نظیری را بین یکایک مردم بوجود آورده است. اینک که چهل روز از شهادت این شهید بزرگوارمان می‌گذرد ملت ایران یک صدا آماده حضوری تاریخ ساز در عرصه انتخابات می‌شوند.

افتخاری: مجلس دهم از بسیاری از خطاهای دولت چشم‌پوشی کرد

لاله افتخاری، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به عملکرد ضعیف مجلس دهم در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: نتیجه این عملکرد ضعیف، مشکلات فراوان مردم در زمینه اقتصاد و معیشت است.

وی با ذکر اینکه نقطه ضعف مجلس دهم در مماشات با اشتباهات دولت است، گفت: مجلسی در تراز انقلاب است که گروه‌های پرنفوذ بر آن تأثیرگذار نباشند، مجلسی که خود را وام دار دولت بداند، از خطاهای دولت هم چشم پوشی می‌کند.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس به دلیل پرونده‌های اقتصادی، اظهار داشت: در این مسئله ضعف هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان موجب شده است تا نمایندگانی در مجلس به جای آنکه به وظایف نمایندگی خود بپردازند، به دنبال لابی‌گری با برخی گروه‌های پرنفوذ باشند تا برای خود رانت اقتصادی فراهم کنند.

افتخاری گفت: مجلس دهم فرصت‌های زیادی برای اصلاح برخی امور و قوانین کارآمد داشت، اما به دلایل مختلف از جمله نداشتن تخصص و نبود تعهد در برخی نمایندگان، این فرصت‌ها از دست رفت.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: به طور مثال به دلیل عملکرد یک وزیر امضاهایی جمع می‌شد تا در صحن علنی مجلس آن وزیر استیضاح شود؛ این استیضاح نیز در ابتدا با نیت اصلاح روند وزارتخانه صورت می‌گرفت، اما در میانه راه برخی نمایندگان با آن وزیر تفاهم می‌کردند، اما این تفاهم نه برای اصلاح وضعیت عملکردی وزیر، بلکه برای نجات او از استیضاح بود و نتیجه این خوش خدمتی به وزیر، رانت‌های مختلفی است که نصیب برخی نمایندگان می‌شود.

کوچکی نژاد: زد و بند با چاشنی تفحص شاهراه فساد در مجلس دهم است
جبار کوچکی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به رد صلاحیت ۷۰ نفر از نمایندگان فعلی به دلیل مشکلات اقتصادی و ضعف مجلس در نظارت و عملکرد نمایندگان اظهار داشت: مواردی که درباره ۷۰ تن از نمایندگان فعلی عنوان شد بحثی است که منتهی به نظارت بر عملکرد نمایندگان می‌شود و به واقع مجلس باید در این بخش قوی‌تر عمل می‌کرد.

وی افزود: هیئت رئیسه مجلس باید در برخی از موضوعات اقتصادی اخطارهایی را به نمایندگان می‌داد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: بنابراین نامزدی که از مردم رأی می‌گیرد و پس از آن وارد مجلس شده و دست به اقدامات و فعالیت‌های اقتصادی فسادزا می‌زند به رأی ملت خیانت کرده است. در شرایطی که سفره مردم کوتاه‌تر شده هرگونه دست اندازی به بیت‌المال خیانت به رای مردم و نظام جمهوری اسلامی است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شاهراه‌های بروز مفاسد در مجلس دهم چه مواردی بوده است، بیان داشت: برخی موارد فساد برمی گردد به تطمیع نمایندگان از پیگیری برخی تحقیق و تفحصات مجلس. بنده به عنوان فردی که دو تحقیق و تفحص مهم را در مجلس کلید زدم، به خوبی شاهد این بودم که بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا نمایندگان را در پیگیری تفحصات تطمیع کنند. این افراد سعی می‌کنند با وعده امکانات و پست و مقام کار خود را پیش ببرند که البته ما به هیچکدام از این موارد توجه نکردیم.

کوچکی نژاد بیان داشت: این جای سوال دارد که چرا از شش تحقیق و تفحص مهم مجلس تنها تعدادی به نتیجه رسید. برخی پیرو این تحقیق و تفحصات زد و بند کردند تا این موضوعات به نتیجه نرسد. به اعتقاد بنده تعداد زیادی از نمایندگانی که رد صلاحیت شدند به یقین از افرادی بودند که در تحقیق و تفحصات مجلس با مسئولین اجرایی زدوبند داشتند.

کوشکی: تدوین قوانین کارآمد برای مقابله با تخلفات اقتصادی نمایندگان ضروری است

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رد صلاحیت جمعی از نمایندگان مجلس به دلیل پرونده اقتصادی، گفت: این سوال مردم است که چنین نمایندگانی آیا لیاقت دارند در مجلس بمانند؟

وی افزود: مردم توقع دارند چنین نمایندگانی که با رانت‌های مختلف از قدرت سو استفاده کرده‌اند، برکنار شوند و متأسفانه قوانینی که از ابتدا با چنین نمایندگانی برخورد کند، وجود ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برخی در همین مجلس با ایجاد چنین قوانینی مخالفند، عنوان کرد: آنها چنین قوانینی را به ضرر منافع خود می‌بینند، نتیجه این می‌شود که برخی از نمایندگان افراد بی لیاقتی هستند و هر تخلفی که انجام دهند، اطمینان دارند که تا پایان دوران نمایندگی هیچ سوال و جوابی از آنها نخواهد شد.

کوشکی گفت: ما نیازمند قوانین کارآمدی هستیم که نمایندگانی را که از موقعیت خود سو استفاده می‌کنند، محاکمه کند و نماینده‌ای که پرونده اقتصادی دارد از مجلس اخراج شود، خلاء چنین قوانینی موجب شده بخش قابل توجهی از نمایندگان کنونی از رانت‌های اقتصادی استفاده کنند و پرونده‌های متعدد اقتصادی داشته باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه یکی از مشکلات این مجلس وکیل الدوله بودن بخش قابل توجهی از نمایندگان است، تصریح کرد: وقتی قوانین فعلی به گونه‌ای است که افرادی که در شأن نمایندگی نیستند و از پشتیبانی مادی و معنوی احزاب و جناح‌ها برخوردارند، به مجلس راه پیدا می‌کنند، افراد لایق در رقابت انتخاباتی حذف می‌شوند و نتیجه چنین می‌شود که نماینده‌ای در مقابل رئیس جمهور زانو می‌زند و این امر به معنای انحطاط پارلمان است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار