کد خبر: ۱۵۲۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ابلاغ با قیمت کارشناسی ۴ سال پیش!
سال 94 قیمت ‌گذاری زمین و عوارض برای مشارکت در پارکینگ طبقاتی سبلان انجام شد. امسال مدیران شهری به قیمت کارشناسی ۴ سال پیش و با تغییراتی در نوع کاربری پروژه را ابلاغ کردند؛ بر اساس برآوردهای اولیه شهروندان میلیاردها تومان از این قرارداد متضرر می‌شوند.

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس - مریم گلباز؛ بررسی مستندات  برخی از پروژه های مشارکتی شهرداری تهران(از جمله پارکینگ طبقاتی سبلان) نشان از تضییع اموال عمومی شهر دارد. 

بر اساس اسنادی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته است پروژه پارکینگ سبلان واقع در منطقه 8 شهرداری تهران اخیراً با قیمت کارشناسی سال 94 در اختیار یک سرمایه‌گذار و شریک ذینفع قرار گرفته است. این در حالی است که قیمت زمین و مسکن از سال 94 تاکنون با تورم چند صد درصدی روبرو بوده است. 

ارزش گذاری زمین به قیمت کارشناسی 4 سال پیش

پروژه سبلان که در کنار یک مجتمع تفریحی - ورزشی واقع شده است قرار بود به عنوان پارکینگ این مجموعه مورد استفاده قرار گیرد. میزان قدرالسهم تعیین شده برای شهرداری تهران و نسبت آن با قدرالسهم شریک سرمایه‌گذار در سال 94 بر اساس قیمت کارشناسی همان سال تعیین شده است. اما در قرارداد نهایی این پروژه که در سال 98 به امضای طرفین رسیده خبری از افزایش قیمت کارشناسی زمین، عوارض و غیره  نیست. 

کاربری علاوه بر پارکینگ تجاری هم شد!

از سوی دیگر بررسی قراردادهای این پروژه نشان می‌دهد علاوه بر این تخلف آشکار کاربری زمین که از ابتدا به عنوان پارکینگ مجموعه تعیین شده است ناگهان به کاربری تجاری تبدیل شده است. 

مدیریت فعلی شهری مدام به گذشتگان می‌تازد و می‌گوید آنها شهرفروشی کرده‌اند و برای تهران مشکلاتی ایجاد کرده‌اند. حال علاوه بر معضلاتی مانند آب و هوا در تهران معضل املاک‌فروشی در شهرداری در دوره فعلی یکی دیگر از مشکلات پایتخت نشینان شده است.

بعد از عمارت گلستان نوبت به سبلان رسید

بعد از چوب حراج زدن شهرداری به عمارت گلستان این بار قرار است شهروندان تاوان یک مدیریت اشتباه دیگر را پس دهند. پروژه سبلان یکی از مهمترین مصداق‌های شهرفروشی شهرداری تهران است که با بی‌توجهی آشکار به تضییع اموال عمومی منجر شده است.

2.5 سال از مدیریت جدید شهری می‌گذرد، چندین شهردار آمدند و رفتند.برخی تأکید می‌کردند که روند شهرفروشی در تهران متوقف می‌شود اما این روند با شدت بیشتری در حال انجام است. یک مقام مطلع در خصوص شهر فروشی و همچنین پروژه مجتمع تجاری و پارکینگ سبلان به خبرنگار فارس گفت:  طبق مستندات موجود سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران تنها در یک فقره پروژه مشارکتی به نام سبلان اخیراً قدرالسهم شهرداری را برمبنای کارشناسی سال 94 و بدون به روزرسانی و اعمال کارشناسی روز با مداخله در ارقام ناشی از محاسبات مشارکت کرده است.

وی ادامه داد: قیمت کارشناسی در این قرارداد با عدم لحاظ کردن ظرفیت تجاری زمین شهرداری به عنوان کاربری پارکینگ محاسبه شده است که در برآوردهای اولیه میلیاردها تومان از منابع متعلق به شهرداری تضییع شده است.

بخشودگی جرایم تأخیر میلیاردی پروژه‌های مشارکتی 

وی گفت: بخشودگی جرایم تأخیر میلیاردی پروژه‌های مشارکتی به بخش خصوصی به واسطه تنظیم صورت‌جلسات از دیگر مصادیق تضییع حقوق مردم است. 

وی در خصوص جزئیات قرارداد سبلان گفت: در توضیحات موجود در اسناد قرارداد کل قدرالسهم سرمایه‌گذاری شهرداری در این پروژه در سال 94 حدود 11 میلیارد تومان و قدرالسهم شریک تجاری حدود 31 میلیارد تومان تعیین شده است. بر این اساس درصد سهم شهرداری از کل پروژه نسبت به شریک 25.7 به 74.3 است. این میزان قدرالسهم در پروژه بر اساس محاسبات صورت گرفته در اسناد قرارداد تعیین شده و مقرر شده است که سرمایه‌گذار نسبت به پرداخت تمامی هزینه‌های ساخت اقدام کند. 

کارشناسی 4 سال پیش؛ ابلاغ قرار داد در سال جاری

نکته حائز اهمیت در مورد این پروژه این است که انعقاد و ابلاغ قرارداد پس از حدود 4 سال و در تاریخ 16 آذر  امسال توسط سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران با همان قیمت کارشناسی و محاسبات سال 94 ابلاغ شده است.

شهرداری بعد از ابلاغ، قرارداد را یک طرفه فسخ کرد/شریک  معترض شد

نکته قابل توجه دیگر این است که سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی پس از ابلاغ قرارداد و ایجاد تعهد اقدام به درخواست، فسخ یک‌طرفه قرارداد کرده است. لیکن شریک تجاری بر اساس اینکه قرارداد به امضای مدیرعامل سازمان مذکور به شهردار منطقه 8 و معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران رسیده و ابلاغ شده طبق قانون به این خواسته شهرداری تن نداده است.

بنار نامه نوشت/قرارداد ابلاغ شد

شکرالله بنار مدیرعامل سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهر تهران در 16 آذر 98 به منوچهر قربانی در خصوص قرارداد مشارکت پروژه پارکینگ طبقاتی سبلان در منطقه 8 نامه نوشت.

در این نامه آمده است: یک نسخه از اصل قرارداد مشارکت پروژه پارکینگ طبقاتی سبلان به شماره 355/02/9939532 مورخ 98/08/21 که به امضای طرفین قرارداد رسیده جهت اطلاع و اقدام لازم ابلاغ می‌شود. رونوشت این نامه به مهناز استقامتی شهردار منطقه 8، معاون امور مهندسی و مدیریت پروژه سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه مشارکت‌های سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی، سرپرست مدیریت واگذاری و فروش سازمان سرمایه‌گذاری، سرپرست معاونت مشارکت‌ها، سرپرست مدیریت مالی و حسابداری، مدیریت بازرسی سازمان سرمایه‌گذاری، مدیر حراست و رئیس سازمان تأمین اجتماعی شعبه یک شمیران ارسال شد.

ابهامات شهرداری در قرارداد سبلان

در رابطه با قرارداد چند ابهام وجود دارد 1- بر اساس قرارداد آورده شهرداری و شریک هر دو در سال 94 محاسبه شده و در سال 98 ابلاغ شده که همین موضوع محل اشکال است.

آورده شریک با نصف واقعیت فعلی براورد شده است. در سال 94 برای هر متر ساخت یک میلیون و 500 تا یک میلیون و 600 هزار تومان در نظر گرفته شده بود این در حالی است که برای ساخت پارکینگ در حال حاضر برای هر مترمربع حدود 3.5 میلیون تومان باید هزینه در نظر گرفته شود و برای شریک یک دوم واقعیت هزینه ها در نظر گرفته شده است.

قیمت زمین سال 94 حدود 3 میلیون تومان براورد شد/قیمت زمین در حال حاضر حدود 60 میلیون تومان است

آورده شهرداری که قدرالسهم است در مورد قیمت زمین در آن زمان متری حدود 3 میلیون تومان با کاربری پارکینگ در نظر گرفته شده است در حال حاضر زمین در این محدوده در صورتی که کاربری خدماتی و محدودیت خاصی نداشته باشد 60 میلیون تومان است. متراژ زمین بزرگ است و ممکن است کاربری خدماتی داشته باشد و در حال حاضر با این شرایط متری 30 تا 40 میلیون تومان است در اصل آورده شهرداری یک دهم حساب شده است.

از عوارض 800 هزار تومان تا 8 میلیونی/بخشش به روش شهرداری

در مورد عوارض برای هر مترمربع تجاری  در سال 94 حدود 800 هزار تومان در نظر گرفته شده است در حالی که عوارض املاک تجاری در سال 98 ،  8 تا 9 میلیون تومان است پس در اینجا هم سهم شهرداری یک دهم حساب شده است و قدرالسهم شهرداری به درستی محاسبه نشده است، حق شهرداری هم در زمین و هم در عوارض به درستی دیده نشده است و حقوق شهر و شهرداری تضییع شده است.

ساخت تجاری در منفی 1و 2 ممنوع

نکته دیگری که وجود دارد این است که بر اساس مصوبه پارکینگ طبقاتی در منفی 2 و یک اجازه ساخت تجاری نداریم بنابراین به لحاظ ضوابط شهرسازی این موضوع هم مغایرت دارد.

شنیده شده که شهرداری تهران چند روز بعد از ابلاغ قرارداد به دلیل ورود سازمان‌های نظارتی قرارداد را لغو کرده است.

یک مقام مطلع در این باره به خبرنگار فارس، گفت: اگر توافق طرفین باشد می‌تواند اقاله کنند در صورتی که مقام‌های نظارتی ورود کنند می‌توانند توافقی قرارداد را لغو کنند شاید هم شهرداری یک طرفه این قرارداد را لغو کرده باشد که این موضوع امکانپذیر نیست مگر اینکه در شرایط خاص لحاظ شود که یکی از طرفین با اعلام به طرف دیگر که در قرارداد هم ذکر شده باشد می‌تواند قرارداد را لغو کند اما در این پروژه این موضوع دیده نشده که یک طرفه قرارداد لغو شود. البته لازم به ذکر است در قراردادهای مشارکتی مسؤولیت حقوقی به عهده سازمان سرمایه‌گذاری است.

 


3 میلیارد تخفیف برای شریک!
محاسبات این پروژه در سال 94 انجام و درصدهای طرفین مشخص شده است اما به روزرسانی نشده است این در حالی است که نهایتاً قیمت کارشناسی 6 ماه اعتبار دارد و عوارض شهرداری هم در این 4 سال تغییر کرده است. (کسر آورده و شهرداری جهت تحقق از مصوبات جلسه 177 هیأت مدیره سازمان سرمایه‌گذاری بوده است و در آن زمان مدیران تصمیم گرفتند که 3 میلیارد تومان تخفیف دهند و این اقدامات برای سال 94 بوده است، در محاسبات فعلی باید هزینه ساخت که در 4 سال پیش یک میلیون و خرده‌ای در نظر گرفته به 3 تا 4 میلیون تومان برسد اما باید قیمت کارشناسی زمین هم بالاتر رود و قدرالسهم هر طرف مشخص شود و به گفته برخی از کارشناسان  شهر و شهروندان  در این پروژه میلیاردها تومان ضرر می کنند.)

نکته قابل توجه دیگر در این پروژه  این است که در قرارداد سبلان  شهرداری منطقه 8، معاون مالی و اقتصاد شهر، مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری امضا کرده‌اند و خبری از امضای گلپایگانی معاون شهرسازی نیست البته شنیده‌ها حاکی از این است که وی مخالف این کار بوده است.

شهرداری چند روز بعد از ابلاغ به دلیل ورود سازمان‌های نظارتی قرارداد را لغو کرده و گفته می‌شود که شریک در حال حاضر مدعی است. 

مرتضی طلایی عضو سابق شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: موضوع پارکینگ سبلان ابهاماتی دارد که شهرداری باید به آن پاسخ دهد.

وی با تأکید بر این موضوع که قیمت‌گذاری برای زمین در سال 94 انجام شده ولی قرارداد در سال 98 بدون هیچ تغییری ابلاغ شده است،‌گفت: به کاربری زمین هم علاوه بر پارکینگ، تجاری  هم اضافه شده است.

طلایی با بیان اینکه با این اقدام شهرداری حقوق شهروندان میلیاردها تومان ضایع می‌شود، گفت: شهرداری پاسخ دهد چرا هیچ تغییری در نرخ عوارض از سال 94 تا 98 برای این مورد انجام نداده است. در 4 سال قیمت ماست و پنیر هم افزایش پیدا کرده است آیا قیمت این ملک در این مدت تغییری نکرده است؟!

طلایی به آورده شهرداری در این پروژه که زمین بوده اشاره کرد و گفت: باید محاسبات به روز انجام می‌شد و همین امر باعث ابهام شده و سؤالاتی ایجاد کرده است.

وی به رانت‌هایی که در حال حاضر در شهرداری وجود دارد اشاره کرد وگفت: برای برخی از افراد خاص رانت‌هایی ایجاد شده که باید به این موضوعات شهرداری پاسخ دهد و همچنین شورا باید به نحوه عملکرد مدیریت شهری ورود کند.

عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه مدیران فعلی مدام گذشتگان را متهم به شهرفروشی می‌کنند، گفت: حال مدیریت جدید جواب دهد که داستان این سند چیست؟ البته باید بگویم از این مدل سندها بسیار زیاد است اگر این افراد از مسند قدرت کنار بروند و افرادی از جنس آنها بر سر کار نیاید مشخص می‌شود که اینها چه قراردادهایی امضا کرده‌اند. 

وی با تأکید بر این موضوع که در پروژه پارکینگ سبلان حقی برای فسخ یک‌طرفه منظور نشده است،‌گفت: برای طرف مقابل حقوق مکتسبه ایجاد شده و می‌تواند شکایت کند. حال سؤال اینجاست که مبنای واگذاری و قیمت‌گذاری چگونه بوده است و شهرداری باید پاسخ دهد که چرا قرارداد را ابلاغ کرده و بلافاصله آن را لغو کرده است. 

طلایی گفت: بر اساس شنیده‌های ما این گونه بوده که عده‌ای به نوع قرارداد بسته شده معترض بودند و دلیل همین فشارها، شهرداری ناچار شد موقتاً پروژه را لغو کند البته باید ببینیم که بعداً چه اتفاقی رخ می‌دهد.

همچنین خبرنگار فارس این اسناد را برای محمد سالاری عضو شورای شهر تهران ارسال کرد اما وی پاسخی در این باره نداد. 

بر اساس این گزارش، پروژه پارکینگ سبلان در سال 94 قیمت‌گذاری شده است و شهرداری بعد از 4 سال بدون هیچ تغییر در قیمت این پروژه را ابلاغ کرده و بر اساس برآوردهای اولیه میلیاردها تومان شهر و شهروندان از این قرارداد شهرداری متضرر می‌شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار